Zabrze przestrzenią rozwoju

Nie kupuj – zaadoptuj!

07.02.2023

96 psów i 44 kotów – aż tyle zwierzaków przebywa obecnie w zabrzańskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt “Psitul mnie”, funkcjonującym przy ulicy Bytomskiej 133 w Biskupicach. Każdy z nich z utęsknieniem czeka na nowy, kochający dom. Dlatego też każdego, kto myśli o adopcji psa albo kota, a także tych, którzy nie mogą zwierzaka adoptować, ale chcieliby wesprzeć Schronisko, zachęcamy do kontaktu z organizacją, a także do odwiedzenia jej strony internetowej

Na www.psitulmnie.pl znajdziemy m.in. zdjęcia wszystkich podopiecznych „Psitula” (także seniorów), podstawowe zasady, które trzeba spełnić przy adopcji, informacje nt. Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce, a także dane kontaktowe itp.   

Schronisko dla bezdomnych zwierząt to z pewnością miejsce, o którym wszyscy powinni wiedzieć szukając swojego zaginionego zwierzaka lub pragnąc zaoferować nową rodzinę bezdomnemu psu lub kotu. W zabrzańskim zwierzętami opiekuje się wyszkolona załoga, pomagają też wolontariusze. Dzięki ich zapałowi zwierzaki mają szansę na socjalizację, wyjście na spacer, pielęgnację oraz znalezienie nowego domu.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „Psitul mnie” to obiekt miejski, a jego prowadzenie powierzone zostało zabrzańskiemu oddziałowi Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Główne cele działalności schroniska to: pomoc w utrzymywaniu porządku w mieście, a także w zapobieganiu pogryzieniom przez błąkające się psy i wypadkom samochodowym; danie tymczasowego schronienia zagubionym i opuszczonym zwierzętom; ułatwienie odnalezienie właściciela zwierzęcia; znalezienie nowego domu dla zwierząt schroniskowych; odgrywanie roli centrum edukacji i informacji na temat zwierząt i opieki nad nimi, a także sterylizacja i kastracja zwierząt w celu zmniejszenia populacji zwierząt bezdomnych w mieście.

Jeśli chcesz adoptować zwierzaka ze schroniska pamiętaj:

 • Adopcja to poważna decyzja na kilka lat. Przemyśl ją dobrze!
 • Adopcja jest bezpłatna.
 • Niezbędny jest dowód osobisty.
 • Wszystkie formalności dotyczące adopcji są wykonywane na miejscu w schronisku.
 • Chcąc zaadoptować :
  • psa – nie zapomnij smyczy i obroży. Jeśli korzystasz z komunikacji miejskiej to pamiętaj o obowiązkowym kagańcu.
  • kota – nie zapomnij o transporterze.
 • Każde zwierzę, które wydawane do adopcji jest zaszczepione, odrobaczone, odpchlone, zaczipowane, a jeśli pozwala na to stan jego zdrowia i wiek jest wykastrowane lub wysterylizowane.
 • Celem Schroniska jest dobranie najlepszej pary człowiek – zwierzę, warto zadawać pytania! Dlatego Schronisko zaprasza do wypełnienia ankiety przedadopcyjnej (PDF)(DOC) i odesłanie nam na adres schronisko_zabrze@wp.pl

Warto dodać, że bezdomne zwierzęta w Zabrzu już wkrótce będą miały nowy dom, także przy ul. Bytomskiej, ale w nowej lokalizacji. W budynkach schroniska zastosowane zostaną rozwiązania ekologiczne, takie jak np.: ujęcie wód deszczowych z dachów, która zostanie wykorzystana do mycia terenu i wybiegów dla psów; wspomaganie ciepłej wody użytkowej przez kolektory słoneczne; wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czy też nowoczesne kotły niskotemperaturowe piątej generacji.

Co ważne obiekt służył będzie nie tylko bezdomnym zwierzętom, ale spełni też funkcje edukacyjne i szkoleniowe. Psitulmnie będzie tam koordynować pracę wolontariuszy oraz organizować zajęcia m.in. dla dzieci, seniorów czy osób z niepełnosprawnością.

Roboty, które dobiegają właśnie końca, realizuje Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe CONCRET Sp. z o.o., Sp. K. z Tychów wyłoniona w przetargu publicznym. Ich koszt to 15 mln 177 tys. 759,71 zł brutto i w całości zostanie on pokryty z pozyskanych przez miasto środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zakończenie inwestycji planowane jest do końca 2022 r.

Nowe schronisko dla bezdomnych zwierząt, które powstaje w Zabrzu przy ul. Bytomskiej zlokalizowane będzie na działce o powierzchni 23.049 m2. Powierzchnia zabudowy działki obiektami schroniska obejmuje powierzchnię 2.516,62 m2, a powierzchnia biologicznie czynna działki obejmuje 76,6 proc. powierzchni działki.

W ramach budowy nowego schroniska wykonanych zostanie pięć obiektów kubaturowych, w tym: dwukondygnacyjny budynek wejściowy schroniska o powierzchni użytkowej 624,3 m2 z zewnętrzną klatką schodową i płaskim dachem; 44 podwójne boksy dla psów wraz z komunikacją oraz z pomieszczeniami pomocniczymi, magazynami, kuchnią, kotłownią, warsztatami i toaletami; jednokondygnacyjny budynek kociarni z dachem płaskim murowanym w technologii tradycyjnej; jednokondygnacyjny budynek kwarantanny z prefabrykowanych boksów z dachem płaskim  wraz z zewnętrznymi częściowo zadaszonymi wybiegami oraz wiatą przeznaczoną na chłodnie i skład drewna i paliwa. Powierzchnia użytkowa budynku kwarantanny wyniesie 230,19 m2. Powstaną też drogi komunikacyjne obiektu z kostki betonowej, wykonanie zagospodarowania patio obiektu z kostki granitowej połączonej z trawnikami, wykonanie ogrodzenia obiektu schroniska.