Zabrze przestrzenią rozwoju

Teatr Nowy w Zabrzu

Teatr Nowy w Zabrzu powstał w roku 1959.

Na przestrzeni sześćdziesięciu lat przygotował ponad 360 premier, współpracując z wieloma wybitnymi reżyserami (Mieczysław Daszewski, Adam Hanuszkiewicz, Gustaw Holoubek, Irena Jun, Lidia Korsakówna, Jan Machulski, Marcin Sławiński), scenografami  (Otto Axer, Krystyna Zachwatowicz, Xymena Zaniewska, Marcel Sławiński) a także muzykami (Katarzyna Gaertner, Wojciech Kilar, Stefan Kisielewski, Krzysztof Penderecki) wysoko ceniącymi sobie poziom artystyczny zespołu. Szeroka oferta repertuarowa, adresowaną do różnych grup odbiorców, sprawia, że propozycje spotykają się z dużym zainteresowaniem. Teatr prezentuje swoje spektakle na deskach scen polskich teatrów i instytucji kultury,  a także na festiwalach w kraju i za granicą, m.in.: w Egipcie, Gruzji, na Ukrainie i Białorusi.

Teatr i jego zespół artystyczny są laureatami wielu nagród i wyróżnień.

Najważniejszym sukcesem w ostatnich latach było zdobycie nagrody „Złota Maska” w kategorii Najlepszy spektakl dla młodych widzów za „Morze ciche” w reżyserii Łukasza Zaleskiego.

Dwukrotne zakwalifikowanie spektakli Teatru Nowego do finału prestiżowego konkursu TEATR POLSKA organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie („Jasiu albo polish joke” w reżyserii Macieja Podstawnego oraz „Królowie strzelców. Sport w cieniu imperium” w reżyserii Piotra Ratajczaka).

W ramach szerokiej działalności edukacyjnej od dziewięciu lat Teatr Nowy w Zabrzu organizuje, cieszące się ogromną popularnością, wakacyjne warsztaty dla dzieci i młodzieży „LATO Z TEATREM”.

Więcej informacji na stronie: teatrzabrze.pl

Czas Wolny