Dzisiaj rusza głosowanie w VII edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego

15.10.2020

Trwa VII edycja Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. 12 października poznaliśmy ostateczną listę projektów, które zostaną skierowane pod głosowanie.

6 listopada dowiemy się, które z projektów zgłoszonych przez mieszkańców w ramach VII edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego zostaną zrealizowane. Do podziału czeka ponad 5 mln zł, przy czym do każdej tzw. małej dzielnicy trafi po 155 tys. złotych na
inwestycje, a do dużych dzielnic po 310 tys. złotych. Przed nami głosowanie. Ten etap rozpocznie się dzisiaj i potrwa dwa tygodnie – do 30 października.

Pozytywną ocenę przeszło ostatecznie 59 wniosków. W przypadku siedmiu zastosowano procedurę, jaką była możliwość zgłoszenia odwołania. Sześć ocen negatywnych podtrzymano, a jeden z projektów dopuszczono pod głosowanie. Mieszkańcy będą mogli oddać swój głos na pięć projektów ogólnomiejskich, w tym m.in. na boisko do koszykówki i siatkówki wraz z siłownią zewnętrzną, Zielony park na Zaborzu czy też Strefę Aktywności Lokalnej przy ul. Krakowskiej oraz 54 projekty dzielnicowe.

Najwięcej projektów, bo po siedem, skierowano do głosowania w dzielnicy Centrum Południe i Centrum Północ. W pierwszej z tych dzielnic zabrzanie będą mogli zagłosować m.in. na: oświetlenie, nowe alejki i małą architekturę na skwerze “Kwadrat”; skatepar czy też projekt pn. “Bezpieczne i Zielone Centrum — relaks i sport w parku, wybieg dla psów, bezpieczne przejścia dla pieszych, nowe miejsca postojowe i inne fajne rzeczy”.

Siedem wniosków zostanie poddanych głosowaniu także w dzielnicy Centrum Północ. Mają tu szansę powstać m.in.: miejsca parkingowe przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie, wybiegi dla psów, bezpieczne przejścia dla pieszych, park street workout, stacje do ładowania telefonu na przystankach oraz stacje naprawy rowerów.

Celem głosowania, które rozpocznie się w naszym mieście 15 października, będzie wybór projektów, które następnie zostaną zrealizowane w ramach VII edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie przeprowadzone zostanie w formie elektronicznej za pomocą interaktywnego formularza dostępnego z każdego miejsca poprzez standardowe przeglądarki stron www.

W głosowaniu może wziąć udział każdy zabrzanin bez względu na wiek (w tym dzieci i młodzież), a nawet zabrzanie pracujący czy mieszkający za granicą. Nie ma już bowiem wymogu posiadania meldunku w Zabrzu, wystarczy sam fakt utożsamiania się z naszym miastem.

W celu wzięcia udziału w głosowaniu trzeba będzie podać swoje dane oraz złożyć oświadczenie o zgodzie na procedowanie zgodnie z regulaminem. Każdy mieszkaniec będzie zobowiązany podać nr telefonu komórkowego albo adres poczty elektronicznej, na który zostanie wysłany specjalny kod identyfikacyjny. Dopiero jego wpisanie w formularzu otworzy nam drogę bezpośrednio do oddania głosu. Każdy może oddać jeden głos na wybrany projekt dzielnicowy (nie musi być on związany z dzielnicą, w której mieszkamy) i jeden projekt ogólnomiejski.

Z uwagi na panującą sytuację epidemiczną w obecnej edycji nie będzie punktów oferujących dostęp do komputerów w celu głosowania elektronicznego (były to głównie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej).
Informujemy również, że papierowe karty do głosowania są dostępne w budynkach Urzędu Miejskiego przy ul. Powstańców Śląskich 5-7 oraz ul. Wolności 286. Pobrane tam karty należy wrzucać do wrzutni na dokumenty. Prosimy – w miarę możliwości – o korzystanie przede wszystkim z kanału informatycznego.

Ostateczna lista projektów, które zostaną skierowane pod głosowanie – w załączeniu.

Więcej informacji na temat VII edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego znajdziecie Państwo w zakładce Dla Mieszkańców/ „Zabrzański Budżet Obywatelski”.