Ferie w mieście razem z Miejskim Ośrodkiem Kultury

11.01.2021

W całym kraju rozpoczął się dzisiaj drugi tydzień ferii zimowych. Przed uczniami jeszcze sześć wolnych od nauki dni. I choć z pewnością ten czas cieszy, to jednak tegoroczne ferie wyglądają zdecydowanie inaczej, niż w ub. latach. Z uwagi na epidemię koronawirusa wprowadzono wiele obostrzeń, które determinują ofertę, jaką można zaproponować w tym czasie najmłodszym. Większość zajęć, z których mogą skorzystać, odbywa się online. Tego typu ofertę przygotował m.in. Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu oraz dzielnicowe ośrodki kultury w Biskupicach, Kończycach, Pawłowie i Grzybowicach, a także kino ROMA.

Dzisiaj MOK zaprasza na warsztaty pn. “Papierowe inspiracje”, a we wtorek i czwartek na warsztaty sportowe dla rodzin. W trakcie treningów Aneta Ratajczak pokaże, jak w miły sposób można spędzić razem czas i poćwiczyć z mamą i tatą w domu. Treningi poprawią kondycję i pomogą skorygować wady postawy.

13 i 15 stycznia zaplanowano wirtualne zwiedzanie Galerii MOK. W trakcie ferii będzie można posłuchać najlepszych wokalistów uczestniczących w konkursie wirtualnego kolędowania, a także zobaczyć najlepsze prace zgłoszone w konkursie plastycznym “Moja świąteczna ozdoba”. Natomiast 15 stycznia MOK zaprasza do zwiedzenia wystawy prac Haliny Matłosz pt. “Kobieca nostalgia”.

Wiele ciekawych zajęć online przygotowano również w dzielnicowych ośrodkach kultury w Biskupicach, Grzybowicach, Kończycach i Pawłowie. Najmłodsi mogą wybierać m.in. spośród warsztatów ceramicznych, muzycznych, fotograficznych, plastycznych czy też ekologicznych. W DOK Grzybowice zaplanowano też Zimową Akademię Szachową czyli cykl filmów szkoleniowych z zakresu podstaw dyscypliny szachowej przeznaczonych dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Specjalną ofertę dla najmłodszych w czasie ferii zimowych przygotowało również najstarsze kino w Zabrzu – kino ROMA, które zaprasza do uczestnictwa w projekcie “Kino familijne online”, w ramach którego udostępni kilka krótkometrażowych animacji w wersji anglojęzycznej.

Kino ROMA zaprasza też wszystkich kinomanów na wycieczkę filmowymi śladami Zabrza. Warto wiedzieć, że Zabrze jest miastem rodzinnym wielu ważnych postaci kina polskiego. Zabrzanin, reżyser Michał Rosa nakręcił u nas zdjęcia do swoich filmów „Co słonko widziało” i „Szczęście świata”. Cenione aktorki Aleksandra i Magdalena Popławskie, aktor Michał Żurawski czy Adrian Topol (znany z amerykańskiego serialu „Homeland” gwiazdor niemieckiej telewizji) również pochodzą z Zabrza. Ale filmowa historia miasta jest znacznie bogatsza, aby ją poznać zapraszamy w niezwykłą podróż. Mapa dostępna na stronie: https://kinoroma.zabrze.pl/mapa/

Zapraszamy też wraz z kinem ROMA do obejrzenia filmu – spaceru po kinie, w którym zobaczymy nie tylko salę kinową lecz również projektorownię i wiele innych, tajemniczych zakamarków, w których znajdują się nie mniej tajemnicze, stare sprzęty. W filmie swoje wspomnienia dotyczące Kina Roma i Zabrza opowiadają znani zabrzanie, w tym m.in. Czesław Mozil.
Film dostępny na stronie: https://www.kinoroma.zabrze.pl/repertuar/filmowymi- sladami-zabrza-z-najstarszym-na-slasku-kinem-roma.

Szczegóły w załączeniu i na:
– fanpage’u MOK – www.facebook.com/mokzabrze
– kanale YouTube –  https://www.youtube.com/channel/UCDzqtUZ_k1lQX9VSxjfWobQ/videos
– oraz stronie – www.mok.art.pl