Miasto Przestrzenią Rozwoju


12.09.2022

Informujemy, że 12 września zostało opublikowane postępowanie w trybie podstawowym bez negocjacji na:

Przeprowadzenie szkoleń dla pracowników administracji w ramach projektu „Miasto Przestrzenią Rozwoju” dofinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021

Zamówienie podzielone jest na części:

  • Część I – Profesjonalna obsługa klienta w sytuacjach trudnych z uwzględnieniem zarządzania stresem i asertywności. Rola komunikacji werbalnej i niewerbalnej w kontakcie z klientem, wizerunek pracownika.
  • Część II – Dostępność w administracji publicznej.
  • Część III – Strategiczne zarzadzanie. Narzędzie współczesnego przywództwa i motywowania pracowników.

Postępowanie nr 29/68877

Znak sprawy: BZP.271.44.2022.JP

Poniżej link do postępowania:

https://zabrze.logintrade.net/zapytania_email,99625,c9891926fddd98b6799becb6b3569e6c.html

10.09.2022

Inauguracja Akademii Dziecięco-Młodzieżowej

10 września, w auli Wydziału Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi Wyższej Szkoły Technicznej w Zabrzu, odbyła się uroczysta inauguracja pierwszej edycji Akademii Dziecięco-Młodzieżowej. Przedsięwzięcie realizowane jest w partnerstwie z Wyższą Szkołą Techniczną w Katowicach w ramach projektu „Miasto przestrzenią rozwoju” i jest finansowane ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.

Akademia Dziecięco-Młodzieżowa „Jak na studiach” skierowana jest do dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 17 lat zamieszkałych w Zabrzu. Do pierwszej edycji zakwalifikowało się ponad 100 studentów i studentek.

Celem projektu jest zaspokajanie ciekawości poznawczej, zainteresowań naukowych oraz rozwijanie pasji i talentów dzieci i młodzieży, a także zachęcenie do poznania świata i różnych dziedzin nauki.

Zajęcia odbywają się na Wydziale Nauk Medycznych im. Prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu i są prowadzone przez nauczycieli dydaktycznych, ekspertów i specjalistów z różnych dziedzin. Dzieci i młodzież uczestniczą w zajęciach prowadzonych w akademickich aulach, pracowniach i laboratoriach, dzięki czemu mogą poczuć się jak prawdziwi studenci.

Zajęcia odbywać się będą od września br. do stycznia 2023 r., w soboty, w trzech grupach wiekowych:

  • Grupa S (7 – 10 lat) Gr 1 i Gr 2 – Warsztaty zakresu umiejętności technicznych (warsztaty robotyczno- informatyczne); Gr 1 i Gr 2 – Warsztaty zakresu umiejętności humanistycznych (warsztaty artystyczne, warsztaty z języka angielskiego).
  • Grupa M (11 – 14 lat) Gr 1 i Gr 2 – Warsztaty zakresu umiejętności technicznych (warsztaty robotyczno- informatyczne); Gr 1 i Gr 2 – Warsztaty zakresu umiejętności humanistycznych (warsztaty artystyczne, warsztaty z języka angielskiego).
  • Grupa L (15 -17 lat) Gr 1 – Warsztaty zakresu umiejętności ścisłych (warsztaty matematyczne, warsztaty biologiczno-chemiczne); Gr 2 – Warsztaty z zakresu umiejętności humanistycznych (warsztaty artystyczne, warsztaty z języka angielskiego, warsztaty z języka polskiego).

W trakcie ferii zimowych uczestnicy projektu wezmą udział w obozie zimowym całkowicie bezpłatnym dla uczestników Akademii Dziecięco-Młodzieżowej.

– Ważnym aspektem, na który kładziemy duży nacisk w ramach finansowania norweskiego jest zachęcanie młodych ludzi do nauki i poznawania lokalnego potencjału – dzięki Akademii chcemy pokazać, że Zabrze jest miejscem, które można poważnie rozpatrywać wybierając swoją drogę życiową i zawodową – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

16.08.2022

STARTuJEMY – czyli zapowiedź budowy tężni solankowych

W ramach projektu „Miasto Przestrzenią Rozwoju”, finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021, w Kończycach i Maciejowie już wkrótce pojawią się tężnie solankowe, a Park Hutniczy zostanie zrewitalizowany. Z tej okazji na terenie Dzielnicowego Ośrodka Kultury w Zabrzu-Kończycach (ul. Dorotki 3) 15 sierpnia odbył się piknik, którego gwiazdą był popularny kucharz i osobowość telewizyjna – Karol Okrasa!

Na kończyckiej scenie można było zapoznać się z prezentacją dotyczącą walorów tężni solankowych, skorzystać z usług punktu doradzającego w sprawie dofinansowań do eko-inwestycji (np. wymiany pieca czy okien), posłuchać muzyki antystresowej, podziwiać wystawę „Mniej znaczy więcej”, a także uczestniczyć w szeregu konkursów dla całych rodzin.

W ramach projektu „Miasto Przestrzenią Rozwoju”, finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 w naszym mieście powstaną m.in.: dwie tężnie, wodny plac zabaw w Parku Hutniczym oraz skatepark.

Wśród głównych celów projektu warto wymienić m.in.: poprawę jakości życia w mieście poprzez poprawę potencjału gospodarczego miasta, potencjału społecznego miasta, jakości środowiska naturalnego oraz jakości przestrzeni miejskich; poprawę spójności działań i wzrost zaufania mieszkańców do instytucji publicznych, stworzenie standardów nowoczesnego świadczenia usług publicznych oraz poprawę zdolności instytucjonalnych administracji miasta.

Oprócz materialnych efektów realizacji projektu odczuwalne będą również efekty niematerialne, w tym m.in.: zintensyfikowanie rozwoju miasta poprzez rozwój miejskich specjalizacji, wzmocnienie integracji mieszkańców, zwiększenie ich świadomości ekologicznej, uatrakcyjnienie przestrzeni miejskiej, a zarazem zwiększenie ilości inicjatyw na rzecz aktywnego spędzania wolnego czasu w „nowej” przestrzeni miejskiej.


Zakończył się drugi turnus półkolonii edukacyjno-zawodowych „Lato w Zabrzu”

W naszym mieście zakończył się już drugi turnus półkolonii edukacyjno-zawodowych „Lato w Mieście”, organizowanych przez Miasto Zabrze. Dzieci uczestniczące w zajęciach zwiedzały Zabrze oraz poznawały specyfikę różnych zawodów. Projekt odbył się w ramach zadania „Miasto Przestrzenią Rozwoju” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.

Półkolonie, które koordynowało Centrum Rozwoju Rodziny, to przykład na to, że nawet zostając w trakcie wakacji w mieście nie musimy się nudzić. Dzieci, które wzięły w nich udział z pewnością spędziły czas ciekawie i aktywnie. W programie znalazły się m.in. wycieczki do atrakcyjnych miejsc, poznawanie zawodów w miejscu ich realnego wykonywania w warunkach zbliżonych do wykonywania ich na co dzień, a także nauka przedsiębiorczości.

Dzieci miały niebywałą okazję odegrania poszczególnych ról, tworząc na Sali Sesyjnej dziecięce obrady Sesji Rady Miasta. Dodatkowo poznały zasady funkcjonowania Urzędu oraz miały okazję wcielić się zarówno w rolę urzędnika, jak i klienta, realizując między sobą specjalnie dedykowane wnioski o wydanie prawa jazdy na Sali Obsługi Klienta. Uczestnicy zobaczyli także, jak przebiega wydawanie dowodu osobistego oraz rejestracja samochodu. Młodzi praktykanci mogli również zajrzeć do urzędowego archiwum.


18.07.2022

Półkolonie edukacyjno-zawodowe „Lato w Zabrzu”

W naszym mieście 18 lipca ruszył pierwszy turnus półkolonii edukacyjno-zawodowych „Lato w Mieście”, organizowanych przez Miasto Zabrze. Dzieci uczestniczące w zajęciach będą się bawić, zwiedzać Zabrze oraz poznawać specyfikę różnych zawodów. Projekt odbywa się w ramach zadania „Miasto Przestrzenią Rozwoju” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.

Półkolonie, które koordynuje Centrum Rozwoju Rodziny, to przykład na to, że nawet zostając w trakcie wakacji w mieście nie musimy się nudzić. Dzieci, które biorą w nich udział z pewnością będą spędzać czas ciekawie i aktywnie. W programie znalazły się m.in. wycieczki do atrakcyjnych miejsc, poznawanie zawodów w miejscu ich realnego wykonywania w warunkach zbliżonych do wykonywania ich na co dzień, a także nauka przedsiębiorczości.

Dzieci uczestniczące w półkoloniach przywitała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Najmłodsi podczas półkolonii przy okazji poznawania wybranego zawodu, będą zarabiały pieniądze. Za zarobione pieniądze będą mogły kupować w sklepiku wybrane towary. Będą mogły również zaoszczędzić te pieniądze i na koniec turnusu zakupić jakiś bardziej wartościowy towar ze sklepiku. Nie zabraknie też zajęć sportowo-ruchowych, gier i zabaw integracyjnych oraz spacerów i zajęć na świeżym powietrzu.

Drugi turnus rozpocznie się już 1 sierpnia. Informacje: Centrum Rozwoju Rodziny: +48 32 630-32-32 oraz crr@crr.miastozabrze.pl


16.07.2022

Plener fotograficzny „Zaprojektuj sobie park”

W ramach projektu „Miasto Przestrzenią Rozwoju”, finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021, Park Hutniczy zostanie zrewitalizowany, a w Kończycach i Maciejowie pojawią się tężnie solankowe. Aby udokumentować tę przemianę, w sobotę (16 lipca) odbył się plener fotograficzny „Zaprojektuj sobie park”.

Spotkanie dla fotoamatorów prowadził Arkadiusz Gola, ceniony artysta-fotografik, a na co dzień fotoreporter Dziennika Zachodniego. Od lat dokumentuje Śląsk i jego przemianę. Tym razem podpowiadał on jak udokumentować trzy kluczowe miejsca dla nadchodzących inwestycji. Uczestnicy w sobotę o godz. 10 spotkali się w Parku Hutniczym. Godzinę później plener przeniósł się na Orlik w Zabrzu-Maciejowie przy ul. Kondratowicza, a w samo południe do Dzielnicowego Ośrodka Kultury Kończyce przy ul. Dorotki.

Przedsięwzięcie organizowane jest w ramach projektu pn. „Miasto Przestrzenią Rozwoju” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021. Wśród głównych celów projektu warto wymienić m.in.: poprawę jakości życia w mieście poprzez poprawę potencjału gospodarczego i społecznego miasta, jakości środowiska naturalnego oraz jakości przestrzeni miejskich; poprawę spójności działań i wzrost zaufania mieszkańców do instytucji publicznych, stworzenie standardów nowoczesnego świadczenia usług publicznych oraz poprawę zdolności instytucjonalnych administracji miasta.

29.06.2022 r.

Miasto Zabrze oraz Wyższa Szkoła Techniczna ogłaszają nabór do Akademii Dziecięco-Młodzieżowej. Projekt jest współfinansowany przez Norweski Mechanizm Finansowy 2014-2021, a udział we wszystkich zajęciach jest dla uczestników bezpłatny. Zajęcia rozpoczną się we wrześniu br.

Akademia Dziecięco-Młodzieżowa zaprasza do wzięcia udziału w ciekawych zajęciach, podczas których dzieci będą mogły poczuć się jak prawdziwi studenci. Zajęcia prowadzą nauczyciele akademiccy. W atrakcyjnej formie, bez szkolnego przymusu, będą wprowadzać w świat nauk ścisłych i artystycznych, podnosić kompetencje językowe, a młodzieży pomogą przygotować się do egzaminu maturalnego.

W ramach projektu zorganizowane zostaną zajęcia w różnych grupach wiekowych:

– dla dzieci w wieku 7-10 lat i 11-14 lat przygotowano zajęcia artystyczne, komputerowe, robotykę, język angielski – każdy moduł trwa 20 godzin.

– dla młodzieży 15-17 lat przygotowano zajęcia z języka angielskiego, języka polskiego, matematykę, czy zajęcia biologiczno-techniczne – każdy moduł trwa 30 godzin.

Zajęcia będą się odbywać w soboty, w budynku Wydziału WST w Zabrzu, przy ul. Park Hutniczy 3-5. W projekcie może wziąć udział każde dziecko w wieku od 7 do 17 lat mieszkające w Zabrzu i uczęszczające tu do szkoły.

W trakcie ferii zimowych uczestnicy Akademii Dziecięco-Młodzieżowej wezmą udział w bezpłatnym obozie zimowym.

Link do elektronicznego formularza rekrutacyjnego znajdą Państwo poniżej:


Za nami kolejne spotkanie dotyczące funduszy norweskich

W ramach projektu pn. „Miasto przestrzenią rozwoju” finansowanego z programu „Rozwój Lokalny” współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 trwają systematyczne prace i konsultacje. W zabrzańskim magistracie odbyło się kolejne spotkanie Zespołu Koordynującego projekt „Miasto Przestrzenią Rozwoju” dofinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Omawiano postępy prac przy realizacji poszczególnych zadań realizowanych w ramach projektu. Jednym z nich jest Akademia Dziecięco-Młodzieżowa – czyli cykl warsztatów, podczas których dzieci będą mogły poczuć się jak prawdziwi studenci. Udział we wszystkich zajęciach jest dla uczestników bezpłatny. Rozpoczną się we wrześniu br. Więcej informacji nt. temat znajdziecie Państwo TUTAJ.

Wcześniej, bo już 18 lipca, w ramach projektu pn. „Miasto Przestrzenią Rozwoju” rozpoczną się półkolonie edukacyjno-zawodowe dla dzieci z Zabrza, które koordynuje Centrum Rozwoju Rodziny. Pierwszy turnus potrwa do 29 lipca, a drugi od 1 do 12 sierpnia. Dzieci będą zwiedzały zabrzańskie atrakcje oraz spędzały czas w ciekawych miejscach naszego miasta; będą też poznawały zawody w miejscu ich realnego wykonywania i uczyły się przedsiębiorczości.

Warto przypomnieć, że dzięki projektowi „Zabrze – miasto przestrzenią rozwoju” nowe oblicze zyska Park Hutniczy. Zostanie odświeżony i wzbogacony o małą architekturę. To właśnie tutaj powstanie wodny plac zabaw i skatepark. Dzięki inwestycji Park Hutniczy stanowić będzie wspaniałe miejsce do spędzenia wolnego czasu dla całej rodziny. W ramach projektu w Kończycach i Maciejowie powstaną tężnie. Zyska też m.in. Urząd Stanu Cywilnego w Zabrzu, który zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W budynku zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne.

Wśród zadań nie inwestycyjnych, tzw. „miękkich”, warto wymienić m.in. zajęcia z aktywnych postaw – blok dla dzieci, młodzieży i rodzin oraz „Akademię Witalności” oraz projekt „Zostań z nami w weekend”, które służyć będą integracji lokalnej społeczności.

W mieście będą prowadzone także ogólnodostępne wydarzenia edukacyjne, takie jak zajęcia plenerowe czy eventy ekologiczne, które szerząc wśród mieszkańców wiedzę i promując dobre praktyki przyczynią się do ochrony tych elementów środowiska, które są nam niezbędne do życia.

Wśród głównych celów projektu „Zabrze – miasto przestrzenią rozwoju” warto wymienić m.in.: poprawę jakości życia w mieście poprzez poprawę potencjału gospodarczego i społecznego miasta, jakości środowiska naturalnego oraz jakości przestrzeni miejskich; poprawę spójności działań i wzrost zaufania mieszkańców do instytucji publicznych, stworzenie standardów nowoczesnego świadczenia usług publicznych oraz poprawę zdolności instytucjonalnych administracji miasta.

Oprócz materialnych efektów realizacji projektu odczuwalne będą również efekty niematerialne, w tym m.in.: zintensyfikowanie rozwoju miasta poprzez rozwój miejskich specjalizacji; wzmocnienie integracji mieszkańców; zwiększenie ich świadomości ekologicznej; uatrakcyjnienie przestrzeni miejskiej, a zarazem zwiększenie ilości inicjatyw na rzecz aktywnego spędzania wolnego czasu w „nowej” przestrzeni miejskiej. Działania podstawowe projektu w tym zakresie mają zainicjować proces zmian gospodarczo-społeczno-środowiskowych na terenie miasta,

Projekt realizowany będzie do 30 kwietnia 2024 r.

Całkowite maksymalne koszty kwalifikowalne w ramach projektu wynoszą: 15 328 498,86 zł.

Dofinansowanie:  3 371 346,00  euro.  


01.06.2022

Ponad 117 mln euro z Funduszy Norweskich na wsparcie rozwoju miast

Międzynarodowa konferencja zainaugurowała rozpoczęcie kluczowego etapu realizacji projektów wspartych przez Fundusze Norweskie i EOG – 29 średnich miast otrzymało środki na realizację kompleksowych projektów, mających na celu ograniczenie negatywnych zjawisk rozwojowych i podniesienie standardu życia mieszkańców.

W Warszawie, podczas pierwszego dnia międzynarodowej konferencji uroczyście zainaugurowano rozpoczęcie etapu wdrażania projektów w ramach Programu Rozwój Lokalny, finansowanego przez Fundusze Norweskie i EOG. Umowy na realizację projektów podpisane zostały w okresie listopad 2021 – kwiecień 2022.

W trakcie konferencji, podczas panelowych dyskusji z aktywnym udziałem polskich, norweskich i islandzkich samorządowców, przedstawicieli operatora programu (MFiPR), OECD oraz doradców ZMP, zostały przedstawione dotychczasowe efekty wdrażania projektów w miastach, korzyści płynące ze współpracy bilateralnej, sposoby wykorzystania zewnętrznej perspektywy OECD oraz plany na przyszłość.

Jednym z panelistów była sekretarz miasta, Małgorzata Giela, która zaprezentowała postępy prac w Zabrzu nad wdrażaniem rekomendacji OECD w odniesieniu do Polityki Rozwoju Instytucjonalnego w ramach Programu „Rozwój Lokalny” współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz Budżetu Państwa. Przedstawione zostały zagadnienia związane m.in. z rozwojem umiejętności zarządzania strategicznego wraz z niezbędnymi kompetencjami w tym zakresie, roli koordynacji w jednostce samorządu terytorialnego.

W wydarzeniu uczestniczą przedstawiciele 29 wyłonionych w konkursie polskich samorządów i ich norweskich partnerów oraz przedstawiciele administracji rządowej państw-darczyńców Funduszy Norweskich i EOG: Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, a także przedstawiciele wszystkich instytucji partnerskich zaangażowanych w realizację Programu Rozwój Lokalny.

Realizacja projektów to dla każdego z polskich miast – beneficjentów szansa na zapewnienie skoncentrowanego wsparcia, pozwalającego w efekcie ograniczyć lub odwrócić niekorzystne trendy rozwojowe, a także przyczynić się do poprawy funkcjonowania miasta jako atrakcyjnego miejsca do życia i pracy.

Po co Rozwój Lokalny?

W Polsce występują obszary, które w większym stopniu dostosowały się do globalnych trendów rozwojowych oraz takie, które ulegają coraz większej marginalizacji, zwiększając swój dystans do szybko rozwijających się ośrodków (dotyczy to głównie mniejszych i średnich miast). Program Rozwój Lokalny ma na celu wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej na terenie kraju poprzez polepszenie jakości środowiska naturalnego (zwłaszcza jakości powietrza), rozwój gospodarczy i społeczny oraz podniesienie efektywności lokalnej administracji publicznej i standardu życia mieszkańców średnich i małych miast.

Jest to szansa na zapewnienie miastom kompleksowego i skoncentrowanego wsparcia, pozwalającego w efekcie ograniczyć lub odwrócić niekorzystne trendy w nich występujące, a także przyczynić się do poprawy ich funkcjonowania jako atrakcyjnych miejsc do życia i pracy.

Zakres tematyczny projektów

Projekty zawierają wieloaspektowe i komplementarne działania z wielu powiązanych ze sobą dziedzin tak, aby uzyskać efekt synergii o zwiększonym wpływie na rozwój miasta. Jako minimum projekty odnoszą się do wymiarów: środowiskowego, społecznego, gospodarczego oraz instytucjonalnego, a także fakultatywnie do wymiarów: przestrzennego, finansowania rozwoju, kulturowego czy inteligentnego zarządzania.

Finansowanie projektów

Pieniądze na rozwój polskich miast pochodzą ze specjalnej puli środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. W zamian za to te trzy kraje mają dostęp do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, mimo że nie są jej członkami.

Polska już po raz trzeci będzie korzystać z tych środków. Do dyspozycji na lata 2014-2021 (okresy wdrażania Funduszy norweskich i funduszy UE nie pokrywają się) mamy 809 milionów euro. Umowa na realizację Programu Rozwój Lokalny opiewa na sumę – 117,6 milionów euro, z czego 15 proc., czyli 17,6 mln euro to wkład krajowy.

Poziom dofinansowania projektów to 100% kosztów kwalifikowalnych.

Wybór miast do wsparcia

255 miast średnich uczestniczyło w otwartym naborze. W wyniku decyzji Komitetu ds. Wyboru Projektów, do kolejnego etapu trafiły 54 miasta. Pierwotnie do dofinansowania miało zostać wybranych 15 projektów, jednak Komitet ds. Wyboru Projektów – we współpracy z Operatorem i państwami-darczyńcami – zdecydował o rozszerzeniu listy na wszystkie Kompletne Propozycje Projektów, które spełniły wymóg uzyskania minimum 60% punktów w ocenie merytorycznej. Decyzja ta została podyktowana przede wszystkim potrzebą wsparcia szerszej, niż początkowo zakładano, grupy miast, które znalazły się z trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej z powodu pandemii COVID-19. Rozszerzenie listy rankingowej pozwoliło zwiększyć odziaływanie Programu poprzez istotne zwiększenie zakresu miast, które zrealizują nowe ścieżki rozwoju.

Ostatecznie umowy na dotacje podpisało 29 miast.


26.05.2022

Warsztaty w ramach projektu „Zabrze – miasto przestrzenią rozwoju”

W naszym mieście odbyła się wizyta studyjna realizowana w ramach projektu pn. „Miasto Przestrzenią Rozwoju” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Wspólnie z Zabrzem, udział w warsztatach brały samorządy z całej Polski, które także uczestniczą w Programie Rozwój Lokalny.

Wydarzenie służy upowszechnianiu realizowanych działań w projekcie i wspieraniu wymiany doświadczeń, budowaniu relacji i wypracowywaniu standardu współpracy. To właśnie w scenerii takich obiektów jak Kopalnia Guido czy Sztolnia Królowa Luiza zostaną zaprezentowanie efekty wykorzystania potencjału turystycznego miasta Zabrze, omówione będą nowe rozwiązania w zakresie turystyki postindustrialnej oraz dobre praktyki i planowane przedsięwzięcia.

Jednocześnie zabrzański samorząd aktywnie angażuje się we współpracę sieci wymiany doświadczeń z zakresu przywództwa oraz zarządzania strategicznego. Projekt pod nazwą „Leadreship = Odpowiedzialność” to idea spotkań przedstawicieli miasta, które dzielą się ze sobą swoją wiedzą, dobrymi praktykami, doświadczeniami i pomysłami w wykorzystywaniu szans i pokonywania wyzwań istotnych dla realizacji Planów Rozwoju Lokalnego i Planów Rozwoju Instytucjonalnego. Uczestniczy warsztatów będą mogli, także przedstawić nowe trendy w zakresie rozwoju samorządności.

Warto przypomnieć, że dzięki projektowi „Zabrze – miasto przestrzenią rozwoju” nowe oblicze zyska Park Hutniczy. Zostanie odświeżony i wzbogacony o małą architekturę. To właśnie tutaj powstanie wodny plac zabaw i skatepark. Dzięki inwestycji Park Hutniczy stanowić będzie wspaniałe miejsce do spędzenia wolnego czasu dla całej rodziny. W ramach projektu w Kończycach i Maciejowie powstaną tężnie. Zyska też m.in. Urząd Stanu Cywilnego w Zabrzu, który zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W budynku zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne.

