VIII Zabrzański Budżet Obywatelski – oddaj swój głos!

19.10.2021

Od 7 października trwa głosowanie w ramach VIII edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. 1 października poznaliśmy ostateczną listę projektów a 29 października dowiemy się, które z projektów zgłoszonych przez mieszkańców w ramach VIII edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego zostaną zrealizowane. Do podziału czeka 5 mln 725 tys. zł. Kwota ta podzielona zostanie na 18 puli dzielnicowych oraz pulę ogólnomiejską o wartości 1 mln zł. Głosowanie które rozpoczęło się 7 października potrwa dwa tygodnie – do 22 października.

Pozytywną ocenę przeszło ostatecznie 70 wniosków. Negatywna ocena prawno-techniczna zapadła w przypadku 20 wniosków, a jeden wniosek został wycofany przez samego wnioskodawcę. Mieszkańcy będą mogli oddać swój głos na dziewięć projektów ogólnomiejskich, w tym m.in. na boisko wielofunkcyjne, doposażenie wszystkich jednostek OSP w Zabrzu, strefy odpoczynku, sportu i rekreacji w Zaborzu Północ, Zaborzu Południe i Pawłowie czy też montaż dystrybutorów wody w szkołach podstawowych na terenie Zabrza (“Zdrowa woda dla każdego ucznia”) oraz 61 projektów dzielnicowych.

Najwięcej projektów, bo po dziesięć, skierowano do głosowania w dzielnicy Centrum Północ, gdzie zabrzanie będą mogli zagłosować m.in. na: modernizację boiska wielofunkcyjnego i terenów zielonych przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 14 im. Adama Mickiewicza w Zabrzu; budowę „siłowni pod chmurką”; wykonanie oświetlenia tradycyjnego wzdłuż rzeki Bytomki od ulicy Trocera czy też optymistyczny plac zabaw Przedszkola nr 46.

Sześć wniosków zostanie poddanych głosowaniu w dzielnicy Guido. Mają tu szansę powstać m.in.: plac zabaw z siłownią zewnętrzną; oświetlenie solarne dla terenów zielonych czy też wyposażenie Parku im. rtm. Witolda Pileckiego w wielofunkcyjne ławki fitnes.

Celem głosowania, które rozpocznie się w naszym mieście 7 października, będzie wybór projektów, które następnie zostaną zrealizowane w ramach VIII edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie przeprowadzone zostanie w formie elektronicznej za pomocą interaktywnego formularza dostępnego z każdego miejsca poprzez standardowe przeglądarki stron www. Będzie też możliwość oddania głosu za pośrednictwem formularza papierowego w siedzibie Urzędu Miejskiego w Zabrzu przy ul. Powstańców Śląskich 5-7.

W głosowaniu może wziąć udział każdy zabrzanin bez względu na wiek (w tym dzieci i młodzież), a nawet zabrzanie przebywający za granicą. Nie ma już bowiem wymogu posiadania meldunku w Zabrzu, wystarczy sam fakt utożsamiania się z naszym miastem.

W celu wzięcia udziału w głosowaniu trzeba będzie podać swoje dane oraz złożyć oświadczenie o zgodzie na procedowanie zgodnie z regulaminem. Każdy mieszkaniec chcący głosować przez internet będzie zobowiązany podać nr telefonu komórkowego albo adres poczty elektronicznej, na który zostanie wysłany specjalny kod identyfikacyjny. Dopiero jego wpisanie w formularzu otworzy nam drogę bezpośrednio do oddania głosu. Każdy może oddać jeden głos na wybrany projekt dzielnicowy (nie musi być on związany z dzielnicą, w której mieszkamy) i jeden projekt ogólnomiejski.

Ostateczna lista projektów, które zostaną skierowane pod głosowanie – w załączeniu.

Więcej informacji na temat VIII edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego znajdziecie Państwo TUTAJ.