Jak pomóc przetrwać upały naszym czworonogom?
W upalne dni nie tylko ludzie potrzebują odpowiedniej ochrony, ale także zwierzęta. Wysokie temperatury odczuwają psy, koty jak również inne gatunki. I to ze zdwojoną siłą, gdyż nie mogą pozbyć się nadmiaru ciepła z organizmu poprzez pocenie się. Najbardziej narażone na przegrzanie się są osobniki o gęstych futrach oraz spłaszczonych pyskach. Uważać należy również na przedstawiciel ras bezwłosych. One z kolei mogą ulec poparzeniu słonecznemu. Jak pomóc zwierzakom w gorące dni? Oraz czego się wystrzegać?
- Woda to podstawa – zwierzę w każdej chwili musi mieć do niej dostęp. Najlepiej kilka razy dziennie wymieniać ją na świeżą i chłodną. Warto również umieścić miskę z płynem w zacienionym miejscu. Pamiętaj, aby zabrać butelkę świeżej wody na dłuższy spacer ze swoim czworonogiem.
- Postaraj się, aby pupil w najbardziej gorące dni spędzał na słońcu jak najmniej czasu. Na spacery, które są konieczne wybieraj godzinny poranne lub wieczorne. Popołudniowe wyjście z psem niech trwa tylko kilka minut.
- Zwierzęta, które przebywają na dworze, muszą mieć zapewnione chłodne miejsce i oczywiście dostęp do wody pitnej. Ulokuj budę tak, aby była w większości zacieniona.
- Jeśli Twój pies musi nosić kaganiec – zwróć uwagę, czy nie jest on zbyt ciasny. Psy pozbywają się nadmiaru ciepła z organizmu poprzez dyszenie. Zbyt wąski, utrudniający szerokie otwieranie pyska i ziajanie, kaganiec może przyczynić się nawet do śmierci zwierzaka.
- Pod żadnym pozorem nie zostawiaj psa czy kota w samochodzie. Temperatura, która panuje w środku sięga nawet 60 ℃ i jest zabójcza dla pupila.
- Staraj się, wychodząc z psem na spacer, unikać asfaltu, betonu i innych nagrzanych powierzchni.
Przede wszystkim obserwuj zwierzę. Jeśli zauważysz u niego:
- apatię,
- duszności,
- płytki oddech, rozwarty pysk, nienaturalnie wysunięty język,
- zaburzenia ruchu,
mogą być to objawy przegrzania. Co wtedy?
- Umieść zwierzę w chłodnym, przewiewnym miejscu.
- Zwilż koc zimną wodą, a następnie okładaj nim zwierzę. Rozpocznij od łap i pleców.
- W razie konieczności skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
Wystawiając miskę z wodą możesz uratować życie nie tylko bezdomnym psom, ale także wolno żyjącym kotom, ptakom czy jeżom. To nie kosztuje wiele!