Zabrze przestrzenią rozwoju
Kalendarium wydarzeń
Kultura
Sobota
05.11.2022 | 11:00
Kino Roma

I Festiwal Nurkowy „Wynurzenie”

Już w tę sobotę w naszym mieście odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Nurkowego „Wynurzenie”. To nowe wydarzenie w sportowym kalendarzu Zabrza, podczas którego Śląskie Stowarzyszenie Płetwonurków Niepełnosprawnych zabierze uczestników w głębiny swojej pasji i spróbuje zainspirować podwodnym światem. Impreza odbędzie się w kilku zabrzańskich obiektach – kinie ROMA (ul. Padlewskiego 4), Zabrzańskim Kompleksie Rekreacji Aquarius (pl. Krakowski 10) oraz Strefie Carnall kompleksu Sztolnia Królowa Luiza (ul. Wolności 410). Wydarzenie honorowym patronatem objęła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Podczas festiwalu wykorzystane zostaną różne formy przekazu – prelekcje filmów, panele dyskusyjne, wystawy, koncerty, a także ćwiczenia na basenie. Impreza jest skierowana zarówno do osób, które zajmują się nurkowaniem, czyli instruktorów, nurków i pasjonatów tego sportu, jak i do osób, które nigdy nie miały do czynienia z nurkowaniem – nie jest istotne czy potrafią pływać.

Śląskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Płetwonurków, które jest głównym organizatorem wydarzenia, od prawie 20 lat na basenie Zabrzańskiego Kompleksu Rekreacyjnego prowadzi zajęcia, na których osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi, pod okiem profesjonalnych instruktorów i asystentów, uczą się pływać i nurkować.

– Naszą pasją są ludzie i woda. Istniejemy, aby pokazywać podwodny świat poprzez pryzmat sportu ekstremalnego jakim jest nurkowanie. Chcemy, by dobro mogło pływać. Dążymy do tego, aby niepełnosprawność podopiecznych została na brzegu – tak mówią o swojej misji organizatorzy wydarzenia.

Stowarzyszenie podczas imprezy chce udowodnić, że ich zajęcia z nurkowania to więcej niż sport. Do tego nawiązuje nazwa festiwalu „Wynurzenie”. Celem festiwalu jest również podzielenie się doświadczeniami z szerszym gronem odbiorców i pokazanie, że woda jest środowiskiem, które sprzyja aktywizacji osób o różnym poziomie sprawności oraz przekraczaniu własnych ograniczeń. Stowarzyszenie zwraca również uwagę, że nurkowanie może być dodatkowym elementem rehabilitacji, lekcją radzenia sobie z emocjami, nauką komunikacji, opanowania i precyzji oraz sposobem na budowanie wartościowych relacji społecznych.

P R O G R A M   F E S T I W A L U

LOKALIZACJA I: KINO ROMA ul. Padlewskiego 4

11:00 OTWARCIE FESTIWALU: przedstawienie patronów, przedstawienie programu festiwalu oraz Śląskiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Płetwonurków w Zabrzu, ogłoszenie aukcji internetowej.

11:30 PROJEKCJA FILMU: “DEEP LOVE” reż. Jan P. Matuszyński, produkcja: Polska; rok produkcji: 2013, czas trwania: 84 min.

Zapis prawdziwej historii o sile miłości i pasji, o tym, że warto próbować i nie poddawać się, o wytrwałości i ryzyku niezbędnym do realizacji marzeń, o relacjach pełnych szacunku i wyrozumiałości. Film porusza, inspiruje, wzrusza, bawi nie tylko nurków.  

13:00  PRELEKCJA p.t. “Wynurzenie” I PANEL DYSKUSYJNY  z Angeliką Chrapkiewicz-Gądek – pełnym pasji mówcą inspiracyjnym, trenerem, podróżnikiem i nurkiem.

Na festiwalu możliwość nabycia książki naszego gościa pt. ”Zdobądź swój szczyt. Uwierz w swoją siłę”. 

14:30 PROJEKCJA FILMU: “Czego nauczyła mnie ośmiornica” (My Octopus Teacher) reż. Pippa Ehrlich oraz James Reed, produkcja: RPA; rok produkcji: 2020, czas trwania: 85 min.

Film o cierpliwej obserwacji ośmiornicy i budowaniu relacji zmuszających do wyjścia z zaklętego kręgu własnych przekonań. Dokument o oswajaniu fascynującego podwodnego świata i pełnej akceptacji praw natury. Niemal namacalnie towarzyszymy bohaterowi w wędrówce przez meandry podwodnego lasu i  jego osobistych przeżyć.

A może ośmiornica to metafora osób niepełnosprawnych, które żyjąc w swoim bezpiecznym mikroświecie przełamują swoje ograniczenia i granice dzięki wszystkim tym, którzy chcą do nich dotrzeć. 

16:00 PRELEKCJA p.t. “Oblicza freedivingu” I PANEL DYSKUSYJNY z udziałem  Aleksandra Ryszki, freediviera z wieloletnim stażem, trenera pływania metodą Total Immersion oraz kompozytora.

Na festiwalu możliwość nabycia płyty naszego gościa pt.”The Lightness of Being” z imienną dedykacją od autora.

19:30 KONCERT  Grzegorza Płonki – z pasji, niezłomności i ciężkiej pracy muzyk, kompozytor i fotograf, o którego niezwykłej drodze życiowej opowiada godny polecenia film pt. “Sonata” w reżyserii  Bartosza Blaschke.

Na koncercie możliwość nabycia płyty naszego gościa pt. “Słyszę światło księżyca”. 

21:00 OFICJALNE ZAMKNIĘCIE FESTIWALU.

LOKALIZACJA II: MUZEUM GÓRNICTWA WĘGLOWEGO -Strefa Carnall w Zabrzu ul. Wolności 410

10:00 – 18:00

GALERIA ZDJĘĆ O TEMATYCE PODWODNEJ IRENY STANGIERSKIEJ (doświadczony nurek techniczny i jaskiniowy uznany fotograf);

TARGI SPRZĘTU NURKOWEGO; 

WYSTAWA KONCEPCJI IDENTYFIKACJI WIZUALNYCH FESTIWALU NURKOWEGO przygotowanych przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicachwraz z prezentacją multimedialną;

Pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i gorąca prezentacja pt. „Wild Divers na Bali” (Wild Divers Centrum Nurkowe w Lędzinach).

LOKALIZACJA III: ZABRZAŃSKI KOMPLEKS REKREACJI AQUARIUS (Plac Krakowski 10) 

14:00 – 18:00 intro nurkowe pod okiem instruktorów, po uprzednim zapisie telefonicznym (tel. 735 923 180); możliwość testowania sprzętu nurkowego.