Miasto Zabrze nadal wspiera Ukrainę/ Місто Забже продовжує підтримувати Україну

09.08.2023

Od półtorej roku Centrum Organizacji Pozarządowych w Zabrzu pełni funkcję centralnego punktu przyjmowania i dystrybucji darów na rzecz ludności Ukrainy przekazywanych przez mieszkańców, organizacje pozarządowe, placówki oświatowe i firmy z Zabrza. Trafiają tu także transporty z pomocą z zagranicy, m.in. od miast partnerskich. Do tej pory przeładowano tu niemal dwadzieścia tego typu transportów, które przyjechały m.in. z Niemiec, Portugalii, Francji, Włoch i Hiszpanii.

W pracę przy przygotowaniu pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy i jej mieszkańców zaangażowało się ok. 70 wolontariuszy, młodzież klas mundurowych z zabrzańskich szkół oraz członkowie organizacji pozarządowych. Zawsze pomocni są funkcjonariusze Policji, Straży Miejskiej, czy też Straży Pożarnej. Ostatni transport z darami, które trafiły do partnerskiego miasta Równe, wyjechał z Zabrza 18 lipca. Aktualnie gromadzone są kolejne partie darów, które wkrótce wyruszą do Ukrainy.

Przy udziale COP Miasto Zabrze na bieżąco wspiera i zaopatruje Oddział Rejonowy w Zabrzu Polskiego Czerwonego Krzyża, który prowadzi punkt z wydawaniem i dystrybucją darów na rzecz uchodźców z Ukrainy przebywających w Zabrzu (wśród nich znalazły się m.in. żywność, środki czystości i higieny osobistej, odzież, a nawet karetka pogotowia czy też generatory prądu).

Pomoc systemowa dla uchodźców przebywających w Zabrzu prowadzona jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Powiatowy Urząd Pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Urząd Miejski w Zabrzu.

Przypominamy, że dla zapewnienia kompleksowej pomocy osobom poszkodowanym w wyniku wojny trwającej w Ukrainie Miasto Zabrze przygotowało specjalne subkonto na rachunku Urzędu Miejskiego. Wszystkie zainteresowane osoby oraz firmy mogą na nie wpłacać darowizny na rzecz obywateli Ukrainy. W pierwszej kolejności fundusze te przekazane zostaną na zakup środków medycznych dla szpitala w Równem, gdzie trafiają poszkodowani w wyniku działań wojennych.

Wpłaty dokonywane w walutach obcych będą przewalutowane automatycznie według kursów z tabeli.

Wpłat należy dokonywać korzystając z poniższych danych:

Miasto Zabrze
41-800 Zabrze, ul. Powstańców Śląskich 5-7

Tytuł przelewu: „Darowizna na pomoc dla Ukrainy”.

• Przelewy krajowe na numer rachunku: 03 1050 1070 1000 0090 3268 5357
  • Przelewy zagraniczne na numer rachunku IBAN: PL03 1050 1070 1000 0090 3268 5357

Dodatkowe dane do przelewów zagranicznych Kod BIC Swift ING Banku Śląskiego: INGBPLPW.

Rachunek obsługiwany jest przez ING Bank Śląski S.A.