Zabrzański Rower Miejski

11.04.2018

27 kwietnia zostanie uruchomiony system Zabrzańskiego Roweru Miejskiego. Do dyspozycji wszystkich chętnych będą 32 rowery, które będzie można wypożyczać i oddawać na 4 stacjach zlokalizowanych w pobliżu Kopalni Guido, Sztolni Królowa Luiza (przy ul. Wolności i ul. Słodczyka) oraz dworca PKP. Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia jest zawsze bezpłatne.

– Konsekwentnie rozwijamy Zabrzański Szlak Rowerowy i realizujemy wiele działań dla rowerzystów – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza .– Uruchomienie Roweru Miejskiego jest kolejnym etapem tworzenia przyjaznych rozwiązań dla miłośników jazdy na rowerze.

Podczas spotkania nt. roweru miejskiego, które odbyło się 11 kwietnia w ratuszu Urzędu Miejskiego w Zabrzu, Kazimierz Ladziński, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Infrastruktury Informatycznej zaprezentował inicjatywy podejmowane przez miasto z myślą o miłośnikach jazdy na dwóch kołach (prezentacja w załączeniu). O tych zadaniach mówił również Grzegorz Janecki, który pełni funkcję oficera rowerowego Miasta Zabrze.

– Rower miejski to nie tylko sposób na rekreację, ale również wygodny, ekologiczny i szybki środek codziennego transportu. W połączeniu z tradycyjnymi środkami komunikacji publicznej jest doskonałą konkurencją dla transportu samochodowego – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora Zabrzańskiego Roweru Miejskiego. – Zachęcam do wykorzystywania roweru miejskiego właśnie w ten sposób, na pierwszych i ostatnich kilometrach podróży, np. przy dojeździe do węzła przesiadkowego, właściwego przystanku czy dworca.

Lokalizacja trzech stacji w pobliżu atrakcji industrialnych miasta przyczyni się do łatwiejszego przemieszczania się między Kopalnią Guido czy poszczególnymi obiektami kompleksu Sztolnia Królowa Luiza – podsumował Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Z systemu może skorzystać każdy pełnoletni użytkownik (osoby w wieku 13-18 lat muszą przedstawić zgodę rodziców. Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej ZabrzanskiRowerMiejski.pl, aplikację mobilną, przez terminal umiejscowiony przy każdej stacji wypożyczeń lub infolinię. Należy również wnieść 10 złotych opłaty inicjalnej, z której finansowane będą późniejsze wypożyczenia. Co ważne, w systemie nie muszą się rejestrować te osoby, które posiadają już konto Nextbike założone w innym systemie, np. w Katowicach, Pszczynie czy Berlinie. Mogą one z niego korzystać wypożyczając rower również w Zabrzu. Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia jest zawsze bezpłatne. Za czas do godziny zapłacimy 1 zł, za dwie godziny – 2 złote, trzy godziny – 3 złote, a czarta i każda kolejna to koszt 4 złotych. Maksymalny czas jednego wypożyczenia to 12 godzin.

Obok rowerów miejskich użytkownicy będą mogli skorzystać z dwóch tandemów, dwóch rowerków dziecięcych oraz jednego trójkołowego roweru cargo/familijny (pozwalającego na bezpieczną jazdę nawet z czwórką dzieci).

Aby wypożyczyć rower wystarczy wpisać na terminalu stacji wypożyczeń swój numer telefonu i kod PIN, który otrzymujemy podczas rejestracji oraz numer wypożyczanego roweru, a potem wypiąć rower z elektrozamka. Można również skorzystać z bezpłatnej aplikacji mobilnej Nextbike. Nie wymaga ona każdorazowego logowania w systemie. Wystarczy wpisać numer roweru lub zeskanować kod QR. Trwa to zaledwie kilka sekund.

Rower można oddać na tej samej lub dowolnej innej stacji Zabrzańskiego Roweru Miejskiego Ich lokalizacje będzie można znaleźć na stronie internetowej www.zabrzanskirowermiejski.pl, w aplikacji i na terminalach każdej stacji wypożyczeń.