XI Metropolitalne Święto Rodziny

21.05.2018

Biskup senior Damian Zimoń wraz z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik oraz przewodniczącym zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierzem Karolczakiem zainaugurowali w ub. sobotę XI Metropolitalne Święto Rodziny. W trakcie uroczystego koncertu w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, który tradycyjnie towarzyszył otwarciu obchodów Święta, wystąpił Piotr Rubik z zespołem w programie „Moja historia”.

– Na miłości się wszystko buduje, z miłości wszystko bierze swój początek. Miłość do drugiego człowieka, do ludzi jest przecież najważniejsza. Każdy z nas powinien dbać o to, żeby miłość rozwijać, dzielić się nią – stwierdziła podczas inauguracji prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, koordynator MŚR. – Rodzina ze swoimi wartościami jest bazą, na której wszystko się opiera, począwszy od życia społecznego, a skończywszy na kulturalnym, politycznym czy gospodarczym. Rodzina jest najpewniejszą inwestycją – dodała prezydent.

Na program MŚR każdego roku składają się liczne wykłady naukowe, wystawy, spektakle, koncerty, kiermasze, festyny, pikniki rodzinne, konkursy, imprezy sportowe i wydarzenia religijne. Ideą tego przedsięwzięcia jest promocja rodziny i związanych z nią wartości – macierzyństwa, ojcostwa, wychowania młodego pokolenia, przekazu tradycji i wiary.

Podczas tegorocznego MŚR czeka nas wiele atrakcyjnych imprez, które odbywać się będą w kilkudziesięciu miastach biorących udział w tym przedsięwzięciu. Jedenasta edycja Święta potrwa do 23 czerwca.

Idea zorganizowania Metropolitalnego Święta Rodziny narodziła się z inspiracji Światowym Kongresem Rodzin, który odbył się w 2007 roku w Warszawie. Pomysłodawczyniami przedsięwzięcia były Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza oraz śp. Senator Krystyna Bochenek. Patronat honorowy nad XI MŚR objęli: metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec.