Zabrze przestrzenią rozwoju

IV edycja


W tym roku w naszym mieście odbędzie się czwarta edycja Zabrzańskiego Budżetu Partycypacyjnego. Doświadczenia i efekty trzech poprzednich edycji pokazują wyraźnie, że mieszkańcy chętnie biorą udział w tego typu inicjatywach i nie brakuje im ciekawych pomysłów, dzięki którym nasza Mała Ojczyzna ma szansę jeszcze bardziej rozkwitnąć.

Cieszy mnie niesłabnące zainteresowanie zabrzan budżetem partycypacyjnym i możliwościami, jakie on daje. Z każdym miesiącem przybywa zrealizowanych projektów, a kolejne wchodzą w ostatnią fazę wykonania. Każdy zabrzanin może mieć swój udział w pozytywnych przemianach, jakie przechodzi nasze miasto. Dziś możemy nie tylko korzystać z nowych inwestycji i przedsięwzięć, ale samemu je kreować, dostrzegać potrzeby i podpowiadać, które są tymi najpilniejszymi.

Liczę na to, że czwarta edycja budżetu partycypacyjnego spotka się z Państwa dużym zainteresowaniem, a mieszkańcy kolejny raz pokażą, jak duży potencjał drzemie zarówno w nich, jak i w naszym mieście.

Zachęcam Państwa do udziału w czwartej edycji Zabrzańskiego Budżetu Partycypacyjnego. Jestem przekonana, że warto brać sprawy w swoje ręce i osobiście decydować na co mają być wydatkowane pieniądze przeznaczone na kolejne edycje budżetu partycypacyjnego.

Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza

Do wykorzystania w ramach Zabrzańskiego Budżetu Partycypacyjnego w IV edycji (na rok 2018) będzie kwota 4,01 mln zł. Z tej kwoty dla każdej dzielnicy i dla kategorii projektów ogólnomiejskich dostępna będzie konkretna kwota środków pieniężnych. Zachowany zostanie podział na dzielnice „duże” i „małe”. Poniższa tabela wyszczególnia dzielnice „duże” i „małe”.

Dzielnice „duże”Dzielnice „małe”
BiskupiceGrzybowice
Centrum PołudnieKończyce
Centrum PółnocMaciejów
GuidoMakoszowy
HelenkaOs. Mikołaja Kopernika
MikulczyceOs. Młodego Górnika
Os. KotarbińskiegoPawłów
RokitnicaZaborze Południe
Zaborze PółnocZandka
Projekty ogólnomiejskie

Dla każdej z dzielnic „dużych” dostępna będzie kwota 250 tys. zł, dla „małej” 140 tys. zł, a na wykonanie projektów ogólnomiejskich dostępna będzie kwota 500 tys. zł. Powyższe kwoty to jednocześnie maksymalna wartość składanego w danej kategorii projektu.
W dzielnicach (ale nie w kategorii projektów ogólnomiejskich) będzie możliwość składania wniosków dwuletnich o wartości do wysokości dwukrotności kwoty dla dzielnicy. Aby projekt dwuletni był projektem zwycięskim, w pierwszym roku muszą być dostępne środki na część realizacji projektu, tak aby pozostała część została sfinansowana ze środków roku drugiego. W roku drugim kwota dostępna dla nowych projektów z tej dzielnicy będzie pomniejszona o wartość projektu dwuletniego finansowaną ze środków roku drugiego.

KategoriaKwota podstawowaProjekty dwuletnie
Dzielnice „duże”250 000 zł500 000 zł
Dzielnice „małe”140 000 zł280 000 zł
Projekty ogólnomiejskie500 000 złNie dotyczy

W przypadku pytań prosimy o telefon pod numer 32 27 39 606 (poniedziałek – piątek godz. 7:30 – 15:30) lub e-mail: umz@um.zabrze.pl

Dla Mieszkańców