Zabrze przestrzenią rozwoju

95-lecie Miasta Zabrze

19.09.2017

W tym roku świętujemy 95. rocznicę nadania Zabrzu praw miejskich. Urząd Miejski w Zabrzu oraz Miejski Ośrodek Kultury zapraszają z tej okazji na Skarbnikowe Gody, które odbędą się 7 października. Patronat nad imprezą objęła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. W tym samym dniu, o godz. 19.00, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbędzie się Koncert Galowy z okazji 95. rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich. Natomiast w niedzielę, 8 października, w Kościele pw. św. Kamila, odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji Zabrza, a także z okazji 21. rocznicy patronatu św. Kamila nad naszym miastem.

Skarbnikowe Gody to impreza skierowana do szerokiej publiczności – mieszkańców Zabrza, okolicznych miejscowości, turystów kulturalnych, a swoim rozmachem wzbudza ogromne zainteresowanie i entuzjazm uczestników. Zainauguruje ją Barwna Parada (w godz. 11.00-12.00), którą ulicami miasta poprowadzi legendarny Skarbnik wraz z zabrzańską Górniczą Orkiestrą Dętą Makoszowy pod batutą Henryka Mandrysza i Mażoretkami Pantery z Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach. Uczestników parady tradycyjnie powita prezydent Małgorzata Mańka-Szulik wraz z delegacjami z miast partnerskich. Jak co roku w paradzie udział wezmą dzieci i młodzież z zabrzańskich przedszkoli i szkół z rodzicami, grupy sportowe, sekcje taneczne, kluby uczniowskie, placówki kulturalne i oświatowe, stowarzyszenia, zabrzańscy przedsiębiorcy oraz mieszkańcy. Niewątpliwą atrakcję parady stanowić będą zabytkowe samochody, motocykle, pojazdy militarne oraz barwne stroje. Parada przejdzie ulicą Wolności oraz ulicą Dubiela, skąd uczestnicy wejdą do Parku im. Poległych Bohaterów.
Tematem tegorocznej parady jest: „Sportowe miasto”. Zmagania uczestników i ich barwne kreacje tłumnie będą podziwiać widzowie, a najładniejsze z nich zostaną nagrodzone w ramach Skarbnikowego Konkursu.

O godz. 12.00 w Parku Poległych Bohaterów rozpocznie się Piknik Rodzinny, który potrwa do godz. 20.30. Program imprezy to bogata mieszanka muzyki, wydarzeń artystyczno-kulturalnych, nauki i rozrywki. Na początek na dużej scenie wystąpią młodzi zabrzańscy artyści m.in.: zespół taneczny „Maczek” z MDK nr 1, Mała Akademia Suzuki oraz laureaci tegorocznych festiwali m.in.: Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca „Igraszki”. Dla najmłodszych przygotowaliśmy m.in.: mini sportową olimpiadę z nagrodami przygotowaną przez Teatr Trip, warsztaty artystyczne, pokazy szczudlarskie „Ich Wysokości” z DOK Biskupice, bajkowe maskotki, pokazy fizyczno-chemiczne, programy edukacyjne na wesoło oraz miasteczko zabaw dla dzieci z dmuchańcami, bubble football, autkami, grami zręcznościowymi i eurobungee. Rodziny zapraszamy do stoisk edukacyjno-kulturalnych oferujących niecodzienne gry, zabawy i animacje twórcze, spotkanie z drużynami sportowymi oraz na pokazy mistrzów tańca. Po raz kolejny proponujemy mieszkańcom skorzystanie z oferty targów aktywności obywatelskiej „Forum Razem”, Psitulowy kącik dla miłośników zwierząt oraz stoiska gastronomiczne. Zapraszamy również na występy muzycznych gwiazd. W tym roku na scenie wystąpią znani i lubiani artyści polskiej sceny, którzy roztańczą i rozśpiewają zabrzańską publiczność. W programie muzycznym zaprezentuje się energetyczny NORBI, jeden z najpopularniejszych zespołów polskiej muzyki tanecznej disco polo – BAYER FULL z liderem i wokalistą Sławomirem Świerzyńskim. Grupa ma w swoim dorobku dziewiętnaście autorskich płyt sprzedanych w łącznym nakładzie ponad 16,5 milionów egzemplarzy. Tego wieczoru wystąpi również porywający tłumy zespół swingowo-rockowy CZARNO-CZARNI, obchodzący 20-lecie istnienia. Imprezę zamknie urodzinowy pokaz sztucznych ogni, który stał się tradycją na naszej imprezie.

Poniżej znajdują się informacje dotyczące utrudnień na czas przejścia Barwnej parady w sobotę 7 października – z ruchu zostaną wyłączone wybrane ulice oraz wystąpią czasowe utrudnienia w ruchu pojazdów komunikacji miejskiej: