VII Międzynarodowe Dni Osób Niepełnosprawnych i Wolontariatu w Zabrzu

06.12.2017

Za nami obchody "VII Międzynarodowych Dni Osób Niepełnosprawnych i Wolontariatu" – zapoczątkował je "Dzień Wolontariusza", w trakcie którego rozstrzygnięto konkurs "Wolontariusz Roku". W drugim dniu obchodów odbyła się konferencja pn. "Wspieranie osób z niepełnosprawnością intelektualną – dobre praktyki".

W ramach obchodów Dni Osób Niepełnosprawnych i Wolontariatu 4 grudnia wręczone zostały tytuły „Wolontariusz Roku”. Tradycyjnie w tym dniu odbył się również kiermasz ręcznie robionych prac świątecznych, w którym udział brały warsztaty terapii zajęciowej, spółdzielnie socjalne, stowarzyszenia oraz placówki edukacyjne.

Konkurs „Wolontariusz Roku” ma na celu uhonorowanie dobroczynnej, społecznej działalności wolontariuszy, którzy bez względu na wiek, wykształcenie, stan zdrowia, pracują nieodpłatnie na rzecz mieszkańców Zabrza.

W kategorii indywidualnej tytuł „ Wolontariusza Roku 2017 ” otrzymali:
1. Teresa Dziadak
2. Agnieszka Wandzik
3. Agnieszka Roszak
4. Renata Krajewska
5. Krystyna Bacia – Pietrus
6. Łukasz Milik

W kategorii zespołowej – zgłoszone zespoły równorzędnie otrzymały nominację do tytułu „Wolontariusz Roku”

Podczas konferencji, która odbyła się w zabrzańskim Multikinie w drugim dniu obchodów, zaprezentowano wiele ciekawych wystąpień. Wykłady przygotowali m.in.:

– Alfred Haug – były koordynator pomocy osobom niepełnosprawnym miasta Essen (Niemcy), społecznik, motywator współpracy międzynarodowej w zakresie niepełnosprawności
– Robert Vaillant – pełnomocnik Mera Miasta Seclin ds. osób niepełnosprawnych,
– Pascale Aupicq – dyrektor ośrodka dla osób niepełnosprawnych L’Arbre de Guise,
– Marianne D’Haene – z-ca dyrektora ośrodka dla osób niepełnosprawnych L’Arbre de Guise,
– Anna Adamczewska – kierownik Działu Terapeutycznego „Centrum” Środowiskowego Domu Samopomocy w Bielsku Białej,
– Iwona Płatek – dyrektor Centrum Edukacji i Rehabilitacji w Zabrzu,
– Sonia Rzeczkowska – pzedstawiciel stowarzyszenia MOST,
– Helena Budzanowska – pełnomocnik prezydenta Miasta Zabrze ds. osób niepełnosprawnych.