Przy Szpitalu Miejskim powstała nowoczesna apteka

16.03.2018

Zakończyła się przeprowadzka do nowej siedziby apteki szpitalnej Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka im. prof. Wojciecha Starzewskiego – Szpital Miejski w Zabrzu. To obecnie jedno z najnowocześniejszych tego typu miejsc na Śląsku. 
 

Apteki szpitalne to wyspecjalizowane komórki organizacyjne szpitali, które nie prowadzą sprzedaży leków indywidualnym pacjentom. Świadczą usługi farmaceutyczne wyłącznie dla hospitalizowanych pacjentów, poprzez zaopatrywanie oddziałów i poradni szpitala w leki, wyroby medyczne, środki do dezynfekcji oraz sporządzanie leków recepturowych.

Przez lata apteka Szpitala Miejskiego w Zabrzu mieściła się w kilku pomieszczeniach usytuowanych w różnych lokalizacjach na jego terenie. Było to rozwiązanie niefunkcjonalne, zarówno pod względem optymalizacji warunków pracy, jak i możliwości sprawnego dystrybuowania leków i wyrobów medycznych. Nic więc dziwnego, że zarząd Szpitala Miejskiego w Zabrzu zdecydował o zmianie lokalizacji apteki. Nowa siedziba mieści się teraz w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka, w budynku, który został oddany do użytku zaledwie 3 lata temu.

– Apteka szpitalna to strategiczne miejsce każdego szpitala. Dlatego już na etapie projektowania budynku Centrum zdecydowaliśmy o wydzieleniu w nim nowej, przestronnej lokalizacji dla apteki – mówi dr n. med. Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

– Inwestycje w służbę zdrowia są dla zabrzańskiego samorządu jednymi z priorytetów. W trosce o rodzinę zbudowaliśmy nowoczesną porodówkę, Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka. Natomiast z myślą o podnoszeniu warunków leczenia pacjentów stale modernizujemy Szpital Miejski w Zabrzu – podkreśla Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – Kolejna inwestycja jest doskonałym przykładem tego, że chcemy konsekwentnie wdrażać najwyższe standardy opieki medycznej.

W zabrzańskiej placówce zmieniła się nie tylko lokalizacja apteki, ale również zasady gospodarowania lekami. Dzięki informatyzacji szpitala zamówienia z apteczek poszczególnych jednostek są przekazywane w systemie informatycznym do apteki szpitala, gdzie następuje ich realizacja i wprowadzenie danych do apteczek oddziałowych. Dostarczanie produktów zamawianych przez oddziały dla pacjentów odbywa się w specjalnych transporterach odpowiednio zabezpieczonych.

Kierownik apteki Danuta Kamińska-Nowak podkreśla zalety nowej lokalizacji. – Wszystkie pomieszczenia apteki mieszczą się w jednej zwartej przestrzeni. To wydatnie podnosi efektywność pracy oraz usprawnia procesy dostaw z zewnątrz. Takie rozwiązanie zapewnia optymalizację dystrybucji i przechowywania wszelkich produktów, którymi dysponuje apteka.

Powierzchnia apteki została zwiększona do blisko 400 m2. Pomieszczenia są wyposażone w systemy kontrolujące bezpieczeństwo przechowywanych produktów oraz w nowoczesne urządzenia, niezbędne do prawidłowego przygotowywania leków recepturowych. Projekt i wykonanie uwzględnia wszystkie wymogi Prawa Farmaceutycznego i odpowiednich rozporządzeń do niego wydanych.

– Przeprowadzka apteki do nowej siedziby to kolejny ważny etap przemian w naszej placówce. Wszystkie wprowadzane od 6 lat zmiany służą poprawie jakości leczenia pacjentów, ich komfortowi, a także lepszej organizacji pracy w szpitalu. Takie były też przesłanki przenosin apteki do nowej siedziby. Jestem dumny, że obecnie to jedno z najnowocześniejszych tego typu miejsc na Śląsku – podkreśla prezes Mariusz Wójtowicz.