Zabrze świętuje 100. urodziny!

30.09.2022

W październiku tego roku minie równo sto lat od czasu, gdy Zabrze uzyskało prawa miejskie. Z tej okazji w całym mieście trwają przygotowania do świętowania tej ważnej dla mieszkańców chwili. Z okazji Urodzin Miasta Zabrze odbędzie się wiele wyjątkowych wydarzeń, do których znakomite preludium z pewnością będzie stanowiło uroczyste odsłonięcie pomnika wybitnego kardiochirurga prof. Zbigniewa Religi, zaplanowane dzisiaj na godz. 18.00.
1 i 2 października czeka nas prawdziwie urodzinowy weekend, w trakcie którego nie zabraknie tradycyjnych Skarbnikowych Godów z Barwną Paradą ulicami miasta oraz Koncertu Galowego z okazji 100. rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich. Zaśpiewają dla nas m.in.: José Carreras, Ewa Farna oraz zespół Zakopower, którego liderem jest Sebastian Karpiel-Bułecka.

W sobotę, 1 października, Miejski Ośrodek Kultury oraz Miasto Zabrze zapraszają do Parku Miejskiego (ul. Dubiela) na rodzinny piknik czyli tradycyjne Skarbnikowe Gody.

Świętowanie rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa do godz. 21.00. W programie przewidziano m.in.: animacje i zabaw, koncerty dla dzieci i konkursy z nagrodami. Jak co roku zagra Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod batutą Henryka Mandrysza, nie zabraknie występu tanecznego Mażoretek, wesołego miasteczka z dmuchańcami, stoisk edukacyjno-kulturalnych oraz strefy gastronomicznej.

O godz. 17.30 w Parku Poległych Bohaterów wystąpi Ewa Farna z zespołem, a o godz. 20.00 zaplanowano koncert zespołu Zakopower.

Równy wiek miejskich tradycji Zabrza i wyjątkowe urodziny miasta uświetni koncert światowej sławy tenora José Carrerasa, który 2 października o godz. 18.00 wystąpi na scenie Domu Muzyki i Tańca o godz. 18.00.

Podczas koncertu galowego z okazji nadania Zabrzu praw miejskich artyście towarzyszyć będą znakomici wykonawcy: Katarzyna Stankiewicz, Katarzyna Moś, Urana oraz zabrzanin Staś Napierała. Na scenie pojawi się także Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej.

Tradycyjnie też w kościele pw. św. Andrzeja 2 października o godz. 12.30 odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji Zabrza, a także z okazji 26. rocznicy patronatu św. Kamila nad naszym miastem.