Zabrze przestrzenią rozwoju

Bezpłatne badania USG dla zabrzanek

09.10.2020

Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. Do kampanii dołącza również Miasto Zabrze, które zaprasza wszystkie panie w wieku 20-49 lat mieszkające w Zabrzu do skorzystania z bezpłatnych badań USG piersi. Równocześnie chcemy zwrócić uwagę Pań na konieczność wykonywania badań profilaktycznych.

Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się ponad 18 tysięcy kobiet w Polsce, a około 6 tysięcy z nich umiera. Współczynnik zgonów z powodu tego nowotworu wciąż wzrasta.

Głównym powodem umieralności na raka piersi jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. Wcześnie wykryte zmiany nowotworowe dają większe szanse na skuteczne leczenie. Dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne (mammografię, USG) i samobadanie piersi.

W ramach programu, który od początku br. realizuje Wydział Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Zabrzu, bezpłatne badanie USG piersi wykonało już 500 zabrzanek w wieku 20-49 lat. W drugiej edycji programu z bezpłatnych badań skorzystać może 750 pań.

Badanie jest prowadzone przez specjalistów z Centrum Ultrasonograficznej Diagnostyki w Zabrzu s.c. w Zabrzu (ul. Wolności 262/206). Na wizytę można się zapisać kontaktując się z CUD pod numer tel.: 698 234 298.

Zadanie finansowane jest z Budżetu Miasta Zabrze.