Wystawa "Ja i Ty. W poszukiwaniu nowej solidarności" – do środy w Zabrzu

23.10.2017

„Ja i Ty. W poszukiwaniu nowej solidarności” – to tytuł plenerowej wystawy fotograficznej, którą jeszcze tylko do 25 października można oglądać przed Domem Muzyki i Tańca w Zabrzu przy ul. gen. Charles’a de Gaulle’a 17.

Na wystawę składa się 80 wielkoformatowych zdjęć opatrzonych opisami, teksty merytoryczne, program edukacyjny oraz kampania medialna. Wystawa organizowana jest pod honorowym patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Konsulatu Generalnego Francji w Krakowie i prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik. Zdjęcia prezentowane będą do 25 października br.
Plenerowa wystawa fotograficzna „Ja i Ty w poszukiwaniu nowej solidarności” pokazuje różnorodność kulturową świata. Ten polsko-francuski projekt jest swego rodzaju zbiorowym portretem ludzkości, przepełnionym emocjami i refleksją, który opisuje bogactwo i różnorodność kultur i krajobrazów świata. Projekt ma na celu wyeksponowanie solidarności, jako wartości wspólnej dla wszystkich ludzi. Wartość ta może być odpowiedzią na wyzwania naszych czasów, takie jak zmiany klimatyczne, potrzeba dialogu Północ-Południe czy realizacja idei zrównoważonego rozwoju.

Autorem 80 wielkoformatowych zdjęć wraz z ich opisami jest francusko-szwajcarski fotografik Olivier Föllmi, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli nurtu tzw. fotografii humanistycznej. Ekspozycji towarzyszy 20 plansz tekstowych ze skarbnicy humanistycznego dziedzictwa ludzkości. Znajdziemy tu myśli tak wybitnych postaci jak: papież Franciszek, Dalajlama, Alfred Einstein, Ryszard Kapuściński, Janina Ochojska czy Piotr Młodożeniec (z swoim słynnym plakatem „COEXIST”). Ponadto zaprezentowane zostaną ważne statystyki i teksty merytoryczne, opisujące „w pigułce” problemy naszej planety, tak by zwiedzającym umożliwić odkrywanie nowego sposobu patrzenia, myślenia i przeżywania świata oraz rozpoczęcie refleksji nad naszą relacją z otaczającą nas rzeczywistością – z Innym, tym obcym, z Ziemią, ze światem przyrody – by mogli uświadomić sobie wspólnotę losu wszystkich ludzi, a co za tym idzie, konieczność odnalezienia przez ludzkość nowej, globalnej, planetarnej solidarności.

Projekt „JA i TY” zaplanowany jest jako wydarzenie ponadnarodowe. Jego ekspozycję przewidziano w miejscach szczególnej wagi – w Nowym Jorku (Ground Zero), Kijowie (Majdan), a także w innych miastach będących orędownikami pokoju: Gdańsku, Warszawie, Brukseli, Berlinie, Oslo oraz Genewie. Cykl wystaw został zapoczątkowany w Krakowie, tuż po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku, a teraz jest kontynuowany w Zabrzu. Wystawie towarzyszy międzynarodowy komitet honorowy złożony z wybitnych osobistości, przedstawicieli świata kultury i nauki, którzy angażują się w walkę o tolerancję i pokój w różnych miejscach na świecie.
Kuratorami i organizatorami wystawy są Sylvie i Krzysztof Derdaccy (Fundacja ART in ACTION).

Więcej informacji o wystawie: www.artinaction.pl  

Olivier Föllmi urodził się w 1958 roku w Saint-Julien-en-Genevois koło Genewy w rodzinie o korzeniach francuskich, szwajcarskich i włoskich, fotograf humanista i niestrudzony podróżnik, alpinista, znawca kultury tybetańskiej, autor 36 książek i kilku filmów.
Przez 20 lat przemierzał nieznane doliny Himalajów, a przez następne dwie dekady fotografował mieszkańców wszystkich kontynentów naszej planety, dokumentując bogactwo odwiecznych tradycji ludzkości i poszukując mądrości zawartej w ustnych przekazach. Rezultatem tych poszukiwań jest siedmiotomowe dzieło, które zostało wydane w nakładzie 1,5 mln egzemplarzy i przetłumaczone na dziewięć języków. Jest laureatem World Press Photo Contest oraz wielu innych prestiżowych nagród. Jego prace były wystawiane w galeriach na całym świecie. Brytyjski dziennik „The Times” uznał go za jednego z 15 najwybitniejszych fotografów XXI wieku.