W Zabrzu świętowano 30-lecie Polskie Towarzystwo Laryngektomowanych

20.09.2021

W ubiegły weekend, w naszym mieście uroczyście obchodzono jubileusz 30-lecia Polskiego Towarzystwa Laryngektomowanych i 15-lecia istnienia oddziału rejonowego PTL w Zabrzu.

W obchodach udział wzięli m.in. przedstawiciele zabrzańskiego samorządu na czele z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik, przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucja Chrzęstek-Bar, dyrektor Biura Prezydenta Miasta – Jan Pawluch, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach -Jan Zieliński, biskup pomocniczy Diecezji Gliwickiej -Andrzej Iwanecki. Wśród przybyłych obecni byli przedstawiciele oddziałów PTL m.in. z Bielska-Białej, Wrocławia, Rzeszowa, Olsztyna, Gdańska i Gdyni.     

– Cieszę się, że wspólnie obchodzimy jubileusz 30-lecia Polskiego Towarzystwa Laryngektomowanych i 15-lecia istnienia oddziału rejonowego PTL w Zabrzu. Wasze trudne  doświadczenie – od diagnozy choroby, poprzez operację i intensywną rehabilitację, mówią o waszej sile w pokonywaniu codziennych przeszkód w drodze ku normalności. Tworzycie wielką rodzinę, na którą zawsze można liczyć – mówiła w trakcie uroczystości prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

O współpracy z zabrzańskim samorządem i osobistym zaangażowaniu prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik w działalność na rzecz środowiska laryngektomowanych mówił przewodniczący Zarządu Głównego PTL- Marian Nowak. Towarzystwo w dowód uznania przyznało prezydent Zabrza tytuł honorowego członka PTL.

Z inicjatywy grupy lekarzy z Kliniki Otolaryngologii Akademii Medycznej w Bydgoszczy oraz z powodu autentycznego zapotrzebowania osób po operacji usunięcia krtani, utworzono w 1987 roku Klub Laryngektomowanych, który wskutek ogromnego zainteresowania ze strony chorych po laryngektomii przekształcono w Polskie Towarzystwo Laryngektomowanych o zasięgu krajowym i 23 kwietnia 1991 roku zarejestrowano w KRS w Bydgoszczy.
W grudniu 2005 roku siedzibę Polskiego Towarzystwa Laryngektomowanych przeniesiono z Bydgoszczy do Opola, a w czerwcu 2008 roku do Zabrza.

Wydarzenie patronatem honorowym objęli: Marlena Maląg- minister Rodziny i Polityki Społecznej, Jakub Chełstowski-marszałek Województwa Śląskiego, Małgorzata Mańka-Szulik – prezydent Miasta Zabrze oraz Jan Kopiec – biskup  Diecezji Gliwickiej.