Wernisaż wystawy laureatów XXI Międzynarodowego Festiwalu Rysowania – Zabrze 2018

20.09.2018

21 września, w Kopalni Sztuki przy ul. Hagera 41, odbędzie się wernisaż wystawy laureatów 21. Międzynarodowego Festiwalu Rysowania – Zabrze 2018. Podczas wernisażu laureaci odbiorą nagrody, dyplomy i katalogi.

Wernisaż to efekt tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Rysowania, która odbyła się 18 maja w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu. Uczestnicy Festiwalu rysowali z obserwacji żywego modela. Pozowało stu modeli (każdy uczestnik festiwalu mógł sobie wybrać dowolnego i na tej podstawie wykonać studium postaci ludzkiej). Jury spośród ponad tysiąca rysunków wybrało do nagród 78. Oprócz Polaków w Festiwalu udział wzięli również: Rosjanie, Ukraincy, Libańczycy, Francuzi, Słowacy i Niemcy.

W tym roku motywem przewodnim imprezy była 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego też stroje modeli pozujących rysownikom nawiązywały do tematyki patriotycznej.

Organizatorem Festiwalu było Liceum Plastyczne przy Zespole Szkół nr 18 w Zabrzu, Urząd Miejski w Zabrzu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zabrzu oraz Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Organizowany w Zabrzu od 21 lat Festiwal ma na celu m.in. popularyzację sztuk plastycznych, rozwój osobowości artystycznej dzieci i młodzieży, inspirowanie młodych twórców do doskonalenia umiejętności rysunkowych, a także inicjowanie spotkań międzykulturowych artystycznie utalentowanych młodych ludzi.Tradycyjnie po wakacjach odbędzie się wystawa laureatów.

Wystawa potrwa do 8 października br.