Wśród zadań nie inwestycyjnych, tzw. „miękkich”, warto wymienić m.in. zajęcia z aktywnych postaw – blok dla dzieci, młodzieży i rodzin oraz „Akademię Witalności” oraz projekt „Zostań z nami w weekend”, które służyć będą integracji lokalnej społeczności.

W mieście będą prowadzone także ogólnodostępne wydarzenia edukacyjne, takie jak zajęcia plenerowe czy eventy ekologiczne, które szerząc wśród mieszkańców wiedzę i promując dobre praktyki przyczynią się do ochrony tych elementów środowiska, które są nam niezbędne do życia.


07.04.2022

Międzynarodowa Konferencja Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego w Zabrzu

W Hali Pogoń w Zabrzu odbywała się Międzynarodowa Konferencja Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego „Zabrze – Miasto Przestrzenią Rozwoju”. Przez dwa dni jej trwania mogliśmy wysłuchać ekspertów z kraju i zagranicy. Tematem dwudniowej konferencji były „Rozwiązania oparte na przyrodzie i sztuka w przestrzeni publicznej jako droga zrównoważonej atrakcyjności turystycznej miast dziedzictwa przemysłowego”.

Konferencja organizowana jest w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i jest częścią projektu „Miasto Przestrzenią Rozwoju”. Projekt realizowany jest od 1 stycznia br. do 30 kwietnia 2024 r., ma wartość 3 521 346,00 euro (85 proc. ze środków norweskich, 15 proc. z budżetu państwa). Zakłada się, że planowane działania w ramach projektu dadzą impuls m.in do zwiększenia rozwoju gospodarczego miasta poprzez rozwój miejskich specjalizacji, wzmocnią integrację mieszkańców, zwiększą ich świadomość ekologiczną, uatrakcyjnią przestrzeń miejską, a zarazem zwiększą ilość inicjatyw na rzecz aktywnego spędzania wolnego czasu w „nowej” przestrzeni miejskiej.

W pierwszym panelu prelegenci skupili się wokół tematu: „Rozwiązania oparte na przyrodzie jako koncepcja zrównoważenia przestrzeni miasta przemysłowego”. Dr hab. inż. arch. Krzysztof Rostański, prof. Politechniki Śląskiej przedstawił podejście heurystyczne do czerpania z wzorców przyrodnich w architekturze krajobrazu. Zastępca prezydent Miasta Zabrze Katarzyna Dzióba opowiedziała o znaczeniu zieleni w rewitalizacji i ekologizacji Zabrzan w kontekście zmian klimatu i zrównoważonego rozwoju. O potencjale (dla) zielonej infrastruktury mówiła dr hab. Edyta Sierka, prof. Uniwersytetu Śląskiego. Natomiast dr Henryk Czubek – kierownik Zespołu ds. UNIDO w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Organizacjach Międzynarodowych w Wiedniu przedstawi referat nt. polskich możliwości wykorzystania uczestnictwa w UNIDO przy programowaniu zrównoważonego rozwoju organizmów miejskich.

– Nasze miasto przeszło długą drogę od ośrodka typowo przemysłowego do miasta, którego dzisiejszą markę stanowią medycyna, nauka, nowoczesne technologie, kultura, sport i turystyka przemysłowa – stwierdziła podczas otwarcia Konferencji prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Jeszcze nie tak dawno wielu nie wierzyło, że droga jaką postanowiliśmy kroczyć by odzyskać dla turystów obiekty poprzemysłowe jest słuszna. Dzisiaj już wiemy, że to była dobra decyzja. Zrealizowaliśmy wielomilionowe inwestycje, którmają olbrzymie wartości turystyczne. Dzisiaj będziemy rozmawiać o zielonych obszarach, o przestrzeni, która ma zdecydować o tym, że będziemy się dobrze czuć w naszych miastach. To ogromna radość, że znów możemy tu być razem.

Konferencja to spotkanie ekspertów z wielu krajów, którzy zajmują się turystyką. Krajowi prelegenci reprezentują m.in.: Ośrodek Edukacji – Akademii Dziedzictwa w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach, Instytut Turystyki i Rekreacji, Polski Ośrodek Informacji Turystycznej w Wiedniu, Polską Izbę Turystyki, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

– Temat konferencji jest kluczową kwestią dla miast Górnego Śląska, jeśli chcemy zachować architektoniczną spójność i zrównoważony rozwój przestrzeni miejskiej – stwierdziła podczas konferencji Joanna Held z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. W miastach takich, jak Zabrze jednym z najważniejszych elementów dziedzictwa jest architektura poprzemysłowa. Jestem przekonana, że mimo zmieniających się technologii to dziedzictwo warto nadal pielęgnować i zachęcać do tego mieszkańców.

Miasto Zabrze organizuje międzynarodową konferencję poświęconą turystyce dziedzictwa przemysłowego od 2004 r. Z każdym rokiem zwiększa jej zasięg i znaczenie. Dorobek konferencji jest zauważalny w skali międzynarodowej. Zabrze jest gospodarzem tych wydarzeń ze względu na długie tradycje związane z rozwojem przemysłu oraz z uwagi na dbałość o swoje dziedzictwo i jego konsekwentne wykorzystanie na rzecz rozwoju turystyki.

Pierwsza konferencja zakończyła się uchwaleniem rezolucji adresowanej do administracji centralnej i samorządów, jak również do dysponentów dziedzictwa przemysłowego, branży turystycznej, świata nauki i mediów. Następstwem kolejnych konferencji jest utworzenie w Zabrzu, w 2008 roku, Międzynarodowego Centrum Badań i Dokumentacji nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki.

Więcej: https://www.konferencja-zabrze.pl/


06.04.2022

Zainaugurowano projekt „Zabrze – miasto przestrzenią rozwoju”

W Sali Historycznej zabrzańskiego Ratusza przy ul. Religi 1 odbyła się konferencja inaugurująca projekt „Zabrze – miasto przestrzenią rozwoju”, finansowany z programu „Rozwój Lokalny”, współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa. Projekt realizowany jest w naszym mieście w partnerstwie z Politechniką Śląską oraz przy współpracy z doradcami ze Związku Miast Polskich.

W trakcie spotkania, w którym obok prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik udział wzięli m.in. wiceprezydent Katarzyna Dzióba, sekretarz Miasta Zabrze Małgorzata Giela, naczelnicy poszczególnych wydziałów UM w Zabrzu, prezes PGBiPH „POCH” Sp. z o.o. w Zabrzu Gabriela Pudlo-Chojnacka, prezes PG DEMEX Sp. z o.o. Zbigniew Barecki, członek zarządu Górnika Zabrze Tomasz Masoń, prezes Kobiecego Klubu Sportowego Górnika Zabrze Agnieszka Pluskota, przedstawiono najważniejsze informacje dot. realizacji w/w projektu. Dzięki funduszom norweskim w Zabrzu powstaną m.in.: dwie tężnie, wodny plac zabaw oraz skatepark.

– Razem z zabrzańskimi przedsiębiorcami, studentami, seniorami i młodzieżą zainaugurowaliśmy projekt „Zabrze – miasto przestrzenią rozwoju”. Pozyskane przez nas środki norweskie w kwocie ponad 15 mln zł pozwolą na przeprowadzenie w naszym mieście opracowanych w trakcie konsultacji projektów i inwestycji, wśród których znajdą się m.in.: wodny plac zabaw, skatepark oraz dwie tężnie solankowe – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Poza działaniami infrastrukturalnymi w ramach projektu zorganizujemy szereg ciekawych spotkań i wydarzeń dedykowanych m.in. młodzieży, studentom oraz seniorom. Fundusze norweskie przeznaczone zostaną także na dalszy rozwój systemu startupów. Warto podkreślić, że pozyskanie przez nas środków norweskich to efekt intensywnej pracy grupy urzędników, którym serdecznie dziękuję za zaangażowanie i skuteczność – dodaje prezydent Zabrza.

Nowe oblicze zyska Park Hutniczy. Zostanie odświeżony i wzbogacony o małą architekturę. To właśnie tutaj powstanie wodny plac zabaw i skatepark. Dzięki inwestycji Park Hutniczy stanowić będzie wspaniałe miejsce do spędzenia wolnego czasu dla całej rodziny.

W ramach projektu „Zabrze – miasto przestrzenią rozwoju” w Kończycach i Maciejowie powstaną tężnie. Zyska też m.in. Urząd Stanu Cywilnego w Zabrzu, który zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W budynku zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne.

Wśród zadań nie inwestycyjnych, tzw. „miękkich”, warto wymienić m.in. zajęcia z aktywnych postaw – blok dla dzieci, młodzieży i rodzin oraz „Akademię Witalności” oraz projekt „Zostań z nami w weekend”, które służyć będą integracji lokalnej społeczności.

W mieście będą prowadzone także ogólnodostępne wydarzenia edukacyjne, takie jak zajęcia plenerowe czy eventy ekologiczne, które szerząc wśród mieszkańców wiedzę i promując dobre praktyki przyczynią się do ochrony tych elementów środowiska, które są nam niezbędne do życia.

Wśród głównych celów projektu „Zabrze – miasto przestrzenią rozwoju” warto wymienić m.in.: poprawę jakości życia w mieście poprzez poprawę potencjału gospodarczego i społecznego miasta, jakości środowiska naturalnego oraz jakości przestrzeni miejskich; poprawę spójności działań i wzrost zaufania mieszkańców do instytucji publicznych, stworzenie standardów nowoczesnego świadczenia usług publicznych oraz poprawę zdolności instytucjonalnych administracji miasta.


14.03.2022

Za nami kolejne spotkanie dotyczące funduszy norweskich

W ramach projektu pn. „Miasto przestrzenią rozwoju” finansowanego z programu „Rozwój Lokalny” współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 trwają systematyczne prace i konsultacje. W sali historycznej zabrzańskiego Ratusza odbyło się dzisiaj spotkanie Zespołu Koordynującego projekt „Miasto Przestrzenią Rozwoju” dofinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

W trakcie spotkania przedstawiono najważniejsze informacje dot. realizacji w/w projektu w naszym mieście. Dzięki funduszom norweskim w Zabrzu powstaną m.in.: dwie tężnie, wodny plac zabaw w Parku Hutniczym oraz skatepark.

Wśród głównych celów projektu warto wymienić m.in.: poprawę jakości życia w mieście poprzez poprawę potencjału gospodarczego miasta, potencjału społecznego miasta, jakości środowiska naturalnego oraz jakości przestrzeni miejskich; poprawę spójności działań i wzrost zaufania mieszkańców do instytucji publicznych, stworzenie standardów nowoczesnego świadczenia usług publicznych oraz poprawę zdolności instytucjonalnych administracji miasta.

Projekt realizowany będzie do 30 kwietnia 2024 r.

Całkowite maksymalne koszty kwalifikowalne w ramach projektu wynoszą 15 328 498,86 zł.

Dofinansowanie:  3 371 346,00  euro.  


16.02.2022

Nowe inwestycje ze środków norweskich

W ramach projektu pn. „Miasto przestrzenią rozwoju” finansowanego z programu „Rozwój Lokalny” współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 trwają systematyczne prace i konsultacje. W sali historycznej zabrzańskiego Ratusza odbyło się spotkanie on-line z Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych (KS), Związkiem Miast Polskich, przedstawicielami Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej  oraz przedstawicieli Miasta Zabrze w celu rozpoczęcia bliższej współpracy.

W ramach w/w projektu w naszym mieście powstaną m.in.: dwie tężnie, wodny plac zabaw w Parku Hutniczym oraz skatepark. Głównym celem dzisiejszego spotkania było znalezienie miasta w Norwegii, które będzie partnerem dla Miasta Zabrze do wymiany dobrych praktyk w zakresie tematycznym tego projektu.

Wśród głównych celów projektu warto wymienić m.in.: poprawę jakości życia w mieście poprzez poprawę potencjału gospodarczego miasta, potencjału społecznego miasta, jakości środowiska naturalnego oraz jakości przestrzeni miejskich; poprawę spójności działań i wzrost zaufania mieszkańców do instytucji publicznych, stworzenie standardów nowoczesnego świadczenia usług publicznych oraz poprawę zdolności instytucjonalnych administracji miasta.

