„Zabrzańskie Ateny” przyznane

26.02.2018

24 lutego, w Hotelu Diament w Zabrzu, zorganizowana została uroczystość wręczenia „Zabrzańskich Aten”. Wyróżnienia te, przyznawane przez prezydent Zabrza Małgorzatę Mańkę-Szulik, odbierają osoby i instytucje, których działalność przyczynia się do zrównoważonego rozwoju miasta.

„Zabrzańskie Ateny wręczone zostały już po raz siódmy. Statuetki przyznawane są w dwóch kategoriach Medycyna i Nauka oraz Gospodarka i Przedsiębiorczość. Wyróżnienie w pierwszej kategorii odebrał prof. Przemysław Jałowiecki, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W drugiej natomiast nagrodzono Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną – statuetkę odebrał prezes Janusz Michałek; firmę VOIGT Sp. z o.o. – statuetkę odebrali Ludmiła Jama-Voigt i Klaus Voigt oraz Wojciecha Dzwonkowskiego, który pracując w Inter Ikea Centre Group Poland S.A. realizował inwestycję w Zabrzu.

„Zabrzańska Atena” trafiła do prof. Przemysława Jałowieckiego w uznaniu talentu menadżerskiego oraz naukowej pasji, które przyczyniają się do tego, że Śląski Uniwersytet Medyczny rozwija się dynamicznie odpowiadając na ambitne wyzwania, stawiane nowoczesnym uczelniom, kształcącym cenionych w świecie specjalistów. Kierunki rozwoju Zabrza wyznaczają m.in. nauka, medycyna i innowacje. W tej sferze wyjątkowe znaczenie ma Wydział Lekarski z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym ŚUM, który zapewniając studentom edukację na najwyższym poziomie, przyczynia się zarazem do tworzenia w mieście prężnie funkcjonującego ośrodka akademickiego.
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna zyskała opinię jednej z dwóch najlepiej rozwiniętych Stref w skali świata. KSSE stała się symbolem aktywizacji gospodarczej. Warto przypomnieć, że w Zabrzu kosztem 65 mln zł samorząd przeprowadził proces uzbrojenia terenów Strefy udostępniając rozwiązania komunikacyjne, techniczne i technologiczne pozwalające coraz efektywniej odpowiadać na oczekiwania przedsiębiorców. Pozyskano już 17 inwestorów, którzy stworzą ok. 500 nowych miejsc pracy i zainwestują ok. 300 mln zł.
Firma VOIGT działająca od 1992 roku może poszczycić się produktami znanymi, docenianymi i stosowanymi nie tylko na terenie Polski, ale również we wielu krajach Europy. Dzięki nowoczesnym technologiom oraz efektywnemu zarządzaniu oferta producenta mającego siedzibę w Zabrzu dostępna jest m.in. na Łotwie, Litwie, Słowacji, Rumunii, Węgrzech oraz w Niemczech. Wysoką pozycję w branży potwierdzają liczne wyróżnienia, jak np. „Solidna Firma”, „Laur Konsumenta” czy „Firma Bliska Środowisku”.
Wojciech Dzwonkowski statuetkę „Zabrzańska Atena” otrzymał za współudział w doprowadzeniu do sformalizowania koncepcji stworzenia ośrodka handlowo-rekreacyjnego odpowiadającego na zapotrzebowanie rynku i wzbogacającego potencjał firmy. Utworzenie Centrum IKEA w Zabrzu przyczyni się też do wzrostu atrakcyjności miasta, a także Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, jako przestrzeni zapewniającej właściwe warunki
do prowadzenia przedsięwzięć gospodarczych.

Laureaci „Zabrzańskiej Ateny” w poprzednich latach:
2017 rok
– Fortum S. A.
– Artifex Mundi
– prof. dr hab. inż. Marek Gzik – Politechnika Śląska
2016 rok
– Zakłady Urządzeń Komputerowych ELZAB S.A
– prof. dr hab. inż. Andrzej Karbownik – Politechnika Śląska
2015 rok
– Zarys International Sp. z o.o.
– Mostostal Zabrze S.A.
– prof. dr hab. inż. Jan Marciniak
2014 rok
– Hotele Diament S.A.
– prof. dr hab. n. med. Bogusław Maciejewski
– Instytut Techniki i Aparatury Medycznej w Zabrzu
2013 rok
– Kopex S.A.
– Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN
– Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.
2012 rok
– prof. dr hab. Marian Zembala – Śląskie Centrum Chorób Serca
– Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla
– Kompania Węglowa S.A.
– DB Schenker