Zabrze przestrzenią rozwoju

Za nami XIV Festiwal Orkiestr Dętych im. Edwarda E. Czernego

18.06.2018

Już po raz 14. w Zabrzu odbył się Festiwal Orkiestr Dętych im. Edwarda E. Czernego. W sobotnie popołudnie mieszkańcy miasta mieli możliwość wysłuchania koncertu na placu Wolności. Górnicza Orkiestra Dęta „Piekary-Julian” pod dyrekcją Antoniego Majchrzyka zainaugurowała festiwal, który kontynuowany był na scenie pod Szybem Carnall przy ul. Wolności 410.

Wśród zebranych gości nie zabrakło wnuczki zabrzańskiego kompozytora Edwarda E. Czernego – Emanueli Czerny, która na koncert do Zabrza przyjechała  specjalnie z Niemiec.

W tym roku zaprezentowało się osiem orkiestr dętych:
– Górnicza Orkiestra Dęta „Bielszowice” pod dyrekcją Zygmunta Kliksa
– Górnicza Orkiestra Dęta „Halemba” pod dyrekcją Piotra Szczygioła
– Górnicza Orkiestra Dęta „Pokój” pod dyrekcją Jacka Kampy
– Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom-Miechowice” pod dyrekcją Józefa Słodczyka
– Górnicza Orkiestra Dęta „Bolesław Śmiały” pod dyrekcją Aleksandra Fojcika
– Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego pod dyrekcją Henryka Mandrysza
– Orkiestra Wilersbacher Musikanten” z Bawarii pod dyrekcją Stefana Roppelta.

Warto przypomnieć, że w trakcie Industriady, 9 czerwca w Parku 12C, wystąpiła promująca Festiwal Orkiestra Dęta „Sośnica” pod dyrekcją Michała Głąba.

Orkiestry zaprezentowały repertuar klasyczny, grając m.in. Poloneza F. Chopina, kompozycje Edwarda E. Czernego, utwory muzyki filmowej m.in. Marsz Imperialny  z filmu Gwiezdne Wojny oraz utwory skomponowane przez Ennio Morricone.

Koncert odbył się pod honorowym patronatem prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik oraz prezesa Polskiej Grupy Górniczej S.A. Tomasza Rogali.

Edward E. Czerny, to zabrzanin urodzony w 1917 roku w istniejącym do dziś budynku przy ul. Sienkiewicza 23. Miał słuch absolutny. Edukację muzyczną rozpoczął w szkole muzycznej przy ul. Rataja a kontynuował ją w konserwatorium w Berlinie studiując kompozycję, teorię oraz edukację muzyczną. Jego słuch muzyczny, talent i niezwykła pracowitość, sprawiły, że już jako nastolatek pisał aranżacje dla orkiestr rozrywkowych „Haus Metropol” oraz „Admiralpalast”, które potem prowadził.
Po wojnie twórczo organizował życie kulturalne w Zabrzu, współtworząc Oddział Związku Muzyków w Zabrzu oraz będąc członkiem Zabrzańskiej Orkiestry Filharmonicznej pod dyr. E. Gielnika, dla której pisał opracowania i aranżacje muzyczne. W latach 1948-81 zajmował się komponowaniem i aranżacjami dla orkiestr symfonicznych i rozrywkowych Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Łodzi oraz dla orkiestr dętych i big bandów. W 1960 roku poprowadził koncert inaugurujący powstanie nowej zabrzańskiej instytucji kultury – Domu Muzyki i Tańca. Przez wiele lat prowadził stałe audycje radiowe w I i II Programie Polskiego Radia. W 1979 roku komitet Papieski zwrócił się do kompozytora o opracowanie pieśni Boże coś Polskę z okazji pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. W 1981 roku wyjechał na stałe do Niemiec, gdzie w 2003 roku w Salzgitter zmarł.