Zabrze przestrzenią rozwoju

W Zabrzu trwa VI Amatorski Festiwal Teatralny OHO

13.06.2018

Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 4 „Centrum Edukacji Twórczej” oraz Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu to organizatorzy VI Amatorskiego Festiwalu Teatralnego OHO, który rozpoczął się dzisiaj w siedzibie zabrzańskiego MOK.

Pomysł zorganizowania w Zabrzu tego typu festiwalu zrodził się po wizycie na warszawskich Zderzeniach Teatralnych prowadzonych przez Dorożkarnię.

Impreza skierowana jest do działających na Śląsku teatrów amatorskich na szczeblach: gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i akademickim. Jest to pierwszy w województwie śląskim i jeden z niewielu w Polsce przeglądów teatralnych, w których o wyborze zwycięzcy decydują sami uczestnicy podczas wspólnego, tajnego głosowania, a nie – jak to zwykle bywa – profesjonalne jury.
Ideą OHO jest pokazanie, że każdy głos i opinia są wartościowe. Uczestnicy stają się aktywnymi obserwatorami, mającymi realny wpływ na końcową wygraną. Formuła festiwalu zmusza i uczy pełnego zaangażowania podczas całego czasu trwania imprezy, a nie jedynie podczas własnej prezentacji na scenie. Chodzi o zmniejszenie presji rywalizacji poprzez stworzenie platformy wspólnej wymiany wrażeń i doświadczeń – przekonują organizatorzy. Jest to również miejsce kształtowania młodego pokolenia twórców i odbiorców teatru, którzy, pomimo określenia mianem amatorskiego, niejednokrotnie prezentują bardzo wysoki poziom wykonawczy.

Szósta edycja Festiwalu rozpoczęła się w Miejskim Ośrodka Kultury w Zabrzu o godz. 10.00 i potrwa do godz. 20.00.

W tym roku organizatorem imprezy jest Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 4 “Centrum Edukacji Twórczej” oraz Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu. Gospodarzem imprezy są natomiast: Nina Wolska oraz grupy teatralne Atelier, Kukufas i Rampa działające w OPP4-CET w Zabrzu.