Aleja Korfantego w Zabrzu zostanie przedłużona. Zakończyły się prace projektowe

05.11.2020

W połowie listopada tego roku zakończyły się prace projektowe dotyczące budowy przedłużenia alei Korfantego – na odcinku od ul. Heweliusza do ul. Tarnopolskiej w Zabrzu. Przetarg na wykonanie robót ma zostać ogłoszony w połowie przyszłego roku, a pierwsze samochody przejadą nową drogą w 2023. 

Jest to niewątpliwie jedna z kluczowych inwestycji drogowych w Zabrzu. Jak poinformował zabrzański magistrat w połowie listopada zakończone zostały zasadnicze prace projektowe w ramach budowy przedłużenia wspomnianej drogi (chodzi o odcinek od ul. Heweliusza do Tarnopolskiej).

– To kolejna bardzo istotna inwestycja drogowa w naszym mieście – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Budowa przedłużenia alei Korfantego służyć będzie lepszemu skomunikowaniu i udrożnieniu ruchu na kierunku północ-południe, odciąży też centrum Zabrza.

W ramach inwestycji zaplanowano budowę m.in.: nowego odcinka drogi o długości ok. kilometra, dwóch rond turbinowych, obiektu mostowego nad jarem po kolei piaskowej w rejonie ul. 11 Listopada/ ul. Heweliusza, obiektu mostowego nad jezdniami ulic Św. Wawrzyńca, Nadrzeczną oraz ciekiem wodnym, oświetlenia ulicznego, zatok autobusowych, ekranów akustycznych, a także ciągów rowerowych oraz pieszych. 

Przetarg na wykonanie robót w tym miejscu ogłoszony zostanie w połowie przyszłego roku. Natomiast całość ma być gotowa w 2023 roku.

W tym roku bezpieczne rondo turbinowe powstało w Zabrzu na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego oraz Roosevelta, w okolicy Areny Zabrze. Był to drugi etap inwestycji, w ramach której w ubiegłym roku zmodernizowana została nawierzchnia ul. Piłsudskiego.

Warto dodać, że tylko w ub. roku Zabrze wydało na inwestycje drogowe ok. 32 mln zł.