Przebiegną 1000 km z Zabrza do Trójmiasta, by pomóc koleżance

21.07.2017

1000 kilometrów z Zabrza do Trójmiasta – taki dystans czeka na ośmiu biegaczy, którzy przez cztery dni non – stop będą biegli przez Polskę, zbierając fundusze na rehabilitację swojej koleżanki i sportowca – Marzanny Wieczorek. Do biegu solidarnie staną zawodnicy rywalizujący w wymagających biegach przeszkodowych – tych samych, w trakcie których wypadku doznała ich koleżanka.

W ostatnich latach biegi przeszkodowe zdobywają w Polsce coraz to większą liczbę entuzjastów. Potrzeba adrenaliny i sprawdzenia siebie zachęca wiele osób do rywalizacji na wielokilometrowych trasach urozmaiconych dziesiątkami różnorodnych przeszkód.

Marzanna Wieczorek – 48-letnia sportsmenka z Bielska Podlaskiego po raz pierwszy wzięła udział w tego typu biegu 19 czerwca 2016 r., startując w warszawskim Survival Race. Doskonałe przygotowanie fizyczne, które zawdzięczała wieloletnim treningom kettlebell, było przepustką do ukończenia biegu w dobrym czasie. Jak sama mówi: "aktywność fizyczna, miała być dla niej bonusem do sprawnej starości" Niestety Marzannie nie udało się ukończyć tego biegu. Na jednej z przeszkód skokowych, znajdując się już na poduszce po wykonaniu swego skoku, wskutek skoku kolejnego zawodnika została wyrzucona w górę i upadając na kark doznała złamania kręgosłupa. Od tego dnia Marzanna, która od dzieciństwa była związana ze sportem, porusza się na wózku inwalidzkim. Prowadzona intensywna i bardzo kosztowna rehabilitacja przynosi pierwsze efekty lecz polscy lekarze specjaliści nie dają żadnej pewności, że Marzanna stanie kiedyś ponownie na własnych nogach. Nadzieję na to daje rehabilitacja w specjalistycznej, leczącej najnowszymi metodami klinice "Zentrum der Rehabilitation R. Geerlofs GmbH & Co. KG", która znajduje się w Niemczech, jednakże koszt leczenia w tym ośrodku wynosi 4 000 euro tygodniowo, zaś koszt leczenia Marzanny został określony na kwotę ok. 48 000 euro, która znacznie przewyższa możliwości naszej sportsmenki, jak i jej rodziny i przyjaciół.

Ta ogromna kwota jest niemożliwa do zdobycia w pojedynkę, dlatego też biegacze przeszkodowi ze Śląska postanowili zjednoczyć społeczność biegową i solidarnie wspomóc zbiórkę poprzez organizację biegu sztafetowego na dystansie 1000 km na trasie: Zabrze – Kraków – Warszawa – Bielsk Podlaski – Trójmiasto pod nazwą „ Pomagamy Marzannie Wieczorek – 1000 km przez Polskę”.

Obserwując ogromny wysiłek Marzanny, jej upór i wytrwałość w dążeniu do celu, nie mogliśmy pozostać bierni i postanowiliśmy jej pomóc – mówi Piotr Jastrzębski, współorganizator biegu Nasza grupa biegowa obchodzi w czerwcu drugą rocznicę powstania. Dotychczas skupialiśmy się głównie na rywalizacji i dobrej zabawie. Dzisiaj nasz najważniejszy cel to pomoc Marzannie i zebranie dla niej środków finansowych poprzez zorganizowanie biegu na tysiąc kilometrów i pokonanie tego dystansu bez przerwy! – dodaje.

Start biegu zaplanowano 31 lipca o godz. 22.00 w Zabrzu. Cały bieg ma charakter ciągły. Zawodnicy będą zmieniać się co 20 km, a każdy z nich docelowo przebiegnie 125 km. Ósemka zawodników to tylko grupa przewodnia całego wydarzenia. Na trasie biegu zostanie wyznaczonych pięć stref w poszczególnych miastach (Zabrze, Kraków, Warszawa, Bielsk Podlaski i Trójmiasto), w których lokalne grupy biegaczy będą miały możliwość dołączyć do sztafety na ok. 5-kilometrowym odcinku, integrując jednocześnie środowisko biegaczy przeszkodowych, i nie tylko, pod hasłem „Każdy biegacz wpłaca min. 10 zł na rehabilitację Marzanny Wieczorek" realnie przyczyniając się do osiągnięcia celu – sfinansowania rehabilitacji.

– Chcemy w naszym biegu zjednoczyć całe środowisko biegów, a w szczególności biegów przeszkodowych w Polsce. Rywalizując między sobą w trakcie zawodów stajemy wspólnie przed ogromnymi wyzwaniami, ale dzięki współpracy i przełamaniu własnych barier, słabości, udaje nam się je pokonać. Identycznie jest z pomocą dla Marzanny – jednocząc się możemy sprawić, że stanie Ona na własnych nogach, a my przez to ukażemy w czym tkwi całe piękno biegów przeszkodowych – w doskonałej współpracy drużyny. – mówi Marcin Kupijaj, współorganizator biegu.

Organizatorzy na trasie biegu będą wspierać zbiórkę na wiele sposobów, przede wszystkim poprzez propagowanie numeru subkonta w Fundacji Różyczka, na który można bezpośrednio wpłacać środki na rehabilitację Marzanny. Ponadto aktualnie organizatorzy są w trakcie rozmów ze sponsorami, którzy zadeklarują wpłatę określonej kwoty pieniężnej za każdy przemierzony kilometr trasy.

Środki na rehabilitację Marzanny można wpłacać na konto Fundacji Różyczka o nr.: 56 1050 1298 1000 0024 3042 5310.