Zabrze przestrzenią rozwoju

Trnawa

www.trnava.sk

Trnawa położona jest w zachodniej Słowacji. Powierzchnia miasta wynosi 71,5 km2. Liczy ono 62 806 mieszkańców. Trnawa jest jednym z najstarszych miast na Słowacji i historyczną siedzibą archidiecezji.

Z powodu dużej ilości znajdujących się na terenie miasta kościołów, często zwana jest także „Słowackim Rzymem”.

Uniwersytet Trnawski, który założono tu w 1635 roku, był wówczas jedynym uniwersytetem w Królestwie Węgier, a także centrum słowackiej nauki i literatury, aż do 1777 roku, kiedy przeniesiono go do Budy. Obecnie, już jako Uniwersytet Budapesztański jest najstarszym i największym uniwersytetem na Węgrzech. W 1992 roku Uniwersytet Trnawski został ponownie otwarty.

Silnie uprzemysłowiona w XX wieku Trnawa w 1996 roku stała się stolicą nowoutworzonego regionu. W roku 2003 francuski koncern PSA Peugeot Citroën rozpoczął tu budowę dużej fabryki samochodów, co z pewnością przyspieszy dalszy rozwój miasta.

Umowa o współpracy między Trnawą a Zabrzem podpisana została 15 grudnia 1995 roku.

1 października 2005 roku podczas uroczystości Święta Miasta, w ramach programu Unii Europejskiej „Town Twinning” została ona przedłużona na czas nieokreślony.

Pomiędzy Zabrzem i Trnawą rozwinęła się szeroka współpraca, szczególnie na polu kulturalnym, sportowym, wymiany młodzieży i doświadczeń samorządowych. Młodzież z naszego miasta bierze udział w turniejach piłkarskich i tenisowych, zawodach straży pożarnych oraz turniejach służb mundurowych. Drużyny z Trnawy uczestniczą w podobnych turniejach w Zabrzu. Młodzież trnawska bierze udział w organizowanym przez Muzeum Górnictwa Węglowego „Tygodniu Ziemi”.

W Trnawie występowała nasza Filharmonia Zabrzańska. Zabrze z kolei gościło kilkakrotnie chóry „Cantica nova” i „Tirnavia” na Zabrzańskich Spotkaniach Kolędowych i Zabrzańskich Spotkaniach Chóralnych. W ramach stoiska trnawskiego prezentowaliśmy nasze walory turystyczno-poznawcze na Międzynarodowych Targach Turystycznych w Żylinie. Bardzo dobrze układają się kontakty pomiędzy szkołą rolniczą w Trnawie a naszym Zespołem Szkół Spożywczych. Młodzież i nauczyciele z obu miast odwiedzają się wzajemnie, wymieniają doświadczenia, odbywają praktyki uczniowskie oraz organizują konkursy wiedzy na temat obu miast, tak jak np. w trakcie Dni Polsko-Słowackich w 2005 roku. Wystawa Tadeusza Nowotarskiego uświetniła obchody 760-lecia Trnawy w 1998 roku, a wystawa „Trnawa w fotografii” uświetniła obchody 83-lecia Zabrza w roku 2005.

Podczas zorganizowanych przez Zabrze w 1997 roku Dni Kultury Słowackiej, jak również w 2005 roku podczas Dni Polsko-Słowackich w ramach programu „Town Twinning”, mogliśmy lepiej i pełniej poznać kulturę naszych południowych sąsiadów.

Zabrzański młodzieżowy chór „Resonans con tutti” im. N.G. Kroczka wspólnie z trnawskim chórem mieszanym „Technik Akademik” w ramach projektu dofinansowanego z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego zorganizowali koncerty bożonarodzeniowe pt. „Kolędy państw Unii Europejskiej” w Zabrzu w 2006 roku i na Słowacji w 2007 roku, a następnie w rozgłośni I Programu Radia Słowackiego nagrano płytę pt. „Eurokolędy” w jej nagraniu wzięły jeszcze udział chóry z Węgier i Czech.

Od roku 2007 młodzież z Trnawy bierze udział w odbywającym się w Zabrzu Międzynarodowym Festiwalu Rysowania.

W roku 2008 Trnawa obchodziła 775-lecie nadania praw miejskich. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Zabrza.

Od 2015 roku zabrzańscy seniorzy biorą udział w targach aktywności dla seniorów w Trnawie.

Poniżej link do filmu zrealizowanego przy współpracy z Miastem Zabrze przez TVP Katowice w ramach projektu „Partnerstwo Miast Trnawa – Zabrze”:

Miasto