Lato w Mieście 2018

21.06.2018

Półkolonie, wycieczki, przedstawienia teatralne, koncerty, wystawy, konkursy, turnieje i warsztaty – to tylko niektóre przedsięwzięcia realizowane przez organizatorów akcji „Lato w mieście 2018”. Miasto Zabrze przygotowało bogatą ofertę zajęć sportowych, rekreacyjnych, plastycznych i edukacyjnych, z których skorzystać mogą ci, którzy spędzają wakacje w mieście.

– Drodzy uczniowie, po miesiącach spędzonych w szkolnych ławkach przyszedł czas na upragnione wakacje. Wielu z Was z pewnością planuje już letnie wyjazdy. Czas spędzony w Zabrzu również będzie ciekawy – przekonuje Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – Atrakcyjne propozycje przygotowały zarówno szkoły, jak i działające w mieście instytucje kultury. Czekają na Was zajęcia rekreacyjne i plastyczne. Aktywnie będzie można spędzić czas, odwiedzając działające w mieście obiekty sportowe. Czekają m.in. baseny, bieżnia i liczne boiska. Swoją ofertę systematycznie wzbogacają obiekty na szlaku zabytków techniki. Jestem przekonana, że lato spędzone w naszym mieście dostarczy Wam wielu niezapomnianych wrażeń. Gratulując sukcesów i dobrych stopni, życzę udanych i bezpiecznych wakacji, które na długo pozostaną w pamięci.

W akcji biorą udział m.in. szkoły, Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Ośrodek Kultury, Muzeum Miejskie, Muzeum Górnictwa Węglowego oraz Teatr Nowy w Zabrzu.

Specjalną ofertę na czas wakacji przygotowały placówki oświatowe z Biskupic (SP nr 21, SP nr 22, SP nr 40 Specjalna), Centrum (SP nr 14, SP nr 38 Specjalna), Maciejowa (SP nr 23), Mikulczyc (SP nr 26, ZS nr 10), Osiedla Janek (SP nr 1), Guido (ZS nr 3), Osiedla Kotarbińskiego (ZSM-S), Osiedla Kopernika (SP nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi), Rokitnicy (SP nr 31), Helenki (SP nr 30) i Zaborza (SP nr 16, SP nr 17, ZSS, OPP nr 4 Centrum Edukacji Twórczej). W ramach organizowanych przez szkoły półkolonii i zajęć rekreacyjno-sportowych dzieci mogą brać udział m.in. w wycieczkach, wyjściach na basen, grach, zabawach, różnorodnych zajęciach tematycznych, a także konkursach i festiwalach talentów.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku będą mogli korzystać z oferty Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu, który zaprasza m.in. na: Kąpielisko Leśne w Maciejowie, pływalnię „Aquarius” przy pl. Krakowskim oraz kompleks „Aquarius KOPERNIK” przy al. Korfantego.

Podobnie jak w latach poprzednich, tak i tym razem Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji od 1 lipca do 31 sierpnia udostępni swoje obiekty zorganizowanych grupom nieodpłatnie.

W każdy wakacyjny piątek Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu zaprasza na koncerty w ramach Muzycznego Lata, które odbywać będą się o godz. 20.00 na Śląskim Ranchu. Szczegóły na www.dmit.com.pl  

Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu organizuje w tym roku akcje pn. „Wakacje z przygodą i przyrodą”. W programie znajdą się m.in. nst. imprezy: „Ahoj przygodo i przyrodo!”, „Twój ulubiony zwierzak”, czy też „Świecące biedronki”. Więcej na www.mok.art.pl
Mnóstwo atrakcji przygotowały również dzielnicowe ośrodki kultury, gdzie odbywać będą się m.in.: zajęcia plastyczno-ruchowe, plenery malarskie, wyjazdy do kina, na basen, do Miejskiego Ogrodu Botanicznego, warsztaty wokalne, zajęcia komputerowe, szczudlarskie, szachowe, kulinarne oraz taneczne.

Ciekawie zapowiada się też oferta wakacyjna dla dzieci i młodzieży przygotowana przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które od 25 czerwca do 29 czerwca zaprasza na Kolonie na grubie, a także do zwiedzania obiektów takich jak Park 12C Sztolni Królowa Luiza czy też Kopalnia Guido.

Jak co roku wiele atrakcji przygotowało również Muzeum Miejskie w Zabrzu, gdzie w czasie wakacji dostępne będą m.in. wystawy: „Zabrzanie na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej”, czy „Tworzymy dla Niepodległej”. W każdy czwartek lipca, w godz. 10.00-12.00, odbywać będą się zajęcia warsztatowe „Wakacje pod żaglami” połączone ze zwiedzaniem wystawy „Tęsknoty Górnoślązaków za morzem”. 3 i 10 lipca o godz. 10.00 rozpoczną się warsztaty dla dzieci „Piera, susza i bigluja”. W lipcu i w czerwcu (w środy) – zorganizowane zostaną zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym połączone z grą ruchową „Najpiękniejsze baśnie i legendy polskie”. W sierpniowe środy zaplanowano natomiast lekcje „Zabrzanie na mundialu”.

Na 22. już edycję akcji „Lato w bibliotece” zaprasza z kolei Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu. Tegoroczna akcja prowadzona będzie w 12 filiach – każda z nich będzie realizowała własny program zajęć, a więc: różnego rodzaju gry i zabawy, konkursy, quizy, zajęcia ruchowe, plastyczne oraz konkursy promujące czytelnictwo. Wspólnym mianownikiem wszystkich programów będą zajęcia realizowane w ramach projektów dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Nowego w Zabrzu Z KULTURĄ we współpracy z Teatrem Nowym w Zabrzu zapraszają zabrzańską młodzież do udziału w wakacyjnych warsztatach teatralnych „Lato z teatrem 2018!”.

Kino Roma podczas wakacji zaprasza dzieci wraz z opiekunami na familijne filmy w ramach Bajkowego Kina Letniego. Seanse odbywać będą się o godz. 16.00 i 18.00 oraz dodatkowo dla grup zorganizowanych w godzinach dopołudniowych. Bilety: 5 zł.

Wszystkich miłośników przyrody zaprasza natomiast Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu, który otwarty jest we wszystkie dni tygodnia w lipcu i sierpniu od godz. 9.00 do godz. 19.00.

W załączeniu specjalny informator „Lato w mieście 2018”, w którym znaleźć można wiele pomysłów na to jak ciekawie i aktywnie spędzić wakacje zostając w Zabrzu.