1 procent podatku

08.03.2018

Jak co roku zachęcamy do przekazania 1 proc. podatku dochodowego na rzecz zabrzańskich organizacji pożytku publicznego.

Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ środki te i tak nie zostaną w naszej kieszeni – jeśli nie podarujemy ich wybranej organizacji, z pozostałą kwotą podatku zostaną przekazane na rzecz Skarbu Państwa. Decydując się na odpisanie 1 procenta, sami możemy zadecydować na co chcemy, aby został przeznaczony – wesprzeć chore dzieci, ekologię, ofiary klęsk żywiołowych czy np. bezdomne zwierzęta. Katalog profili działalności organizacji pożytku publicznego jest bardzo szeroki.

Każdy podatnik zobowiązany jest do dokonania rozliczenia z Urzędem Skarbowym za miniony rok poprzez wypełnienie zeznania podatkowego (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39). Możliwe jest przekazanie 1 procenta z należnego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Jest to bardzo proste, a jednocześnie bardzo ważne. Wystarczy we właściwej rubryce formularza PIT wpisać numer Krajowego Rejestru Sądowego wybranej organizacji oraz wysokość kwoty, którą chcemy przekazać (nie większej niż 1 proc. podatku wykazanego w zeznaniu). Zeznanie podatkowe należy złożyć we właściwym według miejsca zamieszkania Urzędzie Skarbowym do 30 kwietnia.

Z roku na rok liczba osób, które przekazują 1 proc. podatku systematycznie wzrasta. Niezmiernie ważne jest wspieranie lokalnych organizacji pozarządowych, które dzięki uzyskanym w ten sposób środkom organizują projekty skierowane do wszystkich mieszkańców Zabrza. W minionym roku otrzymały z tego tytułu ponad 750 tys. zł.