Zabrze przestrzenią rozwoju

Za nami premiera „Inwazji Jaszczurów”

27.03.2023

To był wyjątkowy wieczór, pełen humoru i wrażeń. Za nami premiera kolejnego spektaklu Teatru Nowego w Zabrzu – „Inwazji Jaszczurów” – scenicznej adaptacji humorystycznej a jednocześnie przenikliwej i niezwykle proroczej powieści popularnego czeskiego autora, Karola Čapka. Ta barwna historia ma swój początek na odległych wysepkach Oceanu Spokojnego, gdzie pozornie błahe wydarzenie odmienia sposób, w jaki funkcjonuje znany nam świat.

Premiera spotkała się z owacjami na stojąco i gromkimi brawami widowni. Wieczór obfitował także w długie rozmowy zakulisowe po spektaklu, które zapewniły, że przedstawienie na długo zagości w repertuarze Teatru Nowego w Zabrzu.

Podczas sobotniego wieczoru wręczone zostały również nagrody indywidualne, przyznawane przez prezydenta miasta Zabrze Małgorzatę Mańkę-Szulik, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. W tym szczególnym dniu docenieni zostali:

  • Hanna Boratyńska (aktorka),
  • Edyta Bicz (inspicjentka),
  • Sabina Niziołek (fryzjerka),
  • Rafał Nowotny (montażysta dekoracji),
  • Adam Tarkowski (montażysta dekoracji).

Odwieczną siłą teatru jest bezpośredni przekaz, dzięki któremu między aktorem i widzem rodzi się emocjonalna więź. Spektakl, jako rodzaj symbolicznej podróży, do odbycia której aktorzy zapraszają swoich widzów, dostarcza wielu niezapomnianych przeżyć i emocji. Trzeba docenić takie chwile, tym bardziej, że w pędzącym dziś świecie, dobie cyfrowego obrazu, poświęcamy coraz mniej czasu oraz uwagi na namacalne spotkanie ze sztuką – mówiła podczas premiery zastępca prezydent Zabrza Katarzyna Dzióba. – Dumą napawa fakt, że Teatr Nowy w Zabrzu jest miejscem częstych spotkań i wzajemnych interakcji, w którym możemy podziwiać wspaniałe przestawienia, a także przeżywać niezapomniane premiery – skomentowała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.


Spektakl „Inwazja Jaszczurów” to nie tylko łącząca w sobie elementy horroru, science-fiction i filmu przyrodniczego opowieść o triumfach i upadkach gatunków, społeczeństw i ustrojów politycznych, ale też zderzenie indywidualnych losów i ambicji bohaterów – charyzmatycznego kapitana-wizjonera, utalentowanego biznesmena-marzyciela i ambitnego, skrupulatnego portiera, którzy zostali wrzuceni w wir niezwykłych wydarzeń, za sprawą których świat, dosłownie, odmieni swoje oblicze.

Inwazja to satyra na szalejący kapitalizm, antynaukę, chciwość, społeczną krótkowzroczność i zamiłowanie do wygodnego stylu życia oraz absurdalnych trendów a jednocześnie pouczająca opowieść o ludzkich możliwościach, empatii oraz współistnieniu ludzi z naturą.

OBSADA: Anna Konieczna, Danuta Lewandowska, Joanna Romaniak, Dorota Rusek-Binowska, Maciej Kaczor, Jakub Piwowarczyk.

Spotkanie cywilizacji tytułowych Jaszczurów – inteligentnych, przyjaźnie nastawionych i pracowitych zwierząt, zasiedlających zapomniane i wyklęte przez tubylców tropikalne zatoki oraz ludzi, głodnych industrialnego i kulturalnego przełomu może niespodziewanie przynieść nam gwarancję globalnego pokoju i niemal nieskończonych możliwości rozwoju gospodarczego. Co więc może pójść nie tak? Czy ta kusząca perspektywa może przerodzić się w antyutopię? Czy antybohaterem faktycznie jest ten, którego obwiniamy za swoją porażkę? Czy mały człowiek może dokonać wielkich rzeczy a człowiek wielki – fatalnej pomyłki? Na te pytania, zabierając widzów w podróż z surrealistycznego muzeum ludzkich dokonań i historii do miejsc rodem z dawnych powieści podróżniczych (i z powrotem do Pragi), stara się odpowiedzieć „Inwazja Jaszczurów”.

Tłumaczenie: Jadwiga Bułakowska
Adaptacja: Amadeusz Nosal
Reżyseria: Łukasz Zaleski
Scenografia i kostiumy: Kaja Migdałek
Muzyka: Kuba Karaś

Więcej na: www.teatrnowy.pl