Zabrze przestrzenią rozwoju

Patron Zabrza – św. Kamil

Zabrze nazywane jest miastem medycyny. Od wielu lat istnieją tu m.in.: Śląski Uniwersytet Medyczny prowadzący działalność naukową i opiekujący się pacjentami w swoich klinikach, Szpital Specjalistyczny przy ulicy Skłodowskiej, obchodzący niedawno 100 lecie działalności, czy nowoczesny Szpital Rejonowy w Biskupicach.

W wizerunek miasta medycyny wpisała się postać prof. Zbigniewa Religi, który rozsławił nasze miasto w świecie. Założone przez niego Śląskie Centrum Chorób Serca, kierowane obecnie przez prof. Mariana Zembalę, należy do wiodących w Europie ośrodków kardiologii i transplantologii, podobnie jak w dziedzinie naukowo-badawczej Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii. Od 1925 roku misję opieki nad chorymi realizuje Zakon Kamilianów. Rada Miasta uchwaliła, że patronem miasta jest święty Kamil – patron chorych i szpitali.

Liturgiczne wspomnienie świętego Kamila de Lellis kapłana – obchodzi się 14 lipca. Święty Kamil de Lellis urodził się 25 maja 1550 roku we włoskiej miejscowości Bucchianico. 18 marca 1586 roku papież Sykstus V zatwierdził założoną przez Kamila wspólnotę „Słudzy chorych” z przywilejem noszenia na habicie czerwonego krzyża. Mimo licznych chorób na które cierpiał do końca służył potrzebującym z wielkim oddaniem i miłością. Zmarł 14 lipca 1614 roku. Kościół Katolicki ukazał go jako wzór miłosierdzia dla wszystkich wierzących. 8 kwietnia 1742 roku papież Benedykt XIV dokonał beatyfikacji Kamila, a 19 czerwca 1746 roku – jego kanonizacji.

Od 30 września do 8 października 2006 roku Relikwie Serca Świętego Kamila nawiedziły nasze miasto.

Ojciec Arkadiusz Nowak – Prowincjał Zakonu Kamilianów w Polsce tak charakteryzuje postać założyciela Zakonu: „…Był niewątpliwie wymagającym nauczycielem miłości i uczył przede wszystkim aby miłość do człowieka wyrażona w bezpośredniej pomocy potrzebującym była wolna od jakichkolwiek uprzedzeń. Pragnął służyć chorym nawet z narażeniem własnego życia, a w Jego sercu znajdowało się miejsce dla każdego cierpiącego…”.

Miasto