Zabrze przestrzenią rozwoju

Industriada 2023 czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki już 17 czerwca!

31.05.2023

Już 17 czerwca pod hasłem „Sztuka Przemysłu” w naszym regionie odbędzie się święto Szlaku Zabytków Techniki czyli Industriada 2023. W Zabrzu w tym wyjątkowym wydarzeniu wezmą udział cztery obiekty: Kopalnia Guido, Sztolnia Królowa Luiza – Strefa Carnall, Park 12C Sztolni Królowa Luiza oraz Szyb Maciej. Ci z Państwa, którzy w ramach Industraidy wybiorą się do jednego z tych miejsc mogą liczyć na wiele atrakcji oferowanych bezpłatnie lub w atrakcyjnej cenie. Będzie można zwiedzać z przewodnikiem Kopalnię Guido, Szyb Maciej oraz sztolnię Królowa Luiza. W każdym z tych obiektów odbędą się ciekawe warsztaty, pokazy, koncerty i spektakle.

Program Industriady w Zabrzu:  

Kopalnia Guido –

Szychta jak z filmu – zwiedzanie z przewodnikiem (09:00 – 18:00)

Zjedziesz 320 metrów pod ziemię, prawdziwą szolą. Pokonasz kilometry tras poznając historię niezwykłego miejsca w towarzystwie hrabiego Guido. Poczujesz się jak bohater filmowy i przeniesiesz na chwilę do czasów, kiedy życie codzienne na Śląsku inspirowało twórców do tworzenia kultowych dzieł. Podziemny spacer zakończysz w najniżej położonym pubie w całej Europie, gdzie zaprosimy Cię na nasz prywatny plan filmowy, a co z tego powstanie? Przekonaj się sam!

Częstotliwość wydarzenia

Co 10 minut, ostatnia wycieczka o 18:00

Ceny

40 zł

Rezerwacja wydarzenia

Telefon: 32 271 40 77
E-mail: rezerwacje@muzeumgornictwa.pl
WWW: www.podziemnaprzygoda.pl

Informacje dodatkowe

Zalecane wygodne buty na płaskiej podeszwie. Konieczność noszenia kasku przez cały czas trwania wycieczki. Od 6 roku życia.18:30


Odsłonięcie murala w Kopalni Guido – pokaz

Mural pod ziemią!? Czemu nie!
Współczesna sztuka w wyjątkowej, bo podziemnej strefie kultury – Strefie K8 Kopalni Guido nadchodzi.
Jak połączyć echa historii, zew nowoczesności i muzycznego ducha miejsca? Kojarzycie dubajskie skrzydła? Idealne do zdjęć, znajdują się na 124 piętrze popularnego BurjKhalifa!
Nasz Mural powstanie aż 320 metrów pod ziemią i będzie idealnym tłem do ,,selfie” wykonanego pod ziemią, a znanego na powierzchni.
Dzieło wyjdzie spod rąk utalentowanego Łukasza Zasadni.

Ceny

10 zł

Informacje dodatkowe

Od 6 roku życia.


Sztolnia Królowa Luiza – Park 12C

Zwiedzanie wystawy CARBONEUM – zwiedzanie bez przewodnika (10:00 – 18:00)

Wystawa CARBONEUM – centrum wiedzy o węglu to nowoczesna ekspozycja łącząca w sobie funkcje centrum nauki i klasycznej wystawy edukacyjnej.
,,Występujący na Ziemi węgiel, z którego między innymi zbudowane są nasze ciała, powstał miliardy lat temu w jądrze pewnej gwiazdy…’’ – to słowa wstępu, które zapraszają do przeżycia wspólnej przygody w czasie zwiedzania świata pełnego węgla, węgla jako pierwiastka. Czas odkryć właściwości i zastosowanie węgla, oraz przekonać się, że węgiel naprawdę jest we wszystkim co nas otacza!

Ceny

15 zł bilet normalny; 10 zł bilet ulgowy.

Adres wydarzenia

Sztolnia Królowa Luiza, Wieża Ciśnień ul. Zamoyskiego 2, Zabrze

Informacje dodatkowe

Wiek: bez ograniczeń. Nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja, Bilety do nabycia bezpośrednio w kasie.


