Uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

10.04.2019

Zabrze uczciło pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. W uroczystościach, które odbyły się dzisiaj o godz. 8.41 przy tablicach pamięci usytuowanych w Parku im. Poległych Bohaterów, udział wzięli przedstawiciele zabrzańskiego samorządu na czele z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik oraz przewodniczącą Rady Miasta Zabrze Łucją Chrzęstek-Bar.Wśród przybyłych byli również zabrzańscy radni, reprezentanci miejskich jednostek organizacyjnych, policji, straży miejskiej oraz szkół. Nie zabrakło też licznej reprezentacji mieszkańców Zabrza.

Uroczystości, które zorganizowano dzisiaj w naszym mieście w hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, rozpoczęły się o godz. 8.00 mszą św. odprawioną w Kościele pw. św. Kamila. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli w Marszu Milczenia do tablic pamięci w Parku im. Poległych Bohaterów przy ul. Dubiela.

W tym roku mija 79. rocznica zbrodni katyńskiej – zbrodni, której ofiarami byli polscy oficerowie, policjanci, urzędnicy państwowi oraz inteligencja. Jak wynika z ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej zginęło wówczas ponad 21 760 Polaków.

Natomiast dziewięć lat temu, w drodze na uroczystości zorganizowane z okazji 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej, katastrofie uległ prezydencki samolot Tu-154. Pod Smoleńskiem zginęło wówczas 96 członków polskiej delegacji, a wśród nich m.in.: Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni Prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu RP, parlamentarzyści, dowódcy Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta RP, szefowie instytucji państwowych, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, duchowni oraz załoga samolotu.