Zabrze przestrzenią rozwoju

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest jedną z najważniejszych instytucji turystyczno-kulturalnych w kraju, działającą w przestrzeni poprzemysłowej. Stanowi unikatowy na skalę światową zabytek techniki górniczej. Od 2013 roku, po połączeniu Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Guido” i dotychczasowego Muzeum Górnictwa Węglowego, Muzeum stanowi jedną instytucję kultury. W jej skład wchodzi obecnie także kompleks Sztolnia Królowa Luiza, nagrodzony prestiżową nagrodą Europa Nostra składający się z wyrobisk Kopalni Królowa Luiza i Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, który, wraz kopalnią Guido, zalicza się do najciekawszych atrakcji turystycznych Śląska.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu prowadzi działalność w następujących lokalizacjach:

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – Siedziba / Dyrekcja i sekretariat

ul. Georgiusa Agricoli 2, 41-800 Zabrze

www.muzeumgornictwa.pl

Kopalnia Guido

ul. 3 Maja 93, 41-800 Zabrze

www.kopalniaguido.pl

Sztolnia Królowa Luiza

ul. Wolności 410, 41-800 Zabrze

www.sztolnialuiza.pl

Sztolnia Królowa Luiza – Kopalnia

ul. M. Mochnackiego 12 (dawna Sienkiewicza 43), 41-800 Zabrze 

www.sztolnialuiza.pl

Sztolnia Królowa Luiza – Port

ul. K. Miarki 8, 41-800 Zabrze

www.sztolnialuiza.pl

Hostel Guido

ul. 3 Maja 93a, 41-800 Zabrze

www.kopalniaguido.pl

Wieża Ciśnień

ul. Jana Zamoyskiego 2, 41-800 Zabrze

Sale wystawiennicze MGW 

Pracownia Digitalizacji Zbiorów MGW

ul.3 Maja 19, 41-800 Zabrze

KOPALNIA GUIDO

Kopalnia Guido to największa podziemna trasa turystyczna na skalę europejską, którą można zwiedzać na trzech poziomach 170, 320 i 355 metrów. Poziom 170 metrów dedykowany jest św. Barbarze. XX-wieczną kopalnię poznajemy na poziomie 320. Tutaj znajduje się też najgłębiej położony na świecie pub Guido, w którym serwowane jest regionalne piwo, oraz wyjątkowa strefa kultury i biznesu. W zrewitalizowanych górniczych komorach odbywa się wiele imprez kulturalnych, w tym Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego. Poziom 355 metrów to najgłębsze i najbardziej surowe rejony Kopalni Guido. Dawne chodniki zachowane są w takim stanie, w jakim ponad dwadzieścia lat temu zostawili je górnicy. Tu można doświadczyć wyprawy w mroki i usłyszeć głos prawdziwej ciszy. Zjazd do kopalni odbywa się autentyczną górniczą windą – „szolą”.

SZTOLNIA KRÓLOWA LUIZA

Sztolnia Królowa Luiza to zabytkowe obiekty dawnej Kopalni Królowa Luiza i Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, zaaranżowane na cele turystyczne i edukacyjne.
Kopalnia Królowa Luiza to największy w Europie podziemny park maszyn górniczych, zlokalizowany w dawnych wyrobiskach Kopalni Królowa Luiza. Górnicze chodniki zaaranżowane są w sposób dostępny dla najmłodszych poszukiwaczy przygód, którzy mogą uczestniczyć w wyjątkowych pokazach pracy czynnych urządzeń górniczych. Tu, przy industrialnych dźwiękach, zwiedzający mogą poczuć prawdziwy klimat pracy w kopalni i zobaczyć prawdziwe, działające maszyny górnicze. W tym miejscu realizowana jest również oferta edukacyjna, zgodna z podstawą programową na każdym szczeblu edukacyjnym, od przedszkoli do szkół ponadgimnazjalnych.
Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna – to najdłuższa budowla hydrotechniczna w europejskim górnictwie węglowym, w której zobaczyć można m.in. różnorodne formy zabezpieczenia górniczych korytarzy, w tym oryginalne, mistrzowsko wykonane ceglane portale, rekonstrukcję podziemnego portu przeładunkowego czy chodnik wykuty w całości w pokładzie węgla, absolutny unikat na skalę europejską. Sztolnia jest wybitnym dziełem inżynierskim, które dokumentuje poziom rozwoju techniki w I poł. XIX w. w zakresie budownictwa podziemnego. Na ponad kilometrowym odcinku Trasy Wodnej czeka na turystów największa atrakcja turystyczna. Podziemny spływ łodziami do portu w centrum Zabrza.
Park 12C – (część naziemna Kopalni Królowa Luiza) to nowoczesna plenerowa wystawa, która nawiązuje do zagadnień związanych z czterema żywiołami: ziemia, powietrze, woda, ogień i energią alternatywną. Powstała przede wszystkim z myślą o grupach szkolnych i rodzinach z dziećmi. Znajdujące się tutaj różnego rodzaju urządzenia edukacyjno-rozrywkowe, oraz plac zabaw dla najmłodszych, pozwalają aktywnie spędzić czas. Dla najmłodszych przygotowana została Bajtel Gruba – podziemno-naziemna kopalnia w wersji mini, zaś dla dorosłych strefa relaksu z miejscami do grillowania. Obiekt jest czynny sezonowo.
Park Techniki Wojskowej zaaranżowany jest w stylu bazy wojskowej, położony w bezpośrednim sąsiedztwie Kopalni Królowa Luiza i Parku 12C. Zajęcia prowadzone w Parku Techniki Wojskowej w ciekawy sposób przybliżają zagadnienia związane z historią, przysposobieniem obronnym i edukacją dla bezpieczeństwa. Można tu podziwiać pojazdy i transportery opancerzone, wyrzutnie rakiet, czołgi czy samoloty. Absolutnym hitem jest możliwość przejażdżki jednym z czynnych pojazdów militarnych.

Czas Wolny