Zabrze przestrzenią rozwoju

Koncerty

Święto Miasta Zabrze to najważniejsze wydarzenie w Zabrzu, które odbywa się każdego roku w ostatni weekend września z okazji otrzymania przez Zabrze praw miejskich 1 października 1922 r. Jego organizatorami jest Urząd Miejski w Zabrzu, Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu oraz Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu. Najważniejszymi wydarzeniami składającymi się na obchody Święta są odbywające się tradycyjnie w sobotę – Skarbnikowe Gody oraz niedzielny Koncert Galowy.

Skarbnikowe Gody to impreza z bogatą, wieloletnią tradycją. Imprezę inauguruje barwna parada, którą prowadzi legendarny Skarbnik wraz z Orkiestrą Dętą Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod batutą Henryka Mandrysza. W paradzie biorą udział goście z zagranicznych miast partnerskich, dzieci i młodzież z zabrzańskich przedszkoli oraz szkół, grupy sportowe i taneczne, kluby uczniowskie, placówki kulturalne i oświatowe, stowarzyszenia, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy.

Koncert Galowy Święta Miasta, który odbywa się w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, połączony jest z uroczystym wręczaniem Nagród Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie.  Koncert poprzedza uroczysta  msza św. w intencji miasta, odprawiana w kościele pw. św. Kamila w Zabrzu.

Czas Wolny