Zabrze przestrzenią rozwoju

Oddaj głos w VII edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego!

29.10.2020

Trwa VII edycja Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. Do podziału czeka ponad 5 mln zł, przy czym do każdej tzw. małej dzielnicy trafi po 155 tys. zł na inwestycje, a do dużych dzielnic po 310 tys. zł. Głosowanie zakończy się już w najbliższy piątek – 30 października.

6 listopada dowiemy się, które z projektów zgłoszonych przez mieszkańców w ramach VII edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego zostaną zrealizowane. Pozytywną ocenę przeszło ostatecznie 59 wniosków. W przypadku siedmiu zastosowano procedurę, jaką była możliwość zgłoszenia odwołania. Sześć ocen negatywnych podtrzymano, a jeden z projektów dopuszczono pod głosowanie. Mieszkańcy będą mogli oddać swój głos na pięć projektów ogólnomiejskich, w tym m.in. na boisko do koszykówki i siatkówki wraz z siłownią zewnętrzną, Zielony park na Zaborzu czy też Strefę Aktywności Lokalnej przy ul. Krakowskiej oraz 54 projekty dzielnicowe.

Najwięcej projektów, bo po siedem, skierowano do głosowania w dzielnicach Centrum Południe i Centrum Północ. W pierwszej z tych dzielnic zabrzanie będą mogli zagłosować m.in. na: oświetlenie, nowe alejki i małą architekturę na skwerze „Kwadrat”; skatepar czy też projekt pn. “Bezpieczne i Zielone Centrum — relaks i sport w parku, wybieg dla psów, bezpieczne przejścia dla pieszych, nowe miejsca postojowe i inne fajne rzeczy”.

Siedem wniosków zostanie poddanych głosowaniu także w dzielnicy Centrum Północ. Mają tu szansę powstać m.in.: miejsca parkingowe przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie, wybiegi dla psów, bezpieczne przejścia dla pieszych, park street workout, stacje do ładowania telefonu na przystankach oraz stacje naprawy rowerów.

Celem głosowania, które potrwa do 30 października, będzie wybór projektów, które następnie zostaną zrealizowane w ramach VII edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie przeprowadzane jest w formie elektronicznej za pomocą interaktywnego formularza dostępnego z każdego miejsca poprzez standardowe przeglądarki stron www.

W głosowaniu może wziąć udział każdy zabrzanin bez względu na wiek (w tym dzieci i młodzież), a nawet zabrzanie pracujący czy mieszkający za granicą. Nie ma już bowiem wymogu posiadania meldunku w Zabrzu, wystarczy sam fakt utożsamiania się z naszym miastem.

W celu wzięcia udziału w głosowaniu trzeba podać swoje dane oraz złożyć oświadczenie o zgodzie na procedowanie zgodnie z regulaminem. Każdy mieszkaniec jest zobowiązany podać nr telefonu komórkowego albo adres poczty elektronicznej, na który wysyłany jest specjalny kod identyfikacyjny. Dopiero jego wpisanie w formularzu otwiera nam drogę bezpośrednio do oddania głosu. Każdy może oddać jeden głos na wybrany projekt dzielnicowy (nie musi być on związany z dzielnicą, w której mieszkamy) i jeden projekt ogólnomiejski.

Z uwagi na panującą sytuację epidemiczną w obecnej edycji nie będzie punktów oferujących dostęp do komputerów w celu głosowania elektronicznego (były to głównie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej).
Informujemy również, że papierowe karty do głosowania są dostępne w budynkach Urzędu Miejskiego przy ul. Powstańców Śląskich 5-7 oraz ul. Wolności 286. Pobrane tam karty należy wrzucać do wrzutni na dokumenty. Prosimy – w miarę możliwości – o korzystanie przede wszystkim z kanału informatycznego.

Ostateczna lista projektów, które zostały skierowane pod głosowanie – w załączeniu.

Więcej informacji na temat VII edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego znajdziecie Państwo w zakładce Dla Mieszkańców/ „Zabrzański Budżet Obywatelski”.