Najlepsi zabrzańscy pływacy nagrodzeni

08.12.2020

W Sali historycznej zabrzańskiego Ratusza wręczono dzisiaj statuetki, będące nagrodą za zwycięstwo w pływaniu – jednej z czterech dyscyplin wchodzących w cykl zawodów pn. „Cztery pory roku”. Zawody zorganizowało stowarzyszenie „Aktywne Zabrze”. Sportowcy odebrali statuetki z rąk zastępcy prezydenta Zabrza Krzysztofa Lewandowskiego, który wręczał je wraz z koordynatorem Aktywnego Zabrza Bartoszem Kozłowskim.

„Cztery pory roku” to o innowacyjne przedsięwzięcie, przeprowadzone w tym roku po raz pierwszy. Obejmuje rywalizację w czterech dyscyplinach sportowych (narciarstwo, kolarstwo MTB, bieganie oraz pływanie), rozgrywanych kolejno zimą, wiosną, latem i jesienią. W każdych zawodach uhonorowani zostali zwycięzcy we wszystkich kategoriach wiekowych (16 kategorii z podziałem na płeć) oraz w kategorii PUCHAR ZABRZA: najlepsza zabrzanka oraz najlepszy zabrzanin. W pływaniu okazali się nimi uczniowie szkół podstawowych: 14-letnia Zuzanna Długosz i 13-letni Jakub Katana.

Na zakończenie każdych zawodów wszyscy uczestnicy otrzymywali medale, które łączyły się w jedną całość jak puzzle, tworząc pamiątkę sportowych zmagań. 

– Jednym z filarów rozwoju miasta jest sport – mówił podczas spotkania zastępca prezydenta miasta Zabrze Krzysztof Lewandowski. – Zabrzański samorząd sporym nakładem sił i środków inwestuje konsekwentnie w rozbudowę infrastruktury służącej rozwojowi zarówno sportu zawodowego, jak i amatorskiego oraz rekreacji mieszkańców. Cieszymy się, że coraz więcej zabrzan wybiera aktywność fizyczną jako formę spędzania wolnego czasu i że sport uprawia nasza młodzież, tworząc narybek dla klubów reprezentujących w mieście i regionie różne dyscypliny sportowe.

Stowarzyszenie Aktywne Zabrze we współpracy z Miastem Zabrze jest organizatorem stacjonarnych i plenerowych zajęć rekreacyjno-sportowych w ponad dwudziestu aktywnościach, ma także ciekawą ofertę dla seniorów, osób niepełnosprawnych, a także tych, którzy chcą rozwijać talenty artystyczne.

– Niezwykle nas cieszy realizacja projektu Aktywne Zabrze w tym roku. Udało się z powodzeniem wcielić w życie plan stworzony jeszcze w innej rzeczywistości, w listopadzie 2019 r. – komentuje Bartosz Kozłowski, koordynator Aktywnego Zabrza. – Kilkaset spotkań z mieszkańcami Zabrza, odbyło się zgodnie z założeniami, choć nie prowadziliśmy zajęć od 15 marca przez prawie dziesięć tygodni. Imprezy o Puchar Prezydenta odbyły się w innych niż początkowo planowaliśmy terminach, jednak sama realizacja przebiegła bez żadnych przeszkód. Dodatkowo, udało się przeprowadzić zawody MTB w ścisłym centrum miasta, na zrekultywowanym terenie w odległości 2 minut od Ratusza, a także przeprowadzić zawody w pływaniu, których do tej pory (projekt prowadzimy od 2013 roku) w kalendarzu imprez nie było – dodaje Kozłowski.