W Zabrzu ruszył projekt Elektryczne Śmieci

14.05.2021

Na ulicach naszego miasta stanęło 10 charakterystycznych czerwonych pojemników przeznaczonych na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie i tonery. Zabrzanie mogą teraz szybko, bezpiecznie i w sposób przyjazny dla środowiska oddawać elektroodpady ze swoich domów i mieszkań. Ogólnopolski projekt realizowany wspólnie przez MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO jest rozwiązaniem bezpłatnym dedykowanym dla miast powyżej 40 tys. mieszkańców.

Liczba elektrycznych śmieci, które trafiają na rynek z każdym rokiem wzrasta. Według szacunkowych danych na świecie w 2019 roku wyprodukowano aż 53,6 miliona ton elektroodpadów. Eksperci przewidują, że w 2050 r. liczba ta przekroczy 120 milionów ton.

– W naszych domach i mieszkaniach znajdują się elektroodpady, które powinny zostać odpowiednio zagospodarowane. Jestem przekonana, że zabrzanie będą chętnie korzystać z czerwonych pojemników oraz infolinii, poprzez którą można zgłaszać odbiór sprzętów wielkogabarytowych – podkreśla Małgorzata Mańka-Szulik, Prezydent Zabrza. – Bardzo się cieszę, że w Międzynarodowy Dzień Ziemi udowadniamy, że troska o środowisko naturalne nie jest trudna – wystarczą proste działania każdego z nas. Łatwo jest być eko – dodaje prezydent Zabrza.

Jednym z głównych założeń projektu Elektryczne Śmieci jest maksymalne ułatwienie mieszkańcom pozbycia się elektroodpadów.

Integralną częścią projektu Elektryczne Śmieci jest innowacyjna platforma edukacyjna Szkolne Centrum Recyklingu poświęcona zagadnieniom szeroko rozumianej ekologii. Na stronie dedykowanej uczniom, nauczycielom, rodzicom i pasjonatom znajdują się gotowe scenariusze lekcji, bajki edukacyjne, filmy, prezentacje multimedialne czy artykuły naukowe.

Więcej o projekcie Elektryczne Śmieci znajdą Państwo na stronie:
www.elektrycznesmieci.pl

Lista lokalizacji pojemników:

 • Centrum Północ
  ul. Wolności 185 a-c (w sąsiedztwie kiosków handlowych)
 • Zaborze Północ
  ul. Janika 13 (w sąsiedztwie kiosków handlowych)
 • Kończyce
  ul. Paderewskiego/ ul. Beskidzka (obok parkingu/ teren zielony)
 • Helenka
  ul. Jordana 45-47 (w sąsiedztwie stanowiska śmietnikowego)
 • Rokitnica
  ul. Ofiar Katynia 40 (w sąsiedztwie stanowiska śmietnikowego)
 • Maciejów
  ul. Kondratowicza (parking w okolicy kościoła)
 • Mikulczyce
  ul. 11 Listopada 161-163 (w sąsiedztwie stanowiska śmietnikowego)
 • Guido
  ul. Sportowa 1a (parking w sąsiedztwie szkoły)
 • Osiedle Mikołaja Kopernika
  Al. Korfantego/ ul. Hermisza (parking przy Parku Jana Pawła II)
 • Makoszowy
  ul. Sejmowa/ ul. Kordeckiego (teren zielony)
Pojemnik na elektrośmieci
Pojemnik na elektrośmieci
Pojemnik na elektrośmieci