Zabrze przestrzenią rozwoju

Wręczono laury „Przyjazny dla Mikulczyc”

27.03.2023

W ubiegły piątek odbyła się gala wręczenia laurów „Przyjazny dla Mikulczyc”. Statuetki przyznawane są przez Radę Dzielnicy Mikulczyce od 2008 roku. Są one wyrazem wdzięczności dla osób i instytucji, które w szczególny sposób angażują się na rzecz społeczności lokalnej oraz poprzez swoje dokonania rozsławiają dzielnicę. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Mikulczyce to dzielnica wspaniałych i aktywnych ludzi, którzy biorą sprawy w swoje ręce i działają z zaangażowaniem na rzecz tej całej społeczności. Tworzycie wyjątkową rodzinę, w której wszyscy czujemy się bardzo dobrze. Życzę wam kolejnych sukcesów – stwierdziła się podczas gali Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Miasta Zabrze.

W tym roku wręczone zostały cztery laury „Przyjazny dla Mikulczyc”, w tym jeden laur honorowy. Statuetki w kategoriach: sport, sport i rekreacja oraz kultura otrzymali:

Jarosław Dąbrowski (kategoria sport) – za wybitne osiągnięcia na arenie krajowej i międzynarodowej. Jest członkiem polskiego związku kulturystyki. Jest mistrzem polski m.in. w trójboju czy wyciskaniu ciężarów. Pobił on rekord świata 300 kg w martwym ciągu!

Szymon Polednik (kategoria sport i rekreacja) – za rozwój Akademii Jeździeckiej „Ranczo Leśna” oraz wybitne wyniki w licznych zawodach organizowanych zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej, przyczyniające się do promocji dzielnicy. Swoją przygodę zaczął już w wieku ośmiu lat. Jako junior reprezentował nasz kraj w trakcie zawodów międzynarodowych. Dwa lata temu został mistrzem Polski. Prowadzi prywatną akademię jeździecką kształcąc młodych miłośników tego sportu. Od kilku lat jest także organizatorem imprez w stylu western i rodeo. Akademia stała się mocnym ośrodkiem jeździeckim na mapie naszego kraju.

Arlena Różycka Gałązka i Waldemar Gałązka (kategoria kultura) – za wkład w rozwój kultury muzycznej, promowanie chóralnego śpiewu oraz udział w międzynarodowych festiwalach, jak również promocję dzielnicy Mikulczyce. To ludzie związani od początku swoich karier z Chórem Resonas con Tutti. Tylko w ciągu ostatnich 10 lat chór wystąpił na ponad 250 koncertach.

Bożena i Stanisław Hrycyszyn – laur honorowy za stworzenie wyjątkowej atmosfery w Domu Pod Dobrym Aniołem dla wspaniałych młodych ludzi oraz trud podjęty w codziennym wychowaniu i rozwoju społeczności rodzinnej. To rodzice i opiekunowie, którzy dla 13 dzieci tworzą rodzinę zastępczą. To mikulczycccy społecznicy, którzy wspierają placówki oświatowe. Ich bezinteresowna chęć pomocy została dzisiaj doceniona.

Dziękujemy Wam za wszystkie pomysły, inicjatywy i pracę charytatywną na rzecz mikulczyckiej społeczności. Cieszymy się, że wychowujecie kolejne pokolenia mieszkańców naszej dzielnicy. Życzymy Wam dalszej wytrwałości. Jesteście dla nas inspiracją – powiedziała Barbara Wichary, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 24 im. Norberta Kroczka w Zabrzu.

Warto przypomnieć, jak się to wszystko zaczęło. Był rok 2004 i wtedy nie działała jeszcze w Mikulczycach Rada Dzielnicy. Stworzyli ją wspólnie ludzie, którzy ciężko pracowali na rzecz naszej dzielnicy, współpracując razem z samorządem. Dlatego właśnie w 2008 roku zrodził się pomysł żeby wynagrodzić ten trud. Powstał wówczas Laur „Przyjazny dla Mikulczyc”! Dziś to już ponad pięćdziesiąt takich statuetek, które pozwalają odwdzięczyć się wszystkim działającym na rzecz naszej małej ojczyzny – powiedział podczas wieczoru Joachim Wienchor, jeden z inicjatorów gali „Przyjazny dla Mikulczyc”

O oprawę artystyczną piątkowego wieczoru zadbał Zespół „Zdziesiątkowani”, który działa przy Zespole Szkół nr 10. Kieruje nim Beata Wyrzykowska-Piesik.