Równe

www.city-adm.rv.ua

Równe to miasto obwodowe w zachodniej Ukrainie, liczące 250 tys. mieszkańców. Leży na głównej drodze między Warszawą a Kijowem, około 200 km od polskiej granicy.
Stanowi główny ośrodek kulturalny obwodu, mieszczą się tu uczelnie wyższe, muzea i teatry. Jest to także ośrodek sportu żużlowego – zespół Ukraina Równe startuje w II lidze polskiej oraz w lidze rosyjskiej.

Dynamicznie rozwija się także tutejsza gospodarka, przy czym dominującą rolę odgrywa stale przemysł energetyczny, chemiczny i petrochemiczny, a także spożywczy.

Umowa o współpracy została podpisana 25 stycznia 2001 r.
W dniach 24-26 stycznia 2001 r. gościliśmy w Zabrzu 7-osobową delegację z Równego, w skład której oprócz przedstawicieli władz miejskich wchodzili reprezentanci zakładów gospodarczych, naczelny lekarz oraz naczelnicy wydziałów kultury i oświaty. Zostały nakreślone wstępne kierunki współpracy. Goście oglądali zabrzańskie zakłady pracy, instytucje kultury oraz placówki oświatowe.

Faktyczna współpraca z Równem rozwija się od kilkunastu już lat: Śląskie Centrum Chorób Serca utrzymuje kontakty z tamtejszym Szpitalem Miejskim, bywają tam nasi specjaliści, grupa lekarzy z Równego szkoliła się w ośrodku prof. Religi i prof. Zembali.

W 2002 r. miała miejsce oficjalna wizyta prezydenta Zabrza w Równem i została podpisana umowa dotycząca współpracy Oddziału Neonatologicznego Szpitala w Równem, a mieszczącą się w Zabrzu Kliniką Perinatologii i Ginekologii Szpitala Klinicznego Nr 1 Śląskiej Akademii Medycznej. Także w sierpniu 2006 r. delegacja miasta Zabrze składała oficjalną wizytę w Równem z okazji święta miasta i rocznicy uchwalenia niepodległości Ukrainy. We wrześniu 2006 r. podczas Dni Polskich na Rówieńszczyźnie Zabrze promowała młodzieżowa piosenkarka Anna Bijok. W styczniu 2007 r. na tamtejszym festiwalu pn. „Cztery pory roku. Zima” zaprezentował się Zabrzański Chór Chłopięcy Pueri Cantores Silesienses, prowadzony przez ks. Piotra Klemensa, zaś w maju 2007 w Zabrzu gościł i występował równieński chór młodzieżowy Vivat Musica pod dyrekcją pani Ireny Zalewskiej. Uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Zabrzu biorą udział w równieńskim festiwalu pn. „Partnerskie muzykowanie”, zaś ukraińscy artyści koncertują w Zabrzu. Młodzież ze Szkoły Artystycznej w Równem uczestniczy w Międzynarodowym Festiwalu Rysowania organizowanym w Zabrzu. Natomiast młodzież z Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Zabrzu-Kończycach uczestniczyła w plenerze fotograficznym organizowanym w Równem.

W 2008 r. delegacja Urzędu Miejskiego w Równem wzięła udział w Międzynarodowych Mistrzostwach Samorządowców w Zabrzu. Orkiestra 13. Korpusu Armii Ukraińskiej z Równego zagrała podczas IV Zabrzańskiego Festiwalu Orkiestr im. Edwarda E. Czernego. Zespół folklorystyczny z Równego wystąpił podczas II Parady Regionów w Zabrzu.

20 maja 2009 r. w Zabrzu został podpisany list intencyjny dotyczący przyszłej współpracy Równieńskiego Teatru Muzyczno-Dramatycznego oraz Teatru Nowego w Zabrzu.

Od roku 2008 młodzież z Równego bierze udział w odbywającym się w Zabrzu Międzynarodowym Festiwalu Rysowania.

Równe prezentuje się także na zabrzańskich Międzynarodowych Targach Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej.

W 2014 w Zabrzu zorganizowano zbiórkę pieniężną na rzecz pomocy rodzinom mieszkańców Równego poległych podczas demonstracji na Placu Niepodległości w Kijowie.

Przedstawiciele Miasta Równe uczestniczyli w organizowanych w Zabrzu konferencjach branżowych na temat wymiany dobrych praktyk w dziedzinie turystyki, ochrony zdrowia i poprawy jakości powietrza, a także w wymianie doświadczeń w ramach koordynowanej przez Miasto Zabrze działalności Europejskiej Sieci „Miasta dla Dzieci”.

W 2019 roku Akademicki Muzyczno-Dramatyczny Teatr w Równem obchodził swoje 80. urodziny. W oficjalnych uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Teatru Nowego w Zabrzu. Zespół TN wystawił swoje przedstawienie pt. „Królowie strzelców”.

Prezydent Zabrza na początku 2022 roku odbyła serię spotkań on-line z włodarzami miast partnerskich Zabrza, m.in. z merem Równego, w związku z inwazją Rosji na Ukrainę i potrzebą zorganizowania pomocy humanitarnej dla zaatakowanej Ukrainy i Miasta Równe.

Miasto Zabrze i jego mieszkańcy zakupili także dla Równego m.in. pomoc medyczną, żywność, dwa duże generatory prądu oraz przekazano karetkę pogotowia. Pomoc humanitarna płynęła do Równego przez Zabrze także z innych miast w Europie. Zabrze było punktem przeładunkowym przybywających z pomocą humanitarną transportów dla Równego.

Poniżej link do filmu zrealizowanego przy współpracy z Miastem Zabrze przez TVP Katowice w ramach projektu „Partnerstwo Miast Równe – Zabrze”:

Miasto