Miasto Przestrzenią Rozwoju

04.02.2020

Zabrze zakwalifikowało się do kolejnego etapu projektu w ramach Programu „Rozwój Lokalny” współfinasowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

W ramach II etapu projektu, 54 gminy (w tym Zabrze) podjęły współpracę z ekspertami ze Związku Miast Polskich, w wyniku której zostanie opracowany Program Rozwoju Lokalnego (PRL) oraz Program Rozwoju Instytucjonalnego (PRI).

Dokumenty te będą następnie podstawą do wyboru działań projektowych, które uzyskają finansowanie ze środków norweskich – będzie to kolejny etap konkursu, do którego zostanie wybrane tylko 15 miast w całej Polsce.

Związek Miast Polskich wspiera samorządy wiedzą Doradców Miast współpracujących z miastami objętymi II etapem oraz szeregiem narzędzi diagnostycznych, które służą do optymalnego wyboru ścieżki rozwoju.

Projekt ma charakter kompleksowy, komplementarny i wielotematyczny, dlatego ważne jest pełne zaangażowanie i aktywny udział w trwających do lipca 2020 r. pracach. W III etapie – przy wyborze finałowej 15-tki – możliwe jest zdobycie dla mieszkańców aż 10 milionów euro.