Zainaugurowano XII Metropolitalne Święto Rodziny

20.05.2019

Metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc wraz z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik oraz prezydentem Katowic, przewodniczącym Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Marcinem Krupą zainaugurowali w ub. sobotę XII Metropolitalne Święto Rodziny. W trakcie uroczystego koncertu w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, który tradycyjnie towarzyszył otwarciu obchodów Święta, wystąpił zespół Sound and Grace.

– W tym roku po raz kolejny będziemy chcieli zwrócić uwagę na rodzinę, będziemy chcieli otoczyć ją troską i równocześnie cieszyć się nią – twierdzi prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, koordynator MŚR. – Będziemy też promować ciekawe inicjatywy, jakie w samorządzie dzieją się z myślą o rodzinie – dodaje Małgorzata Mańka-Szulik.

W inauguracji XII Metropolitalnego Święta Rodziny udział wzięli m.in. eurodeputowany prof. Jerzy Buzek, radna Sejmiku Województwa Śląskiego Urszula Koszutska, przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucja Chrzęstek-Bar, przedstawiciele władz samorządowych miast i gmin, które włączyły się w obchody MŚR, przedstawiciele duchowieństwa, organizacji i stowarzyszeń. 

Na program MŚR każdego roku składają się liczne wykłady naukowe, wystawy, spektakle, koncerty, kiermasze, festyny, pikniki rodzinne, konkursy, imprezy sportowe i wydarzenia religijne. Ideą tego przedsięwzięcia jest promocja rodziny i związanych z nią wartości – macierzyństwa, ojcostwa, wychowania młodego pokolenia, przekazu tradycji i wiary.

Podczas tegorocznego MŚR czeka nas wiele atrakcyjnych imprez, które odbywać się będą w kilkudziesięciu miastach biorących udział w tym przedsięwzięciu. Jedenasta edycja Święta potrwa do 23 czerwca.

Idea zorganizowania Metropolitalnego Święta Rodziny narodziła się z inspiracji Światowym Kongresem Rodzin, który odbył się w 2007 roku w Warszawie. Pomysłodawczyniami przedsięwzięcia były Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza oraz śp. Senator Krystyna Bochenek. Patronat honorowy nad XII MŚR objęli: metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec.