Ogólnopolska Akcja Inspiracja ponownie zawitała do Zabrza

18.03.2024

Blisko 200 uczniów szkół licealnych i techników wzięło udział w drugiej konferencji edukacyjnej w ramach ogólnopolskiego programu Akcja Inspiracja, która odbyła się dzisiaj w podziemiach Kopalni Guido w Zabrzu. Młodzież debatowała z samorządowcami i naukowcami na tematy związane z transformacją gospodarczą Śląska, rozwojem branży technologicznej w regionie czy służbą zdrowia.

Było to kolejne spotkanie organizowane w naszym mieście przez największą fundację edukacyjną w Polsce — Our Future Foundation pod szyldem ogólnopolskiej Akcji Inspiracji. Za cel programu organizator stawia sobie inspirowanie młodych ludzi do aktywnej działalności społecznej i wyboru ścieżki kariery zbieżnego z ich pasjami i marzeniami. Dotychczas konferencje przyciągnęły ponad 6000 studentów i licealistów.

W wydarzeniu wzięła udział również prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, która objęła konferencję patronatem honorowym.

Młodzi ludzie spotkali się, by dyskutować z samorządowcami, naukowcami i przedstawicielami świata biznesu, na tematy związane z przyszłością Śląska, a także o możliwościach dla młodych, które płyną z jego transformacji. Jeden z segmentów konferencji dotyczył właśnie budowania międzynarodowej kariery w strukturach Unii Europejskiej w młodym wieku, wykorzystania sztucznej inteligencji w edukacji oraz możliwości oferowanych przez lokalne, śląskie uczelnie.

Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się lokalni aktywiści społeczni, liderzy życia publicznego oraz eksperci z różnych dziedzin m.in. Maksymilian Mirecki (moderator z Our Future Foundation), Katarzyna Dzióba (Wiceprezydent miasta Zabrze), prof. Irena Lipowicz (Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 2010-2015), prof. Aleksandra Kuzior (Kierownik Katedry Stosowanych Nauk Społecznych na WOZ Politechniki Śląskiej) oraz prof. Małgorzata Skucha-Nowak (prodziekan Wydziału Nauk Medycznych ŚUM).

Na koniec wydarzenia uczniowie uczestniczyli w zwiedzaniu unikatowego obiektu na szlaku zabytków poprzemysłowych — Kopalni Guido.

Our Future Foundation, organizator Akcji Inspiracji, to fundacja skupiająca studentów i absolwentów najlepszych zagranicznych uniwersytetów, która za cel stawia sobie walkę z nierównościami w dostępie do edukacji młodych Polaków z mniejszych ośrodków. Do tej pory w wydarzeniach organizowanych przez Fundację wzięło udział ponad 10 000 uczestników, z których co drugi deklaruje, że zainspirowały one go do podjęcia nowych działań np. wolontariatu. Fundacja zapewnia również bezpłatne wsparcie dla dziesiątek polskich licealistów, aplikujących na najlepsze światowe uczelnie wyższe. Do tej pory udało jej się pomóc ponad 200 młodym Polakom, którzy dziś studiują na takich uniwersytetach jak Harvard, Oxford, Yale czy LSE.

Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.