Oprócz materialnych efektów realizacji projektu odczuwalne będą również efekty niematerialne, w tym m.in.: zintensyfikowanie rozwoju miasta poprzez rozwój miejskich specjalizacji; wzmocnienie integracji mieszkańców; zwiększenie ich świadomości ekologicznej; uatrakcyjnienie przestrzeni miejskiej, a zarazem zwiększenie ilości inicjatyw na rzecz aktywnego spędzania wolnego czasu w „nowej” przestrzeni miejskiej. Działania podstawowe projektu w tym zakresie mają zainicjować proces zmian gospodarczo-społeczno-środowiskowych na terenie miasta,

Projekt realizowany będzie do 30 kwietnia 2024 r.

Całkowite maksymalne koszty kwalifikowalne w ramach projektu wynoszą 15 328 498,86 zł.

Dofinansowanie:  3 371 346,00  euro.  


30.06.2021

Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Zabrzu

Zabrze odwiedził premier Mateusz Morawiecki. Spotkanie, które odbyło się w sali historycznej zabrzańskiego Ratusza, dotyczyło pozyskania przez nasze miasto dofinansowania z Funduszy Norweskich w wysokości ok. 15 mln zł.

W spotkaniu z premierem udział wzięli m.in.: sekretarz stanu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz burmistrzowie i prezydenci: Cieszyna, Rydułtów, Zawiercia i Żywca.

Premier Mateusz Morawiecki przekazał na ręce prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik symboliczny czek na ponad 3,5 mln euro. To środki, które miasto przeznaczy m.in. na modernizację Parku Hutniczego. Program działań poddany został społecznym konsultacjom, szczególnie z zabrzańską młodzieżą, seniorami i przedsiębiorcami.

Warto zaznaczyć, że o Fundusze Norweskie ubiegało się 212 miast. Po przeprowadzeniu wnikliwej weryfikacji zaakceptowano 29 najlepszych aplikacji. W projekcie uwzględniono szereg działań wskazanych przez mieszkańców w ramach takich obszarów jak: środowisko, społeczeństwo, przedsiębiorczość, przestrzeń i jej dostępność dla różnych grup mieszkańców.

Biorąc pod uwagę potencjał rozwojowy Zabrza należy uznać, że dla jakości życia mieszkańców, jak i jego atrakcyjności dla turystów i inwestorów jakość przestrzeni miejskiej ma istotne znaczenie. Przestrzeń publiczna pełni niewątpliwie ważne funkcje – kulturalne, rekreacyjne i turystyczne, gospodarcze i społeczne, dlatego jest to jeden z obszarów na które przyznano dofinansowanie.

Ponadto za szczególnie istotny i prorozwojowy uznany został również kierunek związany z kształceniem i konsekwentną budową miejskich specjalizacji i lokalnej przedsiębiorczości jako wsparcia gospodarczego wymiaru rozwoju miasta.

Jednym z punktów wizyty Prezesa Rady Ministrów była rozmowa o wyzwaniach przed jakimi stoi nasze miasto oraz region. Poruszona została również kwestia rewitalizacji terenów po byłej KWK „Makoszowy”.


20.10.2020 r.

Przygotowanie projektu pn.: “Miasto Przestrzenią Rozwoju”

W ramach przygotowań do realizacji projektu pn.: „Miasto Przestrzenią Rozwoju” udostępniona została ankieta ukierunkowana na pozyskanie od mieszkańców informacji na temat oczekiwań, preferencji, inicjatyw i nowych rozwiązań, które poprawią atrakcyjność naszego miasta na mapie śląskich aglomeracji oraz będą motorem promującym rozwój, projektowanie i kreowanie przestrzeni z wykorzystaniem potencjału naszego miasta.

W tym celu na stronie internetowej www.um.zabrze.pl od 6 do 14 lipca br. mieszkańcy miasta wzięli aktywny udział w sondażu, który jednoznacznie wykazał, że interesują się tym, co dzieje się w Zabrzu.  

Większość ankietowanych, która wzięła udział w badaniu, stanowiły kobiety, jednak przewaga była nieznaczna, gdyż ich udział w badaniu wyniósł 53,40 proc., a mężczyzn 45,60 proc.

Najwięcej wśród ankietowanych osób deklarowało posiadanie wyższego wykształcenia (61,8 proc.), reprezentatywna była też grupa osób z wykształceniem średnim (28,9 proc.).

Wśród zrealizowanych ankiet należało do osób w wieku między 36 a 45 rokiem życia. Znaczny był również udział osób w wieku od 26 do 35 lat.

Zdecydowana większość respondentów, bo aż 64,2 proc. deklarowała, że mieszka w Zabrzu od urodzenia.

Ankietowanym zadano pytanie otwarte: Czy chciałby Pan(i) zwrócić uwagę na jakąś sprawę, ważną dla Pana(i) jako mieszkańca miasta?

Zebrane w sondażu dane zostaną wykorzystane m.in. do przygotowania projektu “Miasto Przestrzenią Rozwoju” w ramach Programu Rozwój Lokalny, współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 – 2021.

W załączeniu – Raport z badania ankietowego w ramach projektu „Miasto Przestrzenią Rozwoju”

30.09.2020 r.

Konsultacje nowej ścieżki rozwoju Miasta w Programie Rozwoju Lokalnego

Druga edycja akcji „Zabrze nie tylko na weekend”, która odbyła się w naszym mieście 27 września br., była kolejną okazją do weryfikacji nowej ścieżki rozwoju Zabrza.

Mieszkańcy wskazywali kierunki działań, dzięki którym Zabrze będzie mogło dalej konsekwentnie się rozwijać.

Konsultowano dwa dokumenty: Program Rozwoju Lokalnego i Program Rozwoju Instytucjonalnego.

