30 lat służby strażaków dla miasta i jego mieszkańców

16.05.2022

16 maja w Zabrzu obchodziliśmy Dzień Strażaka. Była to okazja do podziękowania za ofiarną służbę oraz wręczenia nagród i awansów zabrzańskim strażakom. W tym roku strażacy obchodzili także jubileusz 30-lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej, jako formacji mundurowej.

W obchodach Dnia Strażaka udział wzięli m.in.: Mirosław Synowiec, zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Tomasz Bajerczak, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Zabrzu oraz przedstawiciele służb i instytucji wspierających pożarników. Władze miejskie reprezentowała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucja Chrzęstek-Bar wraz z radnymi.

Dzisiejsza uroczystość pozwala mi złożyć na ręce zabrzańskich strażaków podziękowania za pełnione obowiązki na rzecz naszego miasta oraz za ogromne poświęcenie się służbie pożarniczej. Ponad dwa tysiące akcji, które odnotowaliśmy w tamtym roku stanowi dowód ciężkiej pracy naszych strażaków. Jesteśmy przy pożarach, wypadkach a także pomagamy osobom dotkniętym działaniami zbrojnymi w Ukrainie. Nie zapominamy także o ochotniczych strażakach, którzy pracują z nami ramię w ramię. Dziękuję wam raz jeszcze za trud oraz poświęcenie dla dobra drugiego człowieka – mówił w trakcie uroczystości st. bryg. Tomasz Bajerczak, komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu.

Podczas uroczystości strażnikom miejskim wręczono awanse, wyróżnienia oraz medale. Przekazano także nominacje przyznania świadczeń ratowniczych zabrzańskim emerytowanym strażakom ochotnikom.

Dziękuję za stałą gotowość, profesjonalną i pełną poświęceń służbę na rzecz naszego miasta oraz jego mieszkańców. Z uznaniem obserwuję sprawność zabrzańskiej jednostki i postawę strażaków, którzy cechując się zaangażowaniem dokładają wszelkich starań w celu zapewnienia bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Akcje ratowania życia i zdrowia, niesienia pomocy ofiarom wypadków, pożarów czy klęsk żywiołowych to zadania ambitne, ważne i wymagające niezwykłej odwagi – powiedziała podczas dzisiejszej uroczystości prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Przypomnijmy, że 1 lipca 1992 roku Komenda Rejonowa Straży Pożarnych wraz z Zawodową Strażą Pożarną w Zabrzu przekształcona została w Komendę Rejonową Państwowej Straży Pożarnej i Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą. Komendantem rejonowym został wówczas bryg. Jan Buk. Pierwszym dowódcą JRG w Zabrzu mianowany został kpt. Bogdan Brol. W październiku 1993 roku dowódcą JRG został mł. kpt. inż. Jerzy Matusiak.

Na wniosek komendanta wojewódzkiego komendant główny powołał 1 sierpnia 1993 roku na stanowisko komendanta rejonowego st. kpt. Jacka Kycię. W roku 1999, w związku z reformą administracyjną kraju, Komenda Rejonowa stała się Komenda Miejską Państwowej Straży Pożarnej.