Zabrzańskie obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

04.05.2021

Uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Anny w Zabrzu tradycyjnie zainaugurowała lokalne obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja.

Po nabożeństwie przedstawiciele władz samorządowych miasta, na czele z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik wraz z zastępcami, a także przewodniczącą Rady Miasta Zabrze Łucją Chrzęstek-Bar wraz z radnymi, złożyli wieńce i kwiaty pod tablicą „Pamięci tych, co grobów nie mają” na placu kościelnym. 

Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja na zmodernizowanej murawie Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Matejki 6 rozegrano turniej piłki nożnej dzieci z rocznika 2014 z udziałem 16 drużyn, m.in. Górnika Zabrze, Wisły Kraków, Śląska Wrocław, GKS Jastrzębie i ROW Rybnik.

Wydarzenie to towarzyszyło uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zasłużonym pracownikom Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.

W imieniu Prezydenta RP odznaczenia wręczała Prezydent Miasta Zabrze Małgorzata Mańka-Szulik. –  Serdecznie Państwu gratuluję. Cieszę się zarazem, że to miejsce, hala MOSiR, na trwale wpisało się w historię naszego miasta. Ta wielka hala pamięta wyjątkowe wydarzenia – podkreślała Małgorzata Mańka-Szulik.

W uroczystości wzięli udział prezes Stadionu Śląskiego Jan Widera oraz prezes MOSiR w Zabrzu Sp. z o.o. Zdzisław Trzepizur. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła Orkiestra Dęta Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod batutą Henryka Mandrysza.

Warto przypomnieć, że dzięki pozyskaniu dofinansowania z Ministerstwa Sportu w 2020 roku w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Matejki 6 wymieniono dotychczasową nawierzchnię boiska. Kosztem blisko 1,9 mln zł ułożona została sztuczna trawa wykonana w nowoczesnej technologii i posiadająca wszelkie wymagane certyfikaty.

Hala zabrzańskiego MOSiR-u jest jednym z największych tego rodzaju obiektów w Polsce. Daje ona możliwość prowadzenia rozgrywek sportowych na pełnowymiarowym boisku pod dachem, organizowane są w niej ponadto imprezy sportowe i kulturalne, koncerty, biesiady, wystawy i targi, a także szkolenia i konferencje.