Zabrze przestrzenią rozwoju

Przed nami XVII Dni Papieskie

28.03.2023

Tradycyjnie w pierwszej połowie kwietnia zabrzanie świętować będą kolejną, siedemnastą już edycję Dni Papieskich. Tegoroczne obchody rozpoczną się 2 kwietnia, w kościele pw. św. Macieja w Zabrzu, gdzie zainaugurowana zostanie okolicznościowa wystawa prasowa „A przecież nie cały umieram”, prezentująca wycinki prasy opublikowanej w Polsce po śmierci św. Jana Pawła II. Wystawa potrwa do 9 kwietnia, a zobaczyć ją będzie można przed i po każdej mszy świętej.

Tego dnia, o godz. 21.00, pod Krzyżem Papieskim usytuowanym przy kościele pw. św. Wojciecha odbędzie się również Apel Jasnogórski – nabożeństwo połączone z modlitwą różańcową w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II.

„Kremówki tak, nauka tak. Kawiarenka z oknem na świat: „A jednak po nas coś zostanie?” – to tytuł spotkania, które w ramach XVII Dni Papieskich odbędzie się w poniedziałek, 3 kwietnia, o godz. 17.00, w Teatrze Nowym. W dyskusji udział wezmą m.in.: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, prof. Antonii Cygan, ks. dr hab. Piotr Górecki prof. UO oraz red. Tadeusz Marek.

We wtorek, 4 kwietnia, w kinie ROMA, odbędzie się maraton filmów z przesłaniem. O godz. 16.00 zaprezentowany zostanie film „Gunda” (produkcja: Norwegia, USA 2020), o godz. 17.45 zobaczyć będzie można film pt. „Duch śniegów” (produkcja: Francja 2021), a o godz. 19.30 „Serce dębu” (produkcja: Francja 2022).

W ramach XVII Dni Papieskich odbędzie się też koncert pasyjny „W.A.Mozart-Requiem d-moll IKV 626” w wykonaniu orkiestry symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej oraz chóru Resonans Con Tutti; wieczór literacki inspirowany twórczością św. Jana Pawła II organizowany z Klubem Inteligencji Katolickiej w Wypożyczalni Popularnonaukowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu; wielkopiątkowe refleksje poetyckie czyli „Cisza…wyrzeźbiona słowem” (7 kwietnia, godz. 10.00, Facebook i Yotube Centrum Organizacji Pozarządowych w Zabrzu oraz prezentacja multimedialna „Żadne słowo, gest ani znak – nie uniesie całego obrazu…” (8 kwietnia, godz. 10.00, Facebook i Yotube).