Zagadnienia, które ankietowani uznali za najbardziej potrzebne do tego, żeby dobrze czuć się w naszym mieście i aktywnie się realizować to:

  • miejsca do atrakcyjnego spędzania wolnego czasu – ze znajomymi, z rodziną: odnowione parki, place zabaw, przyjazne, dostępne dla wszystkich przestrzenie;
  • lepsze powietrze: ścieżki rowerowe, edukacja ekologiczna;
  • atrakcyjne zajęcia – artystyczne, sportowe, kulturalne, z edukacji europejskiej, integracyjne zarówno dla seniorów jak i dla dzieci, młodzieży lub rodzin (wspólne spędzanie czasu);
  • opieka nad seniorami, usługi asystenckie, codzienna pomoc, „złota rączka”;
  • kształcenie młodych ludzi, np. przygotowanie ich do tego, żeby zakładali firmy, studiowali, rozwijali się, mieli dobry start w życiu; rozwój nowoczesnej medycyny i rozwój naukowy.

Zagadnienia, które są najbardziej potrzebne do tego, żeby sprawnie załatwić wszystkie sprawy urzędowe to:

  • dostosowanie pracy w urzędzie do sytuacji kryzysowych i epidemicznych – po to, żeby urząd mógł sprawnie obsługiwać mieszkańców w każdych warunkach;
  • dostosowanie budynków publicznych do potrzeb osób ze specyficznymi potrzebami (np. osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, rodzice z małymi dziećmi);
  • podnoszenie kwalifikacji w zakresie lepszej obsługi mieszkańca.

Podobną inicjatywę w ramach projektu Miasto Przestrzenią Rozwoju przeprowadziliśmy 4 września br. w trakcie happeningu w Miejskim Ogrodzie Botanicznym.

Wnioski i informacje otrzymywane przez mieszkańców są przekazywane Radzie Rozwoju, która je opiniuje. Dzięki temu możemy wspólnie konsultować swoje potrzeby, oczekiwania i pomysły tak, aby w pełni wykorzystać potencjał rozwojowy naszego miasta.

30.06.2020 r.

Intensywne prace w ramach projektu norweskiego „Miasto Przestrzenią Rozwoju”

Zabrze z grupy 212 miast zakwalifikowało się do kolejnego etapu konkursu w ramach Programu Rozwój Lokalny finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

Obecnie w gronie 54 miast trwają prace wynikające z założeń II etapu realizacji Programu. 25 i 26 czerwca odbyły się warsztaty OECD, w ramach których dokonano oceny zdolności instytucjonalnej wszystkich jednostek samorządu terytorialnego biorących udział w projekcie. Narzędzie do oceny oraz rekomendacje OECD pozwalają zweryfikować, które obszary działania miasta są najistotniejsze, aby zapewnić mieszkańcom ciągłość świadczenia usług.

29 czerwca odbyło się spotkanie Rady Rozwoju zwołanej w ramach projektu „Miasto Przestrzenią Rozwoju”. Zespół Miejski oraz Doradcy Związku Miast Polskich omówili stan prac w projekcie oraz przedstawili wyniki prac diagnostycznych. Zostały zaopiniowane wnioski dotyczące tego etapu projektu.

Kolejnym krokiem będzie przedstawienie Radzie wiązek działań skonsultowanych z mieszkańcami i stanowiących odpowiedź na zidentyfikowane potrzeby.

Program Rozwoju Lokalnego, a co za tym idzie również tworzony w Zabrzu projekt, ma charakter kompleksowy i wielotematyczny. Na jego realizację i wdrożenie można pozyskać do 10 milionów euro. Prace nad projektem trwają od początku roku przy pełnym zaangażowaniu wszystkich wydziałów Urzędu Miejskiego oraz jednostek organizacyjnych miasta i Doradców Związku Miast Polskich.

W kolejnym etapie, mieszkańców i przedstawicieli społeczności lokalnej naszego miasta, będziemy prosić o propozycje zmian, tak abyśmy wszyscy czuli się współodpowiedzialni za miasto, w którym mieszkamy.

Informacja o projekcie „Miasto Przestrzenią Rozwoju”
Zabrze zakwalifikowało się do kolejnego etapu projektu w ramach Programu „Rozwój Lokalny” współfinasowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

W ramach II etapu projektu, 54 gminy (w tym Zabrze) podjęły współpracę z ekspertami ze Związku Miast Polskich, w wyniku której zostanie opracowany Program Rozwoju Lokalnego (PRL) oraz Program Rozwoju Instytucjonalnego (PRI).

Dokumenty te będą następnie podstawą do wyboru działań projektowych, które uzyskają finansowanie ze środków norweskich – będzie to kolejny etap konkursu, do którego zostanie wybrane tylko 15 miast w całej Polsce.

Związek Miast Polskich wspiera samorządy wiedzą Doradców Miast współpracujących z miastami objętymi II etapem oraz szeregiem narzędzi diagnostycznych, które służą do optymalnego wyboru ścieżki rozwoju.

Projekt ma charakter kompleksowy, komplementarny i wielotematyczny, dlatego ważne jest pełne zaangażowanie i aktywny udział w trwających do lipca 2020 r. pracach. W III etapie – przy wyborze finałowej 15-tki – możliwe jest zdobycie dla mieszkańców aż 10 milionów euro.

Więcej informacji na:

GZM Projekt „Miasto Przestrzenią Rozwoju” – wybór kierunków rozwoju gospodarczego (08.09.2020)

Projekt „Miasto Przestrzenią Rozwoju” – wybór kierunków rozwoju gospodarczego (07.09.2020)

 „Miasto Przestrzenią Rozwoju” (04.09.2020)

Karty przedsięwzięć w ramach projektu „Miasto Przestrzenią Rozwoju” (25.08.2020)

Miasto Przestrzenią Rozwoju (16.08.2020)

Karty przedsięwzięć w ramach projektu „Miasto przestrzenią rozwoju” (28.07.2020)

Karty przedsięwzięć w ramach projektu „Miasto przestrzenią rozwoju” (21.07.2020)

Karty przedsięwzięć w ramach projektu „Miasto przestrzenią rozwoju” (15.07.2020)

Karty przedsięwzięć w ramach projektu „Miasto przestrzenią rozwoju” (10.07.2020)

Ankieta „Miasto Przestrzenią Rozwoju” (06.07.2020)

Zachęcamy do wypełnienia ankiety badającej otoczenie gospodarcze Zabrza (11.02.2020)

Miasto Przestrzenią Rozwoju (04.02.2020)

Miasto