Maszyna jak malowana – zwiedzanie z przewodnikiem (10:00 – 18:00)

Tym razem wizyta w podziemnym Królestwie Maszyn będzie jak wizyta w pracowni artysty malarza! Modeli nie zabraknie, bo specjalnie na Was czekają gigantyczne kombajny i górnicze kolejki! A może uda się spotkać kogoś jeszcze…. np. ducha podziemi – Skarbnika!
Malowniczy krajobraz Śląska widoczny na powierzchni i sceneria na niejeden obraz, która to czeka na Was pod ziemią – to propozycja podróży przez największe w Europie królestwo maszyn. A na koniec namaluj sam siebie i to w krzywym zwierciadle!

Częstotliwość wydarzenia

Co 10 minut

Ceny

30 zł/ os

Rezerwacja wydarzenia

Telefon: 32 271 40 77
E-mail: rezerwacje@muzeumgornictwa.pl
WWW: https://www.podziemnaprzygoda.pl/

Informacje dodatkowe

Wiek: od 4 lat. Zalecane wygodne i płaskie obuwie. Konieczna wcześniejsza rezerwacja.


Zabawy ruchowe i sportowe – zabawy dla dzieci (11:00 – 18:00)

Zabawy ruchowe i sportowe dla dzieci zapewniające wspaniałą rozrywkę i ruch na powietrzu. Tor przeszkód, chusta klanza oraz inne atrakcje to ciekawy sposób na spędzenie czasu! Atrakcje będą odbywały się na terenie Parku 12C.


Karykaturzysta – warsztaty plastyczne (11:00 – 16:00)

W ramach zaaranżowanego w Parku 12C kącika artystycznego karykaturzysta będzie tworzył na żywo swoje dzieła.


Węglowa biżuteria – warsztaty kreatywne (12:00 – 16:00)

Bransoletka – na warsztacie uczestnicy będą mieli za zadnie wykonać bransoletkę wykorzystując do tego różne elementy, takie jak koraliki, kryształki, węgiel i ręcznie robione zawieszki z masy samoutwardzalnej.

Wisior węglowy – warsztaty w formule otwartej, na której uczestnicy wykonają oryginalny wisior wykorzystując do tego bazę, kaboszony oraz elementy organiczne, takie jak: węgiel, kawałki drewna, mchu. Całość ma imitować elementy kopalnianego krajobrazu.

Adres wydarzenia

Sztolnia Królowa Luiza, Wieża Ciśnień ul. Zamoyskiego 2, Zabrze.


Industrialne warsztaty kreatywne – warsztaty kreatywne (12:00 – 16:00)

Witraż – uczestnicy warsztatu zostaną zapoznani z podstawą rzemiosła witrażowego. Będą mogli samodzielnie wykonać wisior w formie witrażu.

Linoryt – uczestnicy za pomocą dłut i nożyków będą mieć możliwość wykonania matrycy i odbitek z niej na różnego rodzaju materiałach, takich jak bawełniane torby, tektury. Motywem inspirującym dla uczestników ma być szeroko pojmowany przemysł.

Przemysłowy plener malarski – uczestnicy otrzymają podobrazia i sztalugi, na których pod okiem profesjonalnego artysty będą malować przemysłowy krajobraz.

Tablica sensoryczna – warsztat adresowany do młodych rodziców, którzy będą mieli możliwość przygotowania tablicy sensorycznej z wykorzystaniem elementów metalowych typu zasuwki, zamki, śrubki itp.


Sztolnia Królowa Luiza – Strefa Carnall

Muzyczne oblicza techniki – Podziemny Spływ Sztolnią – zwiedzanie fabularyzowane (08:45 – 18:00)

Czas na industrialną podróż do magicznego świata podziemi! Odkryj miejsce pełne tajemniczych dźwięków, postaci i historii. Słyszysz?! Co to? Podążaj za tym hałasem! Zobacz co słychać w podziemnym porcie, Posłuchaj, jak ,,śpiewają” żywioły, a na koniec popłyń najdłuższym podziemnym spływem w całej Europie i…. niech zagra muzyka emocji, magii, wody i techniki.

Częstotliwość wydarzenia

Dwie wycieczki na godzinę, zgodnie ze wzorem: I 8:50, II 9:00; I 9:50, II 10:00…

Ceny

40 zł/os.

Rezerwacja wydarzenia

Telefon: 32 271 40 77
E-mail: rezerwacje@muzeumgornictwa.pl
WWW: https://podziemnaprzygoda.pl/

Adres wydarzenia

Sztolnia Królowa Luiza, ul. Wolności 410, Zabrze

Informacje dodatkowe

Wiek: od 6 lat. Zalecane wygodne i płaskie buty.


Architektura obiektów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – wystawa (10:00 – 19:30)

Dzięki współpracy Muzeum Górnictwa Węglowego i Akademii Sztuk Pięknych, zainspirowani wyjątkowością budynków Muzeum, studenci pod okiem swoich pedagogów przygotowali specjalną wystawę prezentująca wszystkie obiekty zarządzane przez MGW. Podziwiać będzie można zatem artystyczne przedstawienia: Kopalni Guido, Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu – Strefy Carnall, Muzeum przy ul. 3 Maja 19, Wieży ciśnień oraz Parku 12C.

Adres wydarzenia

Łaźnia Łańcuszkowa Sztolni Królowa Luiza, ul. Wolności 408, Zabrze

Informacje dodatkowe


Sztuka przmysłu – tekturowa fabryka – warsztaty kreatywne (12:00 – 16:00)

Warsztat o charakterze otwartym, w trakcie którego uczestnicy będą budować fabrykę/kopalnię z różnego rodzaju pudeł kartonowych, które następnie będzie można pomalować. Efektem końcowym będzie wielkoformatowa fabryka. Każdy z uczestników będzie mógł ją rozbudowywać o wybrane elementy.

Informacje dodatkowe

Czas trwania warsztatu 4 godziny.


Sztuka przemysłu – żywe rzeźby z papieru – warsztaty plastyczne (12:00 – 16:00)

Celem warsztatu jest wykonanie żywej rzeźby przedstawiającej człowieka czynu. Bazą rzeźby będzie rodzic, a dzieci będą mieć za zadania owinięcie rodzica papierem toaletowym, tak aby przypominał formę rzeźby. Dzieci będą mogły wykorzystać różne atrybuty typu łopatą, kilof, kask górniczy. W kolejnym etapie będą mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Adres wydarzenia

Sala sprężarek, Strefa Carnall Sztolni Królowa Luiza, ul. Wolności 410, Zabrze.

Informacje dodatkowe

Czas trwania warsztatu 4 godziny.


Sztuka przemysłu – industrialna biżuteria – warsztaty kreatywne (12:00 – 16:00)

Uczestniczący w warsztatach będą mieli możliwość wykonania biżuterii z elementów kojarzących się z przemysłem typu koła zębate, śrubki, gwoździe. Warsztat o charakterze zrób to sam, wymagający od uczestników twórczego zaangażowania.

Adres wydarzenia

Sala sprężarek, Strefa Carnall Sztolni Królowa Luiza, ul. Wolności 410, Zabrze.

Informacje dodatkowe

Czas wykonania jednej sztuki biżuterii ok. 20 minut. W jednym momencie na warsztacie może być 8 uczestników.


Sztuka przemysłu – stwórzmy czas! – warsztaty plastyczne (12:00 – 16:00)

Uczestnicy zajęć będą mieli możliwość wykonania samodzielnie zegarów. Otrzymają niezbędne elementy, takie jak mechanizm, bazę, szablony i farby. Przy wykonaniu zegarów uczestnicy będą musieli posłużyć się umiejętnością kreatywnego i artystycznego myślenia.

Adres wydarzenia

Sala sprężarek, Strefa Carnall Sztolni Królowa Luiza, ul. Wolności 410, Zabrze.

Informacje dodatkowe

Czas wykonania jednego zegara ok. 30 minut. W jednym momencie na warsztacie może być 8 uczestników.


INDUbrzmienia DJ’skie prezentacje – koncert (12:00 – 19:00)

W Stefie Carnall Sztolni Królowa Luiza od południa do wieczora rozbrzmiewać będą dźwięki nowocześnie miksowanych utworów tradycyjnych, który każdy Ślązak zna i z chęcią podśpiewuje! Muzyka obecna będzie w przestrzeni przez cały dzień.


Z górniczą lampą przez wieki – gra terenowa (12:00 – 19:00)

Gra muzealna została przygotowana w oparciu o wystawę „Z górniczą lampą przez wieki”, znajdującą się w budynku byłej Akumulatorowni. Wystawa w przystępny sposób prezentuje historię lamp górniczych, w tym sztuki ich wytwarzania. Żeby wziąć udział w zabawie, należy uważnie czytać przygotowane zagadki i szukać odpowiedzi na wystawie. By dotrzeć do końca gry, należy wcielić się w kryptologa i złamać szyfr.

Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do wzięcia udziału w grze, gwarantujemy dobrą zabawę i obiecujemy, że dowiedzą się Państwo, co wspólnego z lampami ma żaba czy bomba.

Informacje dodatkowe

Podczas zabawy nie zostaną Państwo sami. Opiekun wystawy będzie służył pomocą.


Górnicza Orkiestra Dęta KWK „Sośnica” – koncert (14:30 – 15:00)

Orkiestra Dęta KWK Sośnica powstała w 1945 roku. Dyrygentem orkiestry jest Agnieszka Wajgel, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Zespół liczy obecnie ponad 50 osób.

Orkiestra od lat nie tylko wzbogaca swój repertuar o ambitne utwory muzyczne, ale również podnosi swój poziom artystyczny. W rozległym repertuarze znajdują się utwory instrumentalne i wokalne reprezentujące muzykę klasyczną, sakralną, rozrywkową, jazzową, taneczną, marszową, biesiadną, folklor śląski wybitnych kompozytorów i aranżerów.


Śląski Chór Górniczy Polonia Harmonia – koncert (15:15 – 15:45)

Śląski Chór Górniczy „Polonia Harmonia” jest amatorskim chórem mieszanym, który powstał w 1912 roku. Obecnie zrzesza 36 osób różnych zawodów. Repertuar chóru obejmuje kilkadziesiąt kompozycji. Są to utwory muzyki dawnej i współczesnej, jednak dominującą grupę stanowią utwory sakralne kompozytorów polskich i obcych, a także artystyczne opracowania muzyki ludowej, szczególnie śląskiej. Bogata działalność koncertowa, jak i poziom artystyczny zespołu przynoszą efekty w postaci wielu nagród i wyróżnień zdobytych na przeglądach i konkursach. Od kilkunastu lat Polonia Harmonia prowadzi także ożywioną działalność koncertową za granicą. W czasie takich właśnie podróży chór koncertował w Niemczech, Francji Austrii, Węgrzech, Republice Czeskiej, Chorwacji i kilkakrotnie we Włoszech. Dyrygentem zespołu jest prof. dr hab. Iwona Melson.


Orkiestra Dęta Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – koncert (16:00 – 16:30)

Zabrzańskie Stowarzyszenie Kulturalne Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego z siedzibą w Zabrzu jest kontynuatorem działalności Orkiestry Załogowej Kopalni „Makoszowy”, która rozpoczęła swoją działalność artystyczną w 1906 roku. Dyrygentem Orkiestry jest Henryk Mandrysz związany z nią nieprzerwanie od 1955 roku. Orkiestra aktualnie liczy 40 muzyków. Część muzyków to byli i obecni pracownicy Kopalni. W Orkiestrze grają również muzycy profesjonalni, nierzadko legitymujący się wyższym wykształceniem muzycznym. Orkiestra koncertuje przy różnych okazjach. Wykonywany przez nią repertuar muzyczny zaspakaja nawet najwybredniejsze gusta muzyczne, bowiem oprócz tradycyjnego folkloru górniczego, Orkiestra wykonuje i inne gatunki muzyczne. Jednym z największych sukcesów Orkiestry było zajęcie przez nią dwóch pierwszych miejsc na międzynarodowym konkursie orkiestr dętych w Bösel (Niemcy) w kategorii „najlepsza orkiestra koncertowa” oraz „najlepszy dyrygent konkursu”.


Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach – koncert (16:45 – 17:15)

Chór najstarszej uczelni na Górnym Śląsku!
Zespół rozpoczął swoją działalność w marcu 2006 roku, aktualnie liczy około 60 osób, a tworzą go studenci, absolwenci, pracownicy uczelni oraz osoby niezwiązane z jej społecznością. Bogaty repertuar Chóru przyczynił się do wydania aż 5 płyt oraz wykreowania nowej sfery działalności – popularyzatorskiej, bowiem Chór od 2018 roku jest organizatorem Metropolitalnego Festiwalu Chóralnego. Chór koncertował m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Turcji, na Litwie, we Francji, Czechach, Słowacji, Macedonii i w Chinach. Zespół zdobył wiele czołowych nagród i wyróżnień. Dyrygentem zespołu jest: Michał Brożek.


Pnioki, krzoki, ptoki – performance (17:30 – 18:15)

Parateatralne wydarzenie plenerowe przy wejściu do Maszyny Parowej w Strefie Carnall. Udział biorą artyści Teatru Obecności, Teatru Off Roud, chór i Górnicza Orkiestra Dęta pod batutą Henryka Mandrysza. W słuchowisku „Szola” udział biorą aktorzy Teatru Nowego w Zabrzu.

Informacje dodatkowe

Ilość miejsc siedzących ograniczona.


Kosmiczna Podróż Guliwera – spektakl (18:30 – 19:30)

„Kosmiczna Podróż Guliwera” to spektakl dla dzieci i dorosłych. Ruszamy razem w kolejną podróż. Na magicznym statku Guliwera płyniemy do gwiazd. Tymczasem na podobieństwo meteorytu spada z nieba na Ziemię wielkie Kosmiczne Jajo z informacją dla ludzkości. Niefortunnie uderza prosto w okręt Guliwera i łamie go wpół. Następnie toczy się aż do Krainy Liliputów, gdzie nieustannie trwają absurdalne wojny. Teraz tylko Guliwer może pomóc Jaju wrócić na niebo, by spełniła się przepowiednia gwiazd o nowej erze miłości i szacunku wobec wszystkiego i wszystkich. Reżyserem spektaklu jest Wiktoria Wiktorczyk.


Szyb Maciej

Mała akademia sztuki przemysłu – warsztaty plastyczne (12:00 – 18:00)

Różnorakie zajęcia artystyczne prowadzone przez zawodowych plastyków. Warsztaty polegać będą na tworzeniu form artystycznych (rysunek, rzeźba, kolaż, itp) dla których inspiracją będą artefakty, które związane są z tym poprzemysłowym miejscem jakim jest Zabytkowy Zespół Szyb Maciej.


Bo ciężko było żyć bez roweru – prezentacja (12:00 – 18:00)

Możliwość poznania różnorakich, starych modeli rowerów, również przez osoby słabowidzące i niewidzące. Wystawa stwarza możliwość zwrócenia uwagi oglądających na detale i ozdobniki, którymi charakteryzują się poszczególne demonstrowane modele.


Wytatuowani Śląskiem – wystawa fotograficzna (12:00 – 18:00)

„Wytatuowani śląskim” to wystawa pokazująca, jak ogromną inspiracją może być górnictwo i jakie motywy z nim związane mogą być przyczyną do powstania – wytatuowania – obrazów umieszczanych na własnym ciele przez bohaterów tych zdjęć, uświadamiają one nam, jak pełne emocji musiało być podejście osób, do symboliki związanej z kopalnią i górnictwem, aby unieśmiertelnić ten obraz poprzez umieszczenie go na własnym ciele i stworzenie nowego rodzaju sztuk tatuażu związanej z tak śląską gałęzią przemysłu.


Historia i teraźniejszość Zespołu Szyb Maciej – zwiedzanie z przewodnikiem (13:00 – 13:45)

Spacer z przewodnikiem po Zabytkowym Kompleksie Szyb Maciej połączony z pokazem pracy Maszyny Wyciągowej. Prezentacja architektury przemysłowej z uwzględnieniem artystycznego „dopieszczenia” detali poszczególnych maszyn i urządzeń, które same w sobie mogą uważane być za dzieła sztuki. Objaśnienie roli obiektu dawniej i dziś.

Częstotliwość wydarzenia

o 13.00 i 15.00


Taka praca też była potrzebna – prezentacja (13:00 – 16:00)

Pokaz pracy, która kiedyś była oczywistą oczywistością, a dzisiaj jest jest tak bardzo egzotyczna. Bo jakie buty mógłby dzisiaj czyścić pucybut?


Ach te lata minione – pokaz mody (14:00 – 16:30)

Pokaz mody obrazujący jak ubieraliśmy się w latach 30-tych XXw. Konfrontacja ze starymi trendami w modzie uświadamia nam jak bardzo sztuka projektowania i produkcji ubiorów zmieniała się na przestrzeni lat.

Częstotliwość wydarzenia

o 14:00 i 16:00

Informacje dodatkowe

Czas trwania: ok. 30 minut.


Piotr domagała Trio/Etno Jazz Project – koncert (16:30 – 17:30)

koncert pt. Piotr domagała Trio/Etno Jazz Project.