Zabrze przestrzenią rozwoju

Zahlé

www.zahlee.com

Zahlé to trzecie co do wielkości miasto Republiki Libańskiej, stolica Gubernatorstwa Bekaa, oddalona około 50 km od Bejrutu, o powierzchni 19,8 km2. Liczy 60 tys. mieszkańców. Zahlé jest jedynym dużym miastem na Bliskim Wschodzie, którego większość mieszkańców stanowią chrześcijanie. W Zahlé i jego okolicach produkuje się wyśmienite wina, dlatego zwane jest ono miastem poetów i wina.

8 października 2007 roku Miasto Zahlé podpisało z Miastem Zabrze umowę o partnerstwie i współpracy.

Umowa zakłada współpracę w następujących dziedzinach: doskonalenie działań administracji miejskiej, urbanistyka i rozwój infrastruktury, opieka społeczna i zdrowotna, nauka i oświata, kultura, sport i turystyka, wymiana gospodarcza, wzajemne wizyty z okazji uroczystości okolicznościowych, ważnych w życiu obydwu miast.

Wizyta oficjalnej delegacji zabrzańskiej z Prezydent Zabrza w Zahlé miała miejsce na przełomie maja i kwietnia 2007 roku. W programie wizyty znalazło się spotkanie z Merem Miasta i przedstawicielami Rady Miasta Zahlé. Została przeprowadzona prezentacja miasta Zabrze. Odbyło się także spotkanie w Izbie Przemysłowo-Handlowo-Rolniczej. Przedstawiciele Zabrza zapoznali się z miastem Zahlé i jego ofertą gospodarczą oraz turystyczną. W wizycie uczestniczył także przedstawiciel przedsiębiorstwa POWEN, który przeprowadzał rozmowy związane z wymianą handlową.

Przedstawiciele Zahlé na czele z Merem Assadem Zogaibem gościli w Zabrzu podczas obchodów 85. rocznicy nadania praw miejskich w dniach 6-8 października 2007 roku. Program wizyty obejmował m.in. podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy miastami Zabrze i Zahlé, udział w uroczystościach miejskich oraz rozmowy w sprawie współpracy. Goście z Zahlé mieli możliwość zapoznania się z miastem. Odbyły się także rozmowy z przedstawicielami Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej, zabrzańskiego oddziału Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz wizyta u posła Tadeusza Wity – inicjatora kontaktów z Zahlé.

W styczniu 2008 roku w Zabrzu koncertował chrześcijański zespół młodzieżowy z Libanu.

Od 2016 roku młodzież z Zahlé uczestniczy w Międzynarodowym Festiwalu Rysowania w Zabrzu.

Miasto