Powitanie 2019 roku w Zabrzu

18.12.2018

Nowy 2019 rok zabrzanie powitali wspólnie przed Domem Muzyki i Tańca, gdzie można było posłuchać największych przebojów minionego roku w wykonaniu zespołu Game Cover. Życzenia noworoczne złożyła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Tradycyjnie 1 stycznia z wieży ratusza odegrano hejnał Zabrza, a w kościele św. Kamila odprawiona została msza święta w intencji mieszkańców.

Hejnał Zabrza towarzyszy ważnym wydarzeniom z życia miasta. Od kilku lat jest on grany przez zabrzańskich hejnalistów 1 stycznia o godz. 12.00 w obecności władz miasta. 

Hejnał skomponowany został w 1997 roku przez ks. prof. Romualda Raka – znakomitego muzykologa i liturgistę. Ksiądz profesor Romuald Rak był profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wykładał w Wyższym Seminarium Duchownym w Fuldzie, prowadził też wykłady dla duszpasterzy polskich w Republice Federalnej Niemiec. Pozostawił bogaty dorobek naukowy, powszechnie uznany wśród teologów zajmujących się szeroko rozumianą teologią pastoralną.Hejnał, to nie tylko piękna melodia. To także przekaz integrujący mieszkańców, symbol łączności z miastem i dumy z jego potencjału kulturowego. Zawsze odgrywany jest przez trzech muzyków ubranych w mundury górnicze. Zapis o hejnale trafił do Statutu Miasta Zabrze w 2000 roku, lecz publicznie wykonywany jest dopiero od 2007 roku.