"Japonia oczami pisarki" – spotkanie z Joanną Bator

30.04.2019

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu zaprasza na spotkanie z Joanną Bator pn. "Zuihitsu – czyli "tak, jak pędzel prowadzi". Japonia oczami pisarki". Spotkanie odbędzie się 9 maja o godz. 17.00 w Wyższej Szkole Technicznej w Zabrzu przy ul. Park Hutniczy 3-5. Wstęp wolny.

Pisarka Joanna Bator z wykształcenia jest antropolożką i kulturoznawczynią. Laureatka Nagrody Nike za powieść "Ciemno, prawie noc", która doczekała się ostatnio ekranizacji. Jest również autorką m.in. "Chmurlandii", Wyspy Łzy" i "Roku Królika".

Joanna Bator to znawczyni i wielbicielka japońskiej kultury. Efektem pierwszego dwuletniego pobytu Joanny Bator w Japonii była książka "Japoński wachlarz" (2004, 2011). W przedmowie do niej napisała m.in.:
– Jeden z cudownych i niespodziewanych kaprysów losu sprawił, że spędziłam dwa lata w Japonii, pracując na jednej z tokijskich uczelni. Podobnie jak poszukiwacz złota w kopalni, tak antropolog w kulturze takiej jak japońska nie powstrzyma się przed drążeniem tematów, które każdego dnia olśniewają go bogactwem nowych możliwości. Pisanie, cowieczorne próby przyszpilenia tego, co wydarzyło się za dnia, mozolna translacja tekstu ulicy, stały się rutyną mojego japońskiego życia. Dzień po dniu przez dwa lata te "zeszyty spod poduszki" nawarstwiały się w osobisty tekst dokumentujący doświadczenie spotkania z inną kulturą. Swoją książkę określa jako „kolekcje obrazków z podróży kreślonych wzorem zuihitsu, czyli 'tak, jak pędzel prowadzi’". Otrzymała za nią Nagrodę im. Beaty Pawlak i Nagrodę Wydawców Książek.

Tematyka japońska regularnie powraca w twórczości pisarki. W 2013 pojawił się na rynku jej zbiór esejów i felietonów "Rekin z Parku Yoyogi", następnie powieść "Purezento" i książka "Japonia. Smaki i znaki".

Joanna Bator będzie pierwszym gościem w cyklu spotkań z pisarzami zafascynowanymi Krajem Kwitnącej Wiśni. Rozmowa z nią zainauguruje nasz tegoroczny biblioteczny projekt "Made in Japan: tak daleko, tak blisko", który uzyskał dofinansowanie MkiDN.