Zabrze przestrzenią rozwoju

Filharmonia Zabrzańska

Filharmonia Zabrzańska powstała w 1950 r. jako Filharmonia Górnicza Związku Zawodowego Górników. W 2010 r. w uznaniu zasług otrzymała tytuł „Ambasador Zabrza”. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej liczy 56 muzyków, zaś jej dyrektorem naczelnym i artystycznym od 1990 r. jest Sławomir Chrzanowski. W repertuarze Orkiestry znajdują się utwory symfoniczne, oratoryjne, rozrywkowe, a także programy cykliczne dla dzieci i młodzieży. Orkiestra uczestniczyła w wielu międzynarodowych festiwalach, występowała w kraju i za granicą. Koncertowali z nią najwybitniejsi artyści m.in. Krystian Zimerman, Konstanty A. Kulka, Gary Gutman, Wiesław Ochman, Piotr Beczała.

Do najważniejszych, cyklicznych imprez z udziałem Orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej należą: Festiwal im. K. Pendereckiego, Zabrzański Koncert Noworoczny, Koncerty Pasyjne i Koncerty Świąteczne.

Filharmonia Zabrzańska jest laureatem m.in. Nagrody Prezydenta Zabrze w dziedzinie kultury, Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji, Złotej odznaki „Zasłużony dla województwa śląskiego”. Jest drugą orkiestrą po Filharmonii Narodowej, która zdobyła Nagrodę Światowej Fundacji „Zdrowie, Rozum, Serce” – Lider Promocji Kultury Polskiej.

Więcej informacji na stronie: http://filharmonia.zabrze.pl/

Czas Wolny