„Po pierwsze WOLNOŚĆ!”

05.06.2019

Wczoraj na placu Wolności w Zabrzu odbył się piknik "Po pierwsze WOLNOŚĆ!" – wydarzenie upamiętniające obchody 30. rocznicy przeprowadzenia w Polsce pierwszych częściowo wolnych wyborów.

Zabrzanie mieli okazję nie tylko do radosnego świętowania rocznicy powstania początków III Rzeczpospolitej w trakcie występów tanecznych Chustomam, czy występów muzycznych Jadwigi Lazar, uczniów Liceum Katolickiego czy Orkiestry Dętej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Przygotowano również dla nich wystawę ilustrowaną wydawnictwami traktującymi o tym przełomie w historii Polski, film przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej, a także okładki i fragmenty artykułów z lokalnych gazet wydawanych właśnie na początku czerwca 1989 roku.

Punktem kulminacyjnym było wspólne przygotowanie konturów Polski „słowami, które znaczą” oraz zdobienie instalacji, która przypominała zwycięski gest Tadeusza Mazowieckiego.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele zabrzańskiego samorządu na czele z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik, zabrzańscy radni, reprezentanci środowiska emerytów i rencistów, młodzież szkolna oraz mieszkańcy naszego miasta. 

4 czerwca 1989 r. odbyły się pierwsze w powojennej historii kraju częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne wybory do Senatu. Wydarzenia te zainspirowały przemiany w całym regionie, zmieniły oblicze Europy